• ankara'da, antakya yöresel ürünlerinin satıldığı izmir caddesi varan terminali karşısındaki 'firik' isimli dükkanda bulunmaktadır.
  • kasmayın, hibibiklik yapmayın, sırf rengi farklı diye macrocenter getirtip kilosuna 25 lira istese bunu alıp hemen misafirlerine pişirip hava atmak isteyen rüzgarda salınan nilüferler türer sağda solda, eminim.

tattım, almanya'da ellerimle tarladan topladım kırmızı patatesleri. lezzet bakımından bizdeki sarı patateslerden kaydadeğer bir farkı yok.
  • lezzet olarak sarı patetesten üstün olduğu iddia edilen çeşit.
    küçük bahçemde deneme ekimi için organik pazardan bir kg kadar tohumluk (25 - 30 adet tohumluklar yumurtadan küçük olur genelde) aldım. bildiğimiz sarı patetesle aynı anda yakın zamanda ekmek suretiyle farklarını gözlemlemeyi planlıyorum.
    tabi her şey nasip.
  • uzun zamandır migrosta bulamadığım için beni üzen patates cinsi. az yağ çekmesi ve kızarınca daha çııtr olması sebebiyle özellikle kızartmalık olarak öneriliyor. gerçekten de iki kere kızartma usulü yaptığım patatesler sanki donuk patatesmiş gibi çıtır çıtır ve çok lezzetli olmuştu. sonraları çok aradım ama bir daha migrosa gelmedi. migrosun bu dönem dönem çok güzel bir ürünü bir haftalığına getirip de bir daha satmaması olayına da uyuz oluyorum.
  • metromarket'te bulunabiliyor, firinda patates yaparken kabuklarini soymadan kullanilabiliyor. puruzsuz kabuk yapisi nedeni ile tercih ediliyor, homojen ve sari patatese gore daha fazla su icerigi nedeni ile firinda daha az surede yemeye hazir hale geliyor.
    yine de bir kipris patatesi degil tabi.
  • 1916-17 yıllarında rus işgaline uğrayan trabzonda yerli halk,rus askerlerin karınlarını doyurabilmek için tarlalara ektiği bu nesneyi görür ve oradan zamanla bizimkilerin de ekmeye başladığı büyüklerimizden bize anlatılırdı.cihan imparatorluğu denilen bu devlette patates bile yokmuş aga durum öyle vahim. hiç bir padişah dememişki bu insanlar ne yer ne içer.kıtlık gırla gitmiş yani. yazık insanlara.
  • “kızartmalık kırmızı patates” olarak satılan ve migros'ta kilosunu 30 tl'ye bulabileceğiniz patates cinsi. lezzet bakımından beklentimi karşılamadı. benim gibi içi de kırmızı ya da tatlı patates gibi kırmızımsı diye düşünerek almayın. sadece kabuğu kırmızı. zaten soyarak kullanacaksanız onun da bir esprisi kalmıyor.
hesabın var mı? giriş yap