şükela:  tümü | bugün
 • british medical journal'da yayınlanan bir çalışmaya göre, özellikle işlenmiş kırmızı etin erken ölüm riskini artırdığı gözlemlendi.

  sığır, domuz ve kuzu gibi kırmızı et alımının yüksek olması, daha önce tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, bazı kanser türleri ve erken ölüm riskiyle ilişkilendirilmiştir. ancak kırmızı et alımındaki değişikliklerin ölüm riskini nasıl etkileyebileceği konusunda çok az şey bilinmektedir. bu konuda bilgi sahibi olmak için, abd ve çin merkezli bir araştırma ekibi, 1986 yılından başlayarak 2010 yılına kadar et tüketimini inceledi.

  herhangi bir kalp problemi ve kanser hastalığı olmayan, 30-55 yaş arası 53.553 kadın hemşire ile 40-75 yaş arası 27.916 erkek sağlık görevlisine ait veri kullanıldı. her dört yılda bir katılımcılara, geçen yıl her bir yemek için standart porsiyondan ne sıklıkta tükettiği soruldu.

  çalışma süresince herhangi bir nedenden toplam ölüm sayısı 14.019'a (8.426 kadın ve 5.593 erkek) ulaşmıştır. başlıca nedenleri kardiyovasküler hastalıklar, kanser, solunum hastalıkları ve nörodejeneratif hastalıklardı.

  toplam kırmızı et alımının (hem işlenmiş hem de işlenmemiş), sekiz yıl boyunca haftada 3.5 porsiyon kadar arttırılması, önümüzdeki sekiz yıl içinde %10 daha yüksek ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir. benzer şekilde, pastırma, sosis ve salam gibi işlenmiş kırmızı et alımının haftada 3.5 porsiyon kadar artması, %13 daha yüksek ölüm riskiyle ilişkilendirilirken, işlenmemiş kırmızı et alımının artması %9 daha yüksek ölüm riskiyle ilişkilendirilmiş. (bkz: #90824019) *

  genel olarak, daha fazla kepekli tahıllar, sebzeler, yumurtalar ve balıklar gibi diğer proteinli yiyecekleri yerken kırmızı et alımının azaltılması, hem erkek hem de kadınlar arasında daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir. örneğin, sekiz yıl boyunca günde bir porsiyon balık için günde bir porsiyon kırmızı etin değiştirilmesi, sonraki sekiz yılda %17 daha düşük ölüm riskine bağlanmıştır.

  kaynak:
  https://www.bmj.com/content/365/bmj.l2110
  https://www.sciencedaily.com/…9/06/190612183633.htm

  edit: başlık kırmızı et ile ölüm riski arasındaki ilişki şeklinde olsa daha doğru olacaktı. bu şekilde olduğunda, nedensellik içerdiği için yanlış anlamlar çıkartılabilir.
 • bizi teğet geçecek olay. refah seviyesi ve alım gücü yüksek ülkelerin vatandaşları düşünsün. iki gram et yiyoruz zaten, böyle haberlerle tadımızı kaçırmayın.
 • banane etin kırmızısı makbul.
 • ülkede yıllık et tüketimi sekiz kilo olunca, sorun da kalmıyor haliyle.
  teşekkürler erdoğan, teşekkürler akp.
 • spor yapmayanlar üzerinde yapılmış bir araştırmadır.

  meriçler, veganlar, feministler ve diğer x unsurlar gelmeden yazayım.

  (bkz: hangi ibne entry'lerimi seri eksiliyor lan)
 • kırmızı et yemeyin, kalp ve damar hastalıklarını tetikler.
  beyaz et yemeyin, sağlıksız koşullarda üretiliyorlar.
  balık yemeyin, denizler çok kirli ve ağır metalleri barındırıyor.
  sebzelerin, meyvelerin tümünde de zararlı hormonlar ve ilaçlar kullanılıyor.

  geriye bir tek su kaldı. ama o da yok, olmaz. su kaynaklarının bir çoğu kirli ve olumsuz şartlarda dolduruluyor.

  en iyisi biz yaşamayalım.
 • tartismali.

  bu calismalarin hicbiri guvenilir degil.

  etkenlerin izole edilmesi zor.

  kesin olan seylere gore hareket etmenizi tavsiye ederim sahsen.

  islenmis et urunleri(sosis salam sucuk) nitratlardan dolayi kesinlikle kanserojendir. obezite kesinlikle kanser riskini arttirir.

  bu veriler disinda cok siklemeyin.
 • kesinlikkle güvenilir olmayan verilerdir. elin ingiliz araştırmacıları bizim bordo klavyeli kardeşimizden daha mı iyi bilecek haşa amk.
 • bunu diyen ingilizler de sabah kahvaltisinda etin hem de işlenmiş etin dibine vuran (bkz: bacon) bir millet. geçin bunlari et giren eve dert girmez insanlarımız zaten et mi bulup yiyebiliyorlar keske yesek de erken ölsek.islenmis etten uzak durun yeter günde 100 gram et vücut gelisimi icin faydalidir. bu fiyatlarla zaten 100 gram uzeri yiyebilen hatta gunde 100 gram yiyen bile kraldir ölmez.
 • beni üzen olay. 30 dakika önce kırmızı et yiyordum. şansa yaşıyorum şu an. british medical journal'ı tebrik ediyorum. daha önce kimsenin yapmadığı araştırmayı yapmışlar, hiçbir şey bilmiyorduk. ben özellikle daha sağlıklı olduğu için işlenmiş etin dibine dibine vuruyordum. sonuçta temiz, fabrika koşullarında üretiliyor. köylü eli değmiyor diye. sosisleri nam nam yapıyordum. sucuk pişirdiğim tavadaki yağı ekmeğe banıyordum. ah british medical journal, bizi kurtardın.

  --- spoiler ---

  " genel olarak, daha fazla kepekli tahıllar, sebzeler, yumurtalar ve balıklar gibi diğer proteinli yiyecekleri yerken kırmızı et alımının azaltılması, hem erkek hem de kadınlar arasında daha düşük ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir. "

  --- spoiler ---

  özellikle şu bilgiler bilim için çok değerli. çok yenilikçi olmuş. tahıllar, sebzeler, yumurtalar ve balıklar gibi diğer proteinli yiyeceklerin kırmızı etten daha sağlıklı olduğunu kimse bilmiyordu. bugün bir yaşımıza daha girdik.

  şu araştırmayı fasulyeden nimet sayıp sözlüğe taşıyanı ayrı, bu araştırmayı yapanları ayrı tebrik ediyorum.