şükela:  tümü | bugün
  • yakın gelecekte, önümüzdeki x kadar yıl sonra, son 30 yıl içinde değil; şuan da bugün en kanlı haliyle kış diye bir mevsimin kalmaması durumudur.

bugün yaşadığımız kış sadece 50 yıl önce yaşanan kış aylarından bile kat kat daha sıcak ve belirtisiz. 50 yıl öncesine göre kalın kalın giyinme imkanlarımız arttı tabii ama bunları niye giyidiğimiz bile meçhul. artık botlar, parkalar da birer "moda" halini aldığı için bugün varlığını sürdürüyor. aksi halde ne o kadar yüksek bota ne de boynumuza doladığımız atkıya ihtiyaç var.

bunları söylerken yıl içinde her gün yaz gibi geçiyor anlaşılmasın elbette soğuk var ama bu bildiğin güz soğundan hallice bir soğukluk. kar yağmıyor, kırç desen hak getire, çatılardan sarkan sarkıtları en son ortaokul yıllarında görmüştüm. şimdiki çocuklar ne demek istediğimiz anlamıyor bile. geriye sadece bir araç camlarının buhar tutmaması kaldı ki galiba bunu gerçek bir problem olarak ancak o gün kabul edeceğiz. çünkü her gün kirlettiğimiz dünya araçlarımızdan daha değersiz de ondan.

doğa yalvarıyor "ben hastayım" diye fakat bizim bunu görmeye hiç niyetimiz yok. ölümlerin en faciasını yaşamadan, açlık ve susuzluktan ve bunların getirdiği hastalıklarla toplu kıyımlar yaşamadan umarım hepimiz yangından bir odun çekmek için bir adım atarız.

ben bile bu entry girerken ne kadar karbondioksit harcadım belli değil.