şükela:  tümü | bugün
  • altınbaş üniversitesi tıp fakültesi göğüs hastalıkları bölümü öğretim üyesi prof. dr. salih emri'nin iddiası.

"kırmızı et veya işlenmiş etin, yapılan çalışmalar sonucunda haftada yarım kilodan fazla yenmemesi gerektiği ortaya çıktı" diyen prof. dr. emri, "çünkü günlük her 100 gram kırmızı et kullanımının kanser riskini yüzde 17 oranında artırdığı söyleniyor. özellikle de kalın bağırsak kanseri riskini yükseltiyor. işlenmiş etten uzak durmalıyız. her gün 50 gram işlenmiş kırmızı et yemek kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 18 oranında artırıyor. özellikle erişkinler kırmızı et tüketimini azaltmalı" dedi. "

dha haberi

çekirdeklerimizi hazırladık canan karatay'ın yanıtını bekliyoruz şimdi.
  • zaten yiyemediğimiz için, 1 kg kıymayı yüzbin parçaya bölüp yemeklere çeşni niyetine serptiğimiz için beni etkilemeyecek olan durumdur.
  • göğüs hastalıkları profesörü olup beslenme konusunda araştırmalar yapmış olan bir öğretim üyesinin beyanatıdır.

kolon, kalın bağırsak, yemek borusu, pankreas, böbrek, rahim ve meme kanseri ile diyabet konularında fikir belirtmiş sağolsun.
    allahtan meme kanserinden de son sırada bahsetmiş ve konuyu kendi branşına bağlamış.

edit: meme kanserinin de göğüs hastalıklarının iştigal konusu olmadığı yönünde çok sayıda mesaj aldım. ucundan kıyısından bir bağlantı kurup hocayı kurtarayım dedim ama yine başaramadım.
  • değinilmesi gereken bir konuya değinmiştir. konu hakkında kapsamlı bir makale için link
  • et yiyemeyen bir ülke için yapılmış gereksiz beyan.
  • amca mangalda yanmış kanserojen etten bahsediyor galiba çünkü insanoğlu yüzyıllardır etle besleniyor ama şimdiye kadar hiçbir yüzyılda kanser vakası bu denli yaygın ve ölümcül olmamıştı, çok ilginç.
  • turkler zamanda yolculuk ediyor'da bu hafta;
    2007-2015'e hos geldiniz.

https://scholar.google.com/…hvjrhqkhcarb9iqgqmijtaa

https://www.cancer.org/…sed-meat-causes-cancer.html

programimizin bu kosesinde bilmemek degil, goygoy yapmamanin ayip oldugu turkiye'de eskilere bakip bugun gibi yorum yapiyor, deneylere ve de istatistiklere dayanmayan sayilar ve yuzdeler sallayip birbirimize yeriyor ya da ovuyoruz.

(diger konular icin lutfen senelik rezerve konular konusunu takip ediniz. ornegin 2018 mayis ayinda 1400 yili askin suredir kimsenin cozemedigi "orucu ne bozar / ne bozmaz" ve "oruc sagliga nasil ve neden yararlidir" konularini isleyecegiz)
  • olacaksak öyle olalım kardeşim. 20 tane baz istasyonunun dibinde yaşayıp kırmızı etten kıl kapmak da biraz komik oluyor
  • her sene başka bir şeyin kanser yaptığını öğrendiğimiz bu sene de piyangonun kırmızı ete vurduğunu gördüğümüz başlık.