şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #61637313) da bahsettiğim ama aldığım sorulardan ya pek kimsenin duymadığı ya da sınırlı bilgisinin olduğunu öğrendiğim belge.

  kırmızı tezkere yanılmıyorsam bizde 1950'lerden sonra kullanıma giren bir şey. dolayısıyla bir nato uygulamasıdır. etraflıca anlatmam sanırım suç* ama hakkında suya sabuna dokunmadan basit bir tanım yapabilirim.

  türkiye masa üzerindeki pek çok soğuk savaş senaryosunda olası bir rus genel taarruzunun (rusyaya göre) güney ve güneybatı cephesinde bulunur. sovyetler dağılmadan evvel varşova paktı devletleriyle trakya ve kafkasya hududunda direkt temastaydık. bugün romanya ve bulgaristan'ın nato'ya dahil olmasıyla biz artçı bir statüdeyiz. nitekim zamanında rus güney cephesi (kafkas) durağan bir beklenti içindeyken ve burada yüksek rakım ve arazi şartları yüzünden zırhlı bir yarma beklenmezken romen - bulgar - rus taarruzunun birinci orduyu çok zorlayacağı ve trakya'nın tamamen elden çıkmasının dahi çok olasılık dahilinde beklendiğini söylemek gerek.

  hal böyle olunca ve vatan toprağında bir rus işgali olasılığı olunca nato zorunlu / compulsory görev yapan tüm soğuk savaş ordularında bu tip bir toprak kaybı konusunda özel bir direktif yayınlamış ve aynı rusların 1941 barbarossa harekatında başvurduğu gibi partizan milis kuvvetlerinin istihdam edilmesini istemiştir. bu milis güçleri işgalci birliklere yapabildikleri kadar oyalama operasyonlarına girişecek, demiryollarını tahrip edecek, iletişimi kesecek, silahlı baskınlar verecek, işgal güçlerini yıpratacak, yiyecek ve mühimmat ikmaline saldıracak, alçak hava savunmasına yardım edecek, gözetleme keşif ve istihbarata da mümkün mertebe yardımcı olacaktır. işte bu münferit milis güçleri ve hücrelerinin komutanlığını kimler yapacaktır? kırmızı tezkereliler.

  yani kırmızı tezkereyle terhis olduysanız olası bir dünya savaşında devlet sizi milis tim komutanı yapmayı seçmiştir. böyle bir durumda sefer görev emriniz de kırmızı olacak, size yüklü bir meblağ para ve askeri donanım verilecektir. emirlerinizi görev yaptığınız bölgenin en yüksek askeri komutanlığının kurmay başkanlığından alacaksınız. pratiğinden emin değilim ama sanırım kuva'yı milliye 1920'de nasıl işliyorduysa bu da aynı şekilde oluyor. çevrenize adamlarınızı seçip taktik bir birlik kurup erzakınızı kendiniz temin etmeniz koşuluyla otonomiye sahip oluyor ve tehlikeli işlere koşuluyorsunuz. tabi bu şehirlerde yıkıntılarda savaşmak anlamına da gelebiliyor.

  bu kulağa hoş gelse de partizan ve milis güçleri ordu statüsünde değildir. silahlı kuvvetlere organik bağları yoktur. üniformalı olmadıkları için de cenevre anlaşmasının ilgili hükümleriyle korunmazlar. mensupları yakalanırlarsa alenen şehir merkezlerinde asılmakla kurşuna dizilmek gibi bir son arasında gidip gelirler. zira partizanları kimse sevmez. zor iştir bu netekim ama lider olmasanız da yazmazlar size öyle bir teskere.
 • benim de sahip olduğum tezkere.aldığım günden bu yana güneş görmesin diye karton dosya içerisinde en alt çekmecede muhafaza ederim.rengi atar pembeye çalar korkusuyla
 • mardin de ordu evinde askerlik yapan doğuşa verilen tezkeredir. milli bayramlarda ve önemli günlerde şehir şehir dolaşan, arkasında bi klavyeci ve diskete yazılı çıstak şarkıların üzerine okuduğu şarkıları ile baya bir üstün başarı göstermiştir. şanlıurfa ya geldiğinde de askeri gazino koğuşunda kalmış ve sıcak gecelerde rahat uyusun diye sevgili arkadaşımıza klimanın dibindeki yatak verilmişti. bilin bakalım o yatağın gerçek sahibi kimdi...
 • neden olmadığına kanaat edildiğini anlamadığım tezkere. ancak milis tim komutanı kisvesiyle değil, üstün hizmet nedeniyle bizzat aldığım tezkere. üstün hizmet belgesi ile birlikte verildi.

