şükela:  tümü | bugün soru sor
 • florya metrobüs durağında bulunan eğitim kurumu.ya da eğitememe kurumu.
  iş sağlığı ve güvenliği alanında tezsiz yüksek lisans yapacak öğrencileri, bir sonraki sınava yetiştirmek için üniversiteye yönlendirme işini yaparlar.
  rakiplerine göre son derece beğenmediğim bir performans sergiliyorlar.
  öğrenciyi kayıt ettikten sonra hiç bir problemiyle ilgilenmez,
  rakipler daha ucuza öğrenci bulurken hocalarının paralarını öder, bazı hocalar enstitüden o kadar şikayetçi ki bu konuda sınavları bilerek geçe bıraktılar.
  bakanlık sınavı öncesi verdikleri kurs sözünü tutup tutmayacakları şüphelidir.
  paranızı aldıktan sonra atar gider yaparlar.
  benim gibi akademik kariyer amacı olmayıp, isg belgesi almak isteyenler için çok daha mantıklı seçenekler var, yeşillendirin anlatayım.
 • uludağ sözlükte hakkında şöyle bir yazı bulunan enstitü.

  --- spoiler ---

  küçükçekmece'de florya metrobüs durağı karşısında bulunan bir sözde eğitim kurumu.

  iş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapacak öğrencileri, eğitimi verecek olan üniversiteye "sadece" yönlendirme işini yaparlar ve bu yönlendirme işi için de sizden cüzi bir miktar ücret alırlar (2500 tl cik gibi). sadece yönlendirme işini yaptıklarını size çaktırmamak için de size genel olarak şunları söylerler; "eğitimi bir üniversite ile ortak vermeyi düşünüyoruz. öğrenci sayısı yeterli olursa vs. üniversiteden hocalar gelecek ve eğitimi bu binada vereceğiz, katılım çok olursa üniversiteye yönlendereceğiz, anlaşmalı olduğumuz üniversite ve hocalar eşliğinde sizi s..eveceğiz vb." bir sürü şey söylerler...

  aslında yaptıkları şey sadece şudur. herhangi bir özel üniversite, iş sağlığı ve güvenliği alanında (veya başka bir alanda) yüksek lisans eğitimini zaten verecektir ve öğrenci arayışındadır. bu sözde eğitim kurumu da bu üniversiteye giderek "eğer beni görürsen sana sürü sürü öğrenci getirebilirim" der ve üniversite ile öğrenci başı 1500 tl'ye anlaşırlar. eğitim ücreti eğer 6500 tl ise ve siz kırmızı bilimlerden kayıt oluyorsanız başvuru esnasında 1500 tl kırmızı bilimlere ön ödeme, 5000 tl de üniversite hesabına yatırırsınız ve toplamda 6500 tl ye kayıt olursunuz. yok eğer siz üniversiteye şahsi başvuru yaparsanız da bu 1500 tl üniversitenin kendi cebinde kalır. yani sizin cebinizden her türlü 6500 tl zaten çıkacaktır. şimdi siz buraya kadar anlattıklarımdan "ne var lan bunda, adamlar çalışıyor emek ediyor öğrenci buluyor hakkını alacaklar tabi" diyebilirsiniz. buraya kadar zaten bir şey yok, sıkıntı bundan sonra başlıyor.

