şükela:  tümü | bugün
  • meltem gürle'nin denemelerden oluşan kitabı.
  • yıllardır beklenen kitap aslında. gürle'nin köşe yazılarını takip eden pek çok kişi, yazıların kitaplaşacağı, kaçırılan yazıların daha derli toplu bir kompozisyon içinde okunacağı günü bekliyordu. hatta meltem gürle'nin önsöz'de anlattığı gibi daha önce bir öğrencisi elle yazılmış bir seçki oluşturup hediye etmiş. yaşarken gözden kaçırdığımız, hayatın tekdüze sesi içinde, alttan akan o asıl sesleri duyuyoruz yazılarda. bu kısa yazılar metroda, otobüste, kafede, hayatın içinde, ara vererek, yavaş yavaş, akla estikçe okunabilir.
  • "tecrübe garip bir şey. benimki size görünmez. sizinki de bana. onun için ortak bir geçmişten gelsek de, kendi tecrübemizin içinde yapayalnız oturuyor olabiliriz.”

bazen zor anlarda "ama insanın kalbine dokunmayı bilen meltem gürle gibi insanlar da var." diyip insan mutlu oluyor işte. a bir de iyi ki böyle bir insanı fassbinder hayranı selami ince gibi bir insan tanıyor da onun sayesinde daha da çok dokunabiliyor hayatlarımıza diyorum. o zaman iyi ki ikisi de var.
  • meltem gürle'nin 2009-2016 yılları arasında birgün gazetesinde yazdığı yazılarının, kendi kelimeleriyle "güncel meselelerle ilgili olanları değil de, daha geniş bir zamana yayılacağını umdukları" kısmını topladığı kitabının adı.

gürle'nin yazılarının sürekli takipçisi değildim. internetten düzenli yazı takip etme huyum olamadı hiç. ama okuduğum kadarıyla bayılıyordum köşe yazılarına. bu kitabı da çıkar çıkmaz alamasam da kitap satın almak konusunda kendimi frenlediğim bir dönemde aldım. aldığım günden beri ise çantamdan ayıramıyorum. sabah bir, otobüste bir, öğlen ofiste daraldığımda bir, akşam eve dönerken bir, gece yatmadan bir deneme okuyarak devam ediyorum yaşama tutunmaya.

yazdıklarında bazen bazı kitaplar için, yanında taşınmaktan, okunmaktan yıprandıklarını söylüyor ya hani, benim için de bu kitap öyle olacak sanırım.

"her şeye hazırlıklı olduğumuzu zannederiz. ama bir gün bir şey olur. kırılırız.

incelikler yüzünden."