*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kirmastılı)
 • adını; bizans dönemindeki kadın yöneticisi kirmastorya dan aldığı sanılıyormuş.

  ayrıca bunlar da var:
  (bkz: karacabey)*
  (bkz: güzelyalı)*
  (bkz: zeytinbağı)*
 • bursanın bir ilçesidir.
 • mihalıç'ın kız kardeşidir.
 • bursa'nın mustafakemalpaşa ilçesinin eski adı. kurtuluş savaşı'dan sonra sonra mustafa kemal paşa'ya ithafen bu adı almıştır. tatar ramazan sürgünde filmindeki yıldırım gencer'in canlandırdığı kirmastılı da buralı olmuş oluyor.
 • rivayete göre gazi ye suikaste kalkışanların bir kaç tanesi buralıymış. gazi memelket gezileri sırasında buraya uğramış demiş: neyce buranın adı söylemesi zor oluyor kirmasti.

  demişler paşam rumca diye biliyoruz.

  gazi: buranın özelliği nedir

  :size suikast düzenleyerin bir kaçtanesi buradan

  gazi: verin ulan benim ismimi buraya da akıl öğrensinler

  not:kirmastılıyım

  not2: içinden geçen derenin ismi kirmasti çayı olarak geçer halen

  büyük edit: yukarıda anlattıklarım tamamen şehir efsanesiymiş. işin aslı şu. yunan kirmastiye yaklaşırken çerkez davut ve çetesi kirmasti'yi basmış, yunan kirmasti'ye girdiğinde kimse direnememiş sadece bir köy direnmiş yunan o köyü darma duman etmiş. hilafet ordusu ve çerkez davut ve anzavur kancığı kirmasti, karesi ve mihaliç'te kuvayi milliyenin örgütlenmesini engellemişler. mevcut belediye başkanı ve arkdaşları taşraya çekilmişler. yaklaşık 2 yıl boyunca kirmasti'deki gayri müslimler ve hatta bazı müslümanlar, yunana çok yardım etmişler. çerkez çeteleri haraç toplamaya başlamışlar yunan güvencesiyle. sonra büyük taaruzun haberi gelmiş. türk ordusunun yaklaştığı duyulunca yunan siktiri çekip çekilmeye başlamış. çerkez çeteleri kalmaya karar vermişler. kemal'in askerleri gelmezden önce türk çeteleri gelmiş ve çerkez davutla vuruşmuşlar davut ibnesini yakalayamamışlar ama vuruşa vuruşa şehirden atmışlar. ardından bi kaç gün sonra da türk ordusunun süvarileri gelmiş çetecilerin sığındığı köyleri temizlemiş soysuzlardan. eski belediye başkanı da görevine geri dönmüş. savaştan sonra gayri müslimlerin çoğusu yaptıklarından utandıkları için göç etmişler. (ermeni ve rumların 2000 kişilik milis kuvvet desteği verdiği söyleniyor yunana) belediye başkanı ankara'ya bi dilekçe yazmış özeti şu : işgal süresince çok utanç verici şeyler oldu kirmasti'de bu tarihimizde kara bir lekedir. biz geleceğe beyaz bir sayfa açmak istiyoruz bu yüzden şehrimizin adı değişsin ve mustafa kemal paşa yapılsın. onun kurduğu ordu gelmeseydi biz kendimiz bu lanetten kurtulamazdık.
 • nüfusu 3 bin civarındayken 900 muhacir alan ilçe. şimdiki sınırları ile aynı mı köyler dahil mi bilemem ama herkesin ucu illa bir muhacire çıkar. soyadlar da genelde geldikleri yerlerin soyadları. bu yaygın bir harekettir ancak küçük bir ilçe olduğundan daha dikkat çekici. usturumcalılar köstenceliler ve terakye soyadını alanlar bunlara örnek. ayrıca anne tarafımın da dahil olduğu florina göçmenleri iskan politikası çerçevesinde değil tamamen iki ilçe arasındaki benzerlik sebebiyle burada kalmayı seçmiştir.

  (bkz: mustafakemalpaşa)
 • istanbul’dan bursa’ya giden adamın yolunun geçmeyeceği yer. *

  (bkz: yarbay kasap osman)

  (bkz: yorgun savaşçı)