  bundan sonrasını da size anlatayım; şimdi kırmızı bilimlerin bu eğitim programında hedeflediği bir öğrenci sayısı vardır. mesela 200 kişi diyelim, kırmızı bilimler hedeflediği bu 200 kişi sınırına ulaşıp paraları ceplerine indirip karınları doydu mu (siz hala parayı vermemişseniz) bir bakmışsınız size bir telefon gelmiş, telefondaki hanımefendi diyor ki "bilmem kim beyefendi üzülerek söylüyorum ki eğitim ücreti maalesef değişti ve 7500 tl oldu ühü ühü ühüü" siz diyorsunuz ki aman hanımefendi nasıl olur nasıl veririm o parayı derken bakıyorsunuz ki hanımefendi çok kararlı ve üzgün, iş ciddi, yapacak bir şey yok, sizin de illa kayıt olmanız gerekiyor başka yol da yok, napıyorsunuz mecbur kabul ediyorsunuz. hanımefendinin hemen sesler düzeliyor tabi, size hemen hesap numaralarını veriyor ve 2500 tl at bakıym bizim hesaba, hadi yavrum seni kaydedeceğiz daha işimiz gücümüz var havasında telefonu kapatıyor. sizde 2500 tl yi gönderip kaydınızı yaptırıyorsunuz. sonra sizin elinize kişisel bilgilerinizi içeren 2 sayfalık bir başvuru belgesi verip eğitimi göreceğiniz üniversiteye gönderiyorlar sıkı sıkı da tembihliyorlar bak kırmızı bilimlerden geldik de haa diyorlar.

  sizde gidiyorsunuz kayıt olmaya parayı yatırıyorsunuz üniversite muhasebesine, muhasebe elinize bir dekont veriyor, bakıyorsunuz 6500 nin 1500 tl si kırmızı bilimlere gitmiş, 5000 tl si üniversite hesabına gitmiş eee hani bu 1000 tl diye düşünürken dank ediyor tabi sonra, tekrar gidiyorsunuz muhasebeye ve aranızdaki konuşma aynen şu;

  -abi bakar mısın bu eğitimin ücreti ne kadardı yaw
  +6500 tl
  -herkese mi 6500 tl
  +herkesi bilmem ben eğitim ücreti 6500 tl işte
  -peki kırmızı bilimlerden gelenlere herhangi bir fark uygulanıyor mu
  +fark mark yok abicim eğitimin ücreti 6500 tl sabit, nereden gelirsen gel, zaten giderleriniz dekontta yazıyor
  -eee ama bizden 7500 tl aldı kırmızı bilimler
  +orasını bilmem eğitimin ücreti dediğim gibi, sizden fazla ücret almışlar, kırmızı bilimlere gidip fazladan verdiğiniz ücreti talep edebilirsiniz "verirlerse" alırsınız

  hemen telefona koşuyorsun önce kibarca anlatıyorsun derdini paranı istiyorsun, karşındaki hanımefendinin sesi birden bozuluyor, sesindeki korkuyu ve telaşı hissedebiliyorsun, kadın önce bu bilgiyi kimden aldığınızı soruyor, söylüyorsunuz o adamı kovdurtmakla tehdit ediyor (tırt) size kestirme cevaplar veriyor, yanlarına gidiyorsun paranı istiyorsun kem küm kem küm sonra para yok, sonra mahkemeye verecem diyorsun gene yok, uğraşıyorsun uğraşıyorsun nafile, cebinde paran olmadığı için mahkemeye de veremiyorsun, sonra senin para yalan oluyor, ne yaparsan yap özet olarak nah alıyorsun o parayı.

  kırmızı bilimler enstitüsü namı diğer kırmızı bilimler. dolandırılmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi.

  yazar
  uzun yazan adam
  --- spoiler ---
 • hakkında olumsuz görüşlerin fazlaca olduğu enstitü.
 • öğrencilerine rezillik yaşatan enstitü.
  öğrencilerden parayı peşin alan,hocaların paralarını yatırmayarak ,
  öğrencilerini mağdur eden, eğitememe kurumu.
  çok daha ucuza, çok daha iyi işler yapan akademiler var.
  iş sağlığı ve uzmanlığı konusunda son durağınız olsun, hatta hiç olmasın.
 • işçinin hakkını alnındaki ter kurumadan vereceksin lafını ilk rahmetli büyükbabamdan duymuştum...

  eğer söylenenler doğru ise kesinlikle uzak durulması gereken kurumdur.