  edit: komplo teorisi, efsane, saçmalık diyen olmuş. sanırım alma kriterleri ile ilgili bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor, 18 ay başarılı olarak askerlik yapan bir çavuş olarak ta pekala alabildim. kriter sadece başarı ve bu nişan alma, tek başına teröristleri etkisiz hale getirme vs olmak zorunda değil. ayrıca kırmızı tezkere değil, kırmızı terhis belgesidir doğrusu. dilimize süregelen haliyle tezkere olarak yerleşmiştir.
  "haaa, tamam kırmızı terhis belgesi var, biz kırmızı tezkere yok diyoruz zaten" diye olursa da kalbini kırarım.

  inanmayanlar için kanıt
  bu da birlikte verilen üstün hizmet belgesi
  üstün hizmet belgesi ile ilgili mevzuat
 • erken terhis askerlikte sık karsilasan bir seydir. ancak anlatilan gibi kirmizi tezkere uygulamasi yoktur.
 • ön edit: arkadaslar yukardaki yazar kendi belgesini koymus daha neden darliyorsunuz insanlari "yalanci" vs. diyerek? mal msiniz olm?

  annemin amcasi baya baya baya ust rutbeden emekli olmasina ragmen bilmedigi hatta sordugumda "olur mu lan oyle bir sey" diye beni terseledigi bir askeri belge turudur.

  kendilerinde bulundugunu iddia eden yazarlarlara tek tek mesaj attim. bu belgenin bir parcasini dahi gosterirlerse fenerbahce orduevine gidip ortami kadin programi aile samatasina dondurecegim.

  olasiliklar:

  1) adam bu sirri varsova paktina satmamdan korkuyor.

  2) pasa² rutbeden emekli olmasina ragmen ona bunu soylememisler.

  edit: evet sorma islemi tamamladi. umarim geri donus olur.

  biraz once de okk personeli bir komutanima sordum adam guldu "alanya da iyi koydu ha besiktas'a" dedi. acaba konuyu mu degistirdi?

  yarin da emeklileri arayacagim bakalim "evet var" diyen biri cikacak mi?

  edit: arkadaslar bu editi soyle yapacagim siz anlarsiniz artik. bu sozlukte her onune gelene kufreden bir tayfa var ya, etmesinler. aramizda geceleri uyumayanlar var.
 • onsekiz aylık vatan görevinden sonra layık görüldüğüm belgedir. aksini iddia eden ergenlere itibar etmeyiniz.
  t; herkese nasip olmayan belgedir.
 • 2. abdülhamit zamanında kudüs'e gitmek isteyen yahudilere geçici olarak uygulanan seyahat izin belgesi. daha sonra ittihat ve terakki iktidarında bu belgenin hükmü kaldırıldığı gibi filistin’de toprak satın alinması da serbest bırakilmistir.
 • bildiğim kadarıyla hali hazırda bordo berelilerin ve mit'in asli görevleri arasında bulunan,

  varlığı; "açıklanamayacak kadar gizli" lakin ekşide ucundan baya bir değinilen,

  ve son olarak kanımca olmayan tezkerenin tanımlarını barındıran başlık..
 • işgal halinde tim komutanı olup black ops takılıcaz he mi? vay be. bunun için özel tezkereye ne gerek var abicm? öyle bir durumda kendi hücremi kurup terör estirmeye başlamam maksimum bir hafta. bu salahiyeti bana kırmızı bir kağıt parçası mı vermeli yani?
  komünist tehdide karşı partizan retorik de ilginçmiş.
  bana saçma bir fantazi gibi geldi. kuvayı milliye zihniyetini hakir gören bir fantazi hem de. içinden gelen zaten çeker emaneti.

hesabın var mı? giriş yap