• ---spoilerımsı---

işin aslının, son toplam sayı olan yüz y-irmi s-eki-z ile k-ırmı-zı ç-eki-ç deki harf benzerliğinde gizli olduğuna inandığım.
  • oncelikle bu testin sonunda sasirtici unsur olarak cikmasi beklenen nesnenin adini baslik olarak acmak sahane bir fikirmis, okuyan kisiler uzerinde testin uygulanabilirliginin eline verdigi icin dusuneni ve uygulayani ayri ayri tebrik etmek isterim.

bu testi yapip da beklenen sonucu vermemek, "anormal akilli" ya da baska bir ubermench seyin kaniti degildir. beyin dediginiz sey herhangi bir an ve herhangi bir durumda trilyonlarca farkli seyden etkilenebilir ve farkli sonuc uretebilir, %98 lik grupta olan bir kisinin baska sartlar altinda baska bir cevap vermesi de mumkundur.

ufak capli bir arastirmada gordugum kadariyla, cok da akla yatkin olmasa da; kirmizi rengin en dikkat cekici renk olmasi itibariyle, aniden birine "cabuk bana bir renk soyle!" dendiginde cevaben ilk verilen renk oldugu, cekicin ise primitif insan davranislari ve insanin ilk urettigi alet [birseylere vurmak icin kullanilan aletleri genel olarak cekic olarak isimlendirirsek] olmasi ile iliskilendiriyorlar.
  • bu işlemleri yaptıktan sonra aklıma siyah bisiklet geldi benim. o % 2lik farklı düşünen kesimde olduğumdan değil alet/edavat diyince aklıma bisiklet gelmesinden, alet edavatın ne olduğunu tam bilemememden böyle oldu sanıyorum. bende isterdim kırmızı çekici düşünmek..
  • isin en ilginc yani olayin dil irk millet ayrimi gözetmemesi, bu islemleri hangi dilde konusan birine yaptirirsaniz yaptirin, kendi dilinde "kirmizi" ve "cekic" kelimelerini söylemesidir.
  • dilsel bir anket sonucu en çok ortaya çıkan sonuçtur. ilk önce kafayı boşaltmak için alakasız 8 tane düşündüren toplama işlemi, sonra da alet edevat sorusu ile insanların en aşina oldukları alet ile en çok aşina oldukları renki bulmak.. bunun bir benzerini markalar adına yapabiliriz aslında. yine 8 tane toplama işlemi ve akla gelen ilk markanın söylenmesi şeklinde olabilecek ve markaların zihinde kalıcılığını ölçen bir anket uygulanabilir. ya da sevgisinden şüphe edilen sevgiliye yapılabilir bu.. demek ki bir yöntemmiş bu.. toplamalarla aptallaştırıp ağzından laf almak
    (bkz: kendi problemini kendi çözmek)
  • rengi kirmizi olan ve civi cakmaya yarayan alettir tabi ama son zamanlarda soyle bi arastirma yapilmis:
    asagidaki islemleri zihninizden ardarda ve biyere yazmadan yapmaniz isteniyo:
    15+6
    3+56
    89+2
    12+53
    75+26
    25+52
    63+32
    123+5
    sonra derhal, herhangi bi alet/edevat ve bir renk dusunuyosunuz. akliniza ilk gelen seyi hemen soyluyosunuz. kirmizi bir cekic dusunmus olmaniz lazim. arastirmanin sonucuna gore normal bir akla sahip insanlar kirmizi bir cekici dusunmusler ki bu oran %98'mis. aklina baska bisey gelenler ise %2'lik anormal akilli kesimi olusturuyomus. hangi akilli bilimsel zumre hangi yararli sonuclara ulasmak icin boyle biseye girismis veya hangi bos vakit sahibi zat boyle bi e-maili kaleme almis, orasini bilemiyoruz tabi. ama mumkun mertebe toplumu aydinlatmaya calisiyoruz, o da ayri.*
  • günlerdir uykularımı kaçıran çekiçtir efendim bu. nasıl oluyor da herkesin aklına aynı şey geliyor anlamak mümkün değil. kafayı yiyeceğim. biri bunu açıklasın yahu. forward mail hastası zıpır bir arkadaşım sayesinde bu maille tanıştım ve benim aklıma kırmızı ile kazma gelmişti, paranoyaklaştım arkama falan baktım sonucu okuyunca. hatta üşengeç bir bünyeye sahip olduğum için sadece ilk ve son toplama işlemlerini (onları da hesap makinesi kullanarak) yapmıştım. demek ki keramet toplama işleminde ya da sayılarda da değil.
    arkadaşlarım üzerinde de denedikten sonra gördüm ki bir insanın önüne bir kaç satır yazı bir kaç rakam koyup bir renk ve bir nesne düşünmelerini isteyince kırmızı rengi ve çekiç nesnesi geliyor. çok tuhaf..
  • bahsi geçen işlemleri yaptıktan sonra hemen ilk aklıma gelip içimden söylediğim şey, kırmızı çekiç. bir anlık şok oldum diyebilirim. hatta bir an da olsa matrix'teki gibi her şeyin aslında kodlanmış olduğunu ve bunun da gün ışığına çıkarılmış bir tanesi olduğunu düşündüğümü de itiraf etmeliyim.*
  • testi yaptıktan sonra fosforlu pembe görüp ardındanda "alet" kelimesinin aklıma atleti çağrıştırmasıyla beraber fosforlu pembe bir atlet cevabı verdiğim testtir. sonuç olarak kırmızı bir çekiçle alakası olmadığı için yüzde 2 lik kesim olduğuma eminim artık, fosforlu pembe atlet nedir ya! okurken üşeniyor insan.
hesabın var mı? giriş yap