şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pandanın kırmızısı nasıl olur diye meraktan yanıp tutuşanlar için
  http://pantransit.reptiles.org/…07-28/red-panda.jpg
 • kızarmış panda.
 • dünya üzerinde 2.500 adet kalmış, sevimli ötesi, düğme burunlu yaşam formları..
 • cüce panda diye de bilinir. planet earth'den öğrendiğimize göre yıllarca bir rakun türü olduğu zannedilmiş ancak şimdilerde ayı türü olduğu düşünülüyormuş.
 • central park zoo'da var bir tane, woodbury common outlets'ten vakit ayırabilen olursa görebilir.
 • dünyanın en sevimli hayvanıdır. ** *
 • küçük panda veya ingilizce red panda olarak bilinen (latince ailurus fulgens) sevimli mi sevimli bir hayvan. çok ürkek ve tehlike altında olan bir türdür. üstünü yalayarak temizlerken bir kediyi andırdığı için "kedi ayısı" da denilir. zoolojik sınıflandırılmasının ayrıntıları hala tartışılmaktadır.

  özellikleri
  küçük pandanın uzunluğu 120 cm ve ağırlığı 4,5 kg'a varır. ömrü doğal ortamında 9-10 yıla, hayvanat bahçesinde ise 14 yıla varabilir. dış görünüşü ile ilk bakışta bir rakuna benzer ama rakundan daha zariftir. üstü kızıl kahverengi veya bakırımsı kahverengi, altı ise parlak siyah renktedir. yüzü genelde beyaz renktir ve kızıl kahverengi gözyaşı damlalarını andıran işaretler vardır. burnu kısa ve siyah renk, kafası yuvarlağımsı ve kulakları orta büyüklükte ve sivri olur. kuyruğu siyah-beyaz halkalıdır. küçük panda pek ses çıkarmaz. kendi aralarında iletişim kurmak için ötermiş ya da gıcırdarmış gibi sesler çıkarırlar.

  yayılımı
  küçük panda, himalaya'nın doğusunda nepal'dan çin'in yunnan iline kadar uzanan bir coğrafyada yaygındır. bu bölge içerisinde ılıman alanlarda 10-25°c, dev ormangülü rhododendron, büyük bambu ya da meşe ormanlarını ve 2000-4600m yüksekliği tercih eder.

  davranış
  küçük panda, çok yetenekli bir tırmanıcıdır. geceleri yiyecek arayışına çıkar, gündüzleri ise ağaçların dallarında uyuyarak geçirir. sıcak havaya hiç katlanamaz; 25 dereceden daha sıcak havalarda sorun yaşayabilir. zaten bu yüzden bütün gününü yüksek ağaç dallarında ya da mağaralarda uyuyarak geçirir. tehlike sezdiklerinde ulaşılamayan ağaç dallarına ya da kayalık aralıklarına kaçarlar. kaçmaya imkanları olmadığı takdirde, iki ayak üstünde durarak olduklarından daha büyük görünmeye çalışır ve sivri tırnaklı ön ayakları ile kendilerini savunurlar ve düşmanlarının üzerinde böylece bayağı derin yaralar bırakabilirler. küçük panda tehlikeli bir hayvan değildir, ama köşeye sıkıştırıldığında kendini savunmasını iyi bilir.

  beslenme
  en fazla yediği madde bambu filizleridir. ayrıca kökler, otlar, meyveler, tohumlar, fındıklar yer ve ara sıra böcek, küçük kemiriciler, kuş yavruları avlar ve yumurta yer.

  üreme
  küçük panda genelde yalnız yaşar ve ancak aralık ile şubat aylarındaki üreme zamanında bir eş arayışına çıkar. 120-140 gün süren bir gebeliğin sonunda 1-4 arasında yavru dünyaya getirirler. yavrular 12 hafta yuvaya bağlı kalır ve en erken 18 ay sonra kendileri üreyebilir olgunluğa ulaşırlar. erkek, yavruların bakımında çok nadir yardımcı olur. çin'in güneybatısında çok fazla avlanılmıştır. küçük pandanın postu ile halk tarafından çok tutulan şapkalar, kuyruğu ile de toz almak için küçük süpürgeler üretilmiştir. küçük pandanın yaşadığı bölgenin insanları onun postunun kullanımını hatta geleneklerinin kaçınılmaz bir parçası haline getirmişlerdir; evlenen bir damat düğün eğlencesinde küçük panda postu taşımaktadır. ayrıca yasadışı avlanıp yurtdışında ki hayvanat bahçelerine cüzi bir fiyat karşılığı satılmakta ve yaşadığı ormanlar hızla daraltılmaktadır. küçük panda, uicn tarafından 1996 yılında tehlike altında türler listesine eklenmiş, ve bugün bulunduğu tüm ülkelerde koruma altına alınmıştır.

  sınıflandırma
  küçük pandanın zoolojik sınıflandırılması kolay değildir ve bu yüzden sınıflandırılması çok kez değiştirilmiştir. frédéric georges cuvier adlı bilimcinin 1825 yılında bu türü bilim dünyasına ilk kez tanıştırdığından bu yana, sınıflandırılmasının her noktası çok kez tartışılmıştır. hatta küçük pandanın etçiller takımına ait olduğundan şüphelenenler bile vardır. ilk başta sırf dış görünüşleri dikkate alınarak rakungiller familyasına yerleştirilmiştir. daha yeni zamanlarda dna analizleri yapılmış ve ayıgiller familyasına uygun görülmüştür. en yeni molekülerbiyolojik araştırmalar yapıldıktan sonra tek başına ailiridae adında bir familyaya konulmuştur. ama tartışmalar hala devam etmektedir.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/küçük_panda

  bu da haklarında bir haber; http://www.nytimes.com/…dorable-and-in-trouble.html
 • dünya üzerinde yaşamış, yaşayan ve yaşayacak en sevimli, en tatlı varlık. sevmeyenlerin oy hakları ellerinden alınsın.