şükela:  tümü | bugün
  • bir youtube kanalı...

ya iyi niyete cidden çok büyük bir samimiyet besledim. bayağı bir emek verilmiş çalışmalara. çalışma disiplinlerine hayran kaldım.

ama en nihayetinde bir mümin işte...

bu müminler benzetmeleri çok sever ve en soyut mevzuları hep hatalı benzetmelerle anlatmaya çalışırlar. "teşbihte hata olmaz" sözü de bu yüzden önemlidir. teşbihte hata yapıyorlar ama izleyenler bu hataları fark etmediği için "aaa ne güzel benzetmelerle açıkladı mevzuyu" diyorlar. ben de kendisi gibiler için bir benzetme yapayım; çıkışı olmayan bir labirentin içinde çıkışı bulmak için debelenen fareler gibi duruyorsunuz... "işte burada mecazi bir anlatım var...bunu o dönemin şartlarına göre değerlendirmek lazım... arapçanın dilsel özelliklerinden ötürü size öyle geliyor... işte onu anlamaya bizim aklımız yetmez..." gibi cümleleriniz işte hep o çırpınmanın eseri...

kuran'da konuşan kişi bir insan. fakat; korku, sinmişlik, umut, alışkanlık, çıkar yüzünden iman etmek zorunda hissediyorsunuz. çırpınmalarınız da bu yüzden...

görelim bakalım bu iyi niyetli arkadaş ne diyor;

"bilimin olayların nasıl olduğunu açıkladığı bir hurafedir, kuran olayların hem nasıl hem de niçin olduğunu açıklar, tabi gören gözler için" gibi bir cümlesi var. bayağı bayağı bilimin yaptığı işi kuranınkine kıyasla değersiz görüyor. ve evrenin inanılmaz karmaşası hakkındaki şu açıklamaları biliminkinden yeğ tutuyor;

“o (allah) ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı” (hud/7)."

“o (allah)’dur. gökleri, yeri ve aralarında olanları altı günde yarattı” (furkan/59)."

“inkâr edenler görmediler mi ki, göklerle yer bitişik idi. biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. hâlâ inanmıyorlar mı?” (enbiya/30)

“andolsun ki biz insanı, çamurdan süzülmüş bir hülasadan (özden) yarattık” (mü’minun/12).

“(iblis): ‘ben bir salsaldan (kurumuş çamurdan), değişken bir balçıktan (hamein mesnûn) yarattığın insana secde edemem!’ dedi” (hicr/33)

be güzel kardeşim, yüksek lisans öğrencisi olduğundan falan bahsediyorsun. bilimin açıklamalarını değil de şu yukarıdaki açıklamaları mı tatmin edici buluyorsun?

ha pardon şimdi başlayacaksın; "o altı gün aslında altı evr....."

karanlığınızda yok olup bu tuhaf inanışlarınızla daha fazla insanı zehirlememeniz dileğiyle...
  • öncelikle belirtmekte fayda var. bir youtube kanalı değil, kafile isimli youtube kanalının hazırlamış olduğu bir youtube programıdır. şu an için 5 bölüm yayınlanmış olsa da, devamı gelecek gibi.

reklamlarda karşıma çıkan bölümlerinde, yer çekiminden, big bang'den, evrimden falan bahsettiklerini görünce; açıp biraz taşak geçeyim dedim.

bu tip videolar hazırlayan youtube kanallarının içerikleri hiç değişmez çünkü.
    falanca üniversitesinin kimya mühendisliği bölümünde okuduğunu iddia eden temiz yüzlü bir genç, eline bir kalem alır ve sorar.

- bu kalemin kendiliğinden var olabileceğini kabul etmiyorsan, bu eşsiz düzenin kendi kendine var olduğunu nasıl iddia edebiliyorsun? gördün mü kardeşim. demek ki allah vardır.

bu tip videoları ne zaman izlesem, "elhamdülillah ateistim" demekten kendimi alamam.

yine temiz yüzlü bir genç çıkıp, " elmayı yerin çektiği ne màlum, belki de gök itiyor" diye saçmalayacak ve ben yine çok eğleneceğim diye düşünüp, videolarını açtım. ve üzülerek söylüyorum ki; beni bile göt etmeyi başardılar.

örneklendirmeleri, canlandırmaları, bazı detayları bilale anlatır gibi anlatmaları gerçekten çok güzel olmuş.

"lanet olası müminler, bilimi değersizleştirmeye çalışmışlar ve bilime hurafe demişler" denmiş, ama kesinlikle katılmıyorum.

bilimin yaptığı şey; "tanrı istemezse yaprak düşmezmiş" diyen ibrahim tatlıses'e, "saçmalama gerizekalı. yer çekimi denen bir kanun var" demekten başka bir şey değil demişler.

'ne alaka amk' diyenlere de çok eğlenceli bir videoyla anlatmışlar.

7-8 yaşlarında iki çocuk, mimarisi ve dizaynı müthiş bir binanın içine girerler. binanın estetiğini, tasarımını ve mimarisindeki kusursuz orantıyı hayran hayran izleyip "burayı hangi mimar tasarladı acaba" diye birbirlerine sorarlarken; elinde dosyalarla bir adam kapıdan girer ve çocukları yanına çağırıp, şunları söyler.

- kurtulun artık şu mimar saçmalığından. şimdi size bu binanın nasıl yapıldığını bilimsel verilerle ispatlayacağım. işte!! bu elimde gördüğünüz planlar, bu binanın planları. uğraştık, araştırdık ve sonunda bulduk. bu bina bu planlara göre olmuştur. bu yapıyı bir mimara bağlamak hurafeden başka bir şey değildir. gördüğünüz gibi her şeyin bilimsel bir açıklaması vardır.

cehennemden kombine sahibi bir günahkar ve azılı bir ateist olarak, yaptıkları işi ben çok beğendim.

videolarının devamını bekliyor ve kendilerine bir soruyla veda etmek istiyorum.

"insanlar topraktan olduysa; şimdiki topraklar neden insan olmuyor?"

meraklıları için kanalın linki