şükela:  tümü | bugün
 • alabalık türleri içerisinde en lezzetlisi olduğuna kanaat getirdim.fırtına vadisi n de fırtına deresi nde yetişiyor.öncesinde muhlama ardından da laz böreği yiyecek olursaniz muhtemelen bir süre baska birsey yemek istemeyecek ve agziniza yaptiginiz lezzet bonbardımanın keyfini sürmeye calisacaksınız.
 • soyu tükenme tehlikesi yaşayan bir alabalık türüdür. ıstrancalardan (yıldız dağları) ve kaz dağlarından çıkan derelerin kaynakları ile ardahan yöresindeki akarsularda da bulunur.
 • bu balığın ana vatanı erzincan-tunceli civarı olsa gerek. zira bu bölgedeki su kaynakları balığın yaşaması için çok uygundur ayrıca bölge terör yüzünden dokunulmaz olduğu için buralarda doğal kırmızı benekli alabalık avlanabilir. tabi ava giderken av olmayı göze alcanız..

  (bkz: munzur deresi)

  (bkz: mercan deresi)
 • ağrı’da yaşayan ve mide rahatsızlığı yaşayan metin telhan, şifa bulmak amacıyla kırmızı benekli alabalığı canlı canlı yutuyor, kendisinin bu sayede iyileştigini söyleyerek, mide rahatsızlığı çekenlere tavsiye ediyor.

  mide agrisina şifa için tavsiye
 • bu sezonun abiye modasına damgasını vurması beklenen tatlısu canlısı.

  (bkz: kırmızı payetli alabalık)

  .
 • serin ve temiz sularda yaşayan kırmızı benekli alabalığı yanlış tarif ederken kullanılan ifade
 • bilinçsiz avlanma ve yaşadığı akarsulara yapılan müdahaleler neticesinde devamlılığı tehlike altında olan, salmonidae familyasının bir üyesidir.
  dağ alası da denir.bilimsel adı salmo trutta'dır. birçok alt türü vardır.bol oksijenli tatlı sularda yaşamını sürdürür.
  zeki,çevik ve ahlaklıdır.derelerin sultanıdır,prensesidir.tatlı suların en lezzetlisidir.
  amatör tatlı su olta balıkçılığında benim için son noktadır.

  tebliğde yasak olan avlanma usulleri ve belirlenen boy ve adet limiti dışında avlanılması yasaktır.

  gözünü solucana,börtü-böceğe dikenler; doğal yem ile avlanması da yasaktır.

  edit: börtü böcekle avlanmanın yasak olduğunu yazdım. bazı arkadaşlar "av sanayine hizmet ediyorsun" diye mesaj atmışlar.bu balık türünün devamlılığı tehlike altında.canlı yeme dayanamayan bir balık.çekirge, solucan ya da yavru balıklarla avlanan bir bohçacı, 1-2 saatte çuvalı doldurur.mevcut tebliğ, balığa bir şans veriyor.
  sen 50 kere meps atarsın 1 tane gelir, adam 1 çekirge ile her atışta balığı alır.şimdi ben meps kullandığım için av sanayiye hizmet ediyorum diyelim, peki ya diğer türlü olsa?
  şimdiki balık popülasyonu, dedenin zamanındaki kadar olsaydı ben de börtü böcekle avlanırdım.
 • makedonya struga'da ohri gölünden çıkanları vardır ki yediğim en lezzetli balık. bir oturuşta 3 tane büyük yedim iki gün bir şey yiyemedim sonra. muhakkak deneyin.
 • avlanması teoride kesinlikle yasak. aslında pratikte de yasak ama delinebiliyor.

  birkaç yıl önce fırtına vadisinde, çat yolundaki iki kardeşin işlettiği bir pansiyonda kalırken yemiştim bunu. mis gibi, sapsarı inek tereyağında tava. ama ricam esaslıydı: ''ben hayatımda hiç alabalık yemedim.'' duyarlı insanın hali bir başka. sağolsunlar, ''madem ilk kez yiyeceksiniz, en iyisini yiyin'' diyerek, dereden benim için bir tane avlamışlardı. çok beğenmiştim. o kadar coşmuştum ki, üstüne yağlı köy sütünden yapılmış harika sütlacı da gömdüm. süt ürünüyle balık, zehirlenmek umurumda bile değildi. bu doğa harikası yeşil cennetin içinde, varsın insan yediği nefis yiyeceklerle zehirlensin dedim. ne olacaksa olsun!

  hiçbir şey olmadı. tatlı anısı kaldı işte geriye.

  tatlı dilli olmak da her zaman güzeldir hani, iyi pazarlar sevgili okuyucular.
 • o kadar güzel bir balıktır ki, arkadaşla ilk kez avladığımızda arkadaşım ben buna kıyamam deyip, öpüp dereye geri atmıştı. halen daha öyle yaparız, yakalar geri bırakırız. fakat öyle şeyler duyuyor ki insan, içi acıyor. bizim o kıyamadığımız balıkları, o dereye elektrik akımı verip toplu halde katleden yaratıklar varmış. belalarını bulsunlar umarım.