1. ilkokulda başarılı öğrencilerin yakasına takılan ..
    süperim ben nidası .. hala var mı? bilemiyorum ..
  2. nişan v.b. törenlerde de yüzükleri bağladıkları kurdele rengi
  3. okumayı öğrenmeye başlayan öğrencilere takarlardı ilkokulda. sonra tamamen öğrendiğinde de beyaz kurdele takılırdı bunun yanına.
  4. doğum yapan hanımlar "albasması" denen hastalığa karşı lohusayken başlarına kırmızı kurdele takar.
  5. diger renkli kurdeleler gibi, illaki mesaj kaygisi vardir kirmiz kurdele takmakta. yok ben ilk okudum, yarime daha kavusamadim, bebek de yaptim, hem ben aids'e karsiyim, hem ben savasa da karsiyim, karsiyim oglu karsiyim. (bkz: aferin)
  6. albüm kapaklarında anonim olarak geçen ibrahim tatlıses'in ayağında kundura; mahsun kırmızıgül'ün de düzenleyerek sarı sarı-başroldeyim albümünde söylediği türkü. mukim tahir'e aittir...

kırmızı kurdele, kör olasan eminem
    indim derelerine, bilmem nerelerine
    kaytan bıyıklarımı, sürsem nerelerine

yavrum da sana ipek mendil alayım

yavrum da sana melez köynek alayım

yavrum da sana kalıç potin alayım
  7. aids'in bilincinde olup onunla savasmayi taahut etmenin simgesidir. ilk kez 1991 yilinda new yorktaki bir aids bilinclendirme grubu olan visual aids tarafindan kullanildi. jeremy irons'un 1991 yilinda tony odul toreninde yakasina ilistirmesinden sonra populer oldu.

(bkz: pembe kurdele)
  8. gelinin çeyizi gönderilmeden önce her bir parçasının üzerinde var olan kurdele.
    en son da kız kurdeleyle paketlenerek gönderilir kocasına
    (bkz: bekaret kemeri)

kırmızı kurdele hakkında bilgi verin