şükela:  tümü | bugün
  • yaz aylarinda yasanan eve barka sigamama sendromu yerini bir an once evime varsam allam sendromuna, buz gibi bira hayalleri sicacik cay veya sicacik corba hayallerine yerini birakirken, hicbirsey yapmak, kolunu dahi kipirdatmak istemez bunye. "hep evde yasasam, milyon tane film olsa, sabahtan aksama kadar film izlesem, bugun ise gitmesem ben, hava da tam uyku havası" soylemleri direk hayatiniz oluverir...
  • hazan hüznü*'nün halefidir kendisi, selef değil, sefildir, hem de sefil eder namussuz.
    evlerden barklardan ırak, hadi git peşimizi bırak denmeli ya, dinlemiyor meymenetsiz tıynetsiz.
  • günü ya güneşsiz ya da az güneşli geçirme sonucu ortaya çıkan depreesss haldir.
    empati yapıp neşelenmek isteyenlere ''iskandinavyada var ya adamlar yapay ışıkla yaşıyor'' denir ama işe yaramaz tabii..

bir de üstüne kışa rastlayan 9 günlük tatil eklenince depresyon kayak, snovbord felan yapmayanlar için pik yapar.

aha şurası şubat, burası mart, geçecek elbet. endişeye maal yoktur, dağılın işinizi yapın!
  • kış depresyonu elbette vardır, depresyon bikinisi, depresyon şortu gibi kıyafetlerden söz edemeyiz, yaz giysileri tamamen giyeni hafifleten ve rahatlatan şeylerdir. kışın ise kazak, hırka giyilir, evet o malum hırka...
    her giyildiğinde birikmiş statik elektriğinizi iyice üzerine çekerek daha da bir koyun postuna dönüşen ve kendinizi bi küçükbaş hayvancık gibi hissetmenize neden olan o iğrenç hırka, kış depresyonunun vazgeçilmez üniformasıdır. üzerinizden atamazsınız da, o berbat ağırlığı ile sizi soğuk kış gününde ısıtan yegane giyeceğiniz o hırkadır, kazaklar, üstüste gömlekler giymek kar etmez, üzerinize o pis hırkayı geçirmediğiniz sürece üşürsünüz.
    giymemeye çalışın!
  • üniversite öğrencileri için bazen final dönemi tarafından tetiklenmesi olası ruh hali.
  • evde sıcak bir ortam oluşturularak bertaraf edilebilecek bir depresyon çeşidi.(kendimden tiksindim,lakin tutamadım efenim,yazmış bulundum bir kere;vurmayın)
  • yaz sonundan telaşına düşülen, sonbahardan kendini göstermeye başlayan, kimi zaman evden hatta yataktan bile çıkmama isteği yaratan, bunaltan, rahatlamak için gözleri kapatıp denize vuran güneş ışığını düşünmeye neden olan, ilkbaharın gelmesiyle, bir sabah duyulan kuş sesleri, bulutsuz gökyüzü ve pırıl pırıl bir güneşle etkisini bir anda yitiriveren duygu hali. her yıl kendini tekrarlayan kısır dongu.
    (bkz: kis saati uygulamasi)
  • kış döneminde vücudun maruz kaldığı güneş ışığının azalmasıyla oluşan hormonel dengesizliğin sonucu. kadınlarda, erkeklerden daha yaygın bir şekilde görülür. güneş ışığının her daim az olduğu ülkelerde bu sebeple özel tedavi yöntemleri geliştirilmiştir, yapay ışık tedavisi gibi.

http://www.genelsaglikbilgileri.com/…k-bozukluklar/