şükela:  tümü | bugün
  • kışın cafe orta dünya de yapılan güzel çay.
  • sıcak şarap katkı malzemesidir.
  • lipton un içerisinde ekinezya, limon ve zencefil bulunan çayının ismi.
  • aktarlarda bu isimle satılan bitki karışımın içinde genellikle zencefil, tarçın, ıhlamur, adaçayı, papatya, hindiba kökü ve nane olur. kaynamaya başladıktan hemen sonra dinlendirilip içilmesi kadar, şeker yerine balla tatlandırılması da şahane olabilir, soğuk algınlığı, griple kaçan ağız tadı gibi sıkıntılara birebirdir.
  • içerisinde meyan kökü,portakal kabuğu rendesi ve tarçın bulunması da tavsiye edilir.

ayrıca güzel ve hoş bir koku verir.
  • acayip uyku getiren tarcin tadi cok keskin cay cesidi. icilecekse lipton falan degil, bizzat otlari demleyebileceginiz aktardan alinacak paket versiyonlari makbuldur.
  • ideal tarif şudur efenim:
    ıhlamur, adaçayı, zencefil, tarçın, havlıcan, meyan kökü, okaliptüs yaprağı, karabaş otu, papatya, kuşburnu, hibisküs.

soğuk algınlığı akabinde seyreden öksürük, nefes darlığı gibi hallere bire birdir. kuşburnu ve hibisküs miktarı c vitamini ihtiyacına göre ayarlanabilir ve bitki çayı sevmeyenleri bile meyvemsi tadıyla ihya eder. aşırı burun tıkanıklığı/sinüzit gibi durumlar mevcutsa, karışım sıcakken bir iki damla çin yağı ilave edilebilir.
  • lipton'un ekinezyalı olan kış çayı kendi alanında gayet başarılı ve içilmesi alışkanlık haline getirilmesi gereken bir çaydır. severek olmasa da sevmeye çalışarak içiyorum ve sayesinde ısınıyorum. içindekiler ise şu şekilde verilmiş; ekinezya (%41), zencefil, böğürtlen yaprağı, limonotu, ısırgan otu, fesleğen otu, zerdeçal, limon kabuğu, karanfil.
  • aktarlarda satılanlarından alıp demlediğinizde kendinizi adete bir büyücü gibi hissetmenizi sağlayan çaydır.

''hmm...biraz da bundan koyalım. biraz da bundan. bu neymiş? aa papatya! bu da heralde kuşburnu olmalı. bundan da bir kaç tane atalım içine. çubuk tarçınsız kış çayına kış çayı demem ben. ıhlamur, adaçayı, zencefil. bu mor çiçekler de ne ola ki? zehirli midir acaba? daha neler. tamam bunlardan da biraz atalım...''

balkanlardan gelen soğuk hava dalgasına teslim olduğumuz şu günlerde kıçımı kırıp evde oturmaktan ve kış çayı demleyip içmekten acaip bi zevk alıyorum. alıyormuşum daha doğrusu. yeni farkettim.
  • almanya'da "wintertee" adi altinda satilir. markadan markaya göre, paketlerinin üzerinde default olarak sömine, ahsap, pencere, disarida yagan kar, noel baba vs. bulunur. cok tatli caylari pek sevmedigimden almam genelde ama paketleri görünce o kli$eyi yasamak gelir insanin icinden.