• cok tehlikeli ve pahali bir sulfat. (bkz: zincifre)
  • kilosu 200-300 bin dolar olan element.

--- copy paste ---
    eldeki verilere göre, böyle bir kimyasal yok. varlığına dair söylentiler, 1992 yılında itar-tass adlı rus haber ajansından kaynaklanan bir habere dayanıyor.

söylentilere göre, cıva tuzları yoğun radyasyona tabi tutulduklarında kırmızıya dönüşüyor ve güçlü bir füzyon bombası yapımı için elverişli bir malzeme haline geliyor.

söylentiler abd temsilciler meclisi’nin bir alt komisyonunca araştırılmış ve asılsız oldukları sonucuna varılmış. ancak söz konusu haberin ardından, uluslararası alanda uzunca bir süre, ‘kırmızı cıva’ satmaya yönelik teklifler dolaşmaya başlamış. bu tekliflerin bazıları da, irak’ın o zamanki yönetim organlarına yapılmış. ileri sürülen örnekler, kırmızı boyalı cıva imiş. fakat bilindiği kadarıyla, bu ‘dolandırıcılık’ girişimlerinin hiçbiri başarıya ulaşamamış.
    --- copy paste ---
  • çeşitli geyiklerin konusudur. aslında element değil civa tuzlarından bazılarına kırmızı civa denir (mesela civa oksit veya civa iyodür). hepsinin rengi kırmızı değildir, beyaz olanları da vardır. radyoaktif ve pahalıdır. patlayıcılarda ve tıpta da kullanılır.
  • feomidyum un uzaktan kuzeni olur... yani kısaca;

(bkz: götünüzden element uydurmayın)
  • varlığı tartışmalı ( en azından çok para yaptığı ) bir element galiba. bir kaç keredir milletin büyük paralar ettiği dedikodularına güvenip paralarını siyah-beyaz tv'lere yok dikiş makinalarına yatırdığı yönünde haberlere rastlıyorum.

siyah-beyaz tv haberi:

http://www.haberturk.com/…535&cat=200&dt=2009/04/04

arap dünyasındaki dikiş makinesi haberi:

http://www.radikal.com.tr/…16.04.2009&categoryid=79
  • varlığı halen tartışılan maddedir. bir delinin kuyuya attığı taşı onca insan çıkaramıyor ya ona yanarım. sırf bir dedikodu uğruna fellik fellik siyah beyaz tv, gaz lambası arayan insanlar var ve bunlara 50.000 lira verdiğini iddia edenler. ancak, ortada "ben bu tv yi verip 30.000 lira aldım" diyen 1 kişi bile yok.
  • bir damlası toprağa bırakıldığında yakınlardaki mevcut petrol rezervini etrafında topladığı iddia edilen kayıp madde. bir nevi beşinci element.

ayrıca internette ve dahası esnaf muhabbetlerinde konusu sıkça açılan bu sıradışı maddenin, bir damlası insan bedenine zerkedildiğinde bütün organları insanın doğduğu zamanki diriliğine taşıdı iddia ediliyor.

bir benzeri için (bkz: mavi cıva)
  • çok yararlıdır; hasar görmüş nükleer santral toprağından çıkan taze kavrulmuş uranyum oksit ile karıştırılıp içilirse enerji verir saçlara canlılık kazandırır
  • terör örgütlerinin holy grail'i.
  • (bkz: red matter)
hesabın var mı? giriş yap