şükela:  tümü | bugün
  • malumunuz artık kış iyice kendini gösterdi, araç kullananlar için hem kendi hemde çevremizdekilerin emniyeti için kış lastiklerine geçme zamanı. bugün birkaç yere sordum lastik değişimi için ne kadar istediklerini. geçen sene ortalama 50 tl ye değiştiren yerler bu sene 70 tl diyor. emek var kabul ama benim fikrim fiyatın yüksek olduğu yönünde..
  • lastik esnafının akıllıca kullanması gereken ücrettir.

normalde doğru dürüst işini yapan adam gibi lastik esnafı olsa, bir sonraki mevsim değişimine kadar lastik saklama hizmeti ile birlikte 60 tl'ye değiştirir. bu sayede müşteriyi kendine bağlar. bir arabanın bir kullanıcı ile 3-5 yıllık ortalama kullanım ömrü boyunca 100,000 km yol yaptığını varsayarsak, en az 2 set lastik satacak, bunun kârının yanısıra her yıl 120 tl hizmet bedeli alacak. kişi başına uzun dönemli (3-5 yıllık) net kazancı en az 500 tl'dir. dükkanının sadık 1000 müşterisi olsa, 500,000 eder. var böyle adam gibi esnaflar. yılda 60-80 bin km yolum olduğundan, işim çok düşer. düştüğünde ücretsiz bakım, balans vesaire bile yapıyorlar. candırlar. o zaman bırakayım değişim ücreti alsınlar, bırakayım etsinler.

son olarak 500,000 eder deyince serbest çağrışım yaptı. (bkz: 40 yapar)
  • ben her daim 3 mevsim yaşadığımdan kış lastiğine gerek yok. gel de gör en son kar ne zaman yağmış.

not: adana
  • iki senedir yaz kış, kış lastiğiyle gezdiğim için beni ilgilendirmeyen ücret.

tek sorun avm içinde gıyk gıyk ses çıkarıyor.başka sorun yok.
  • fiyatlar yüksek, lastikler değişmeyecek.
  • sonuna kadar hak olan ücrettir, emektir.
  • dün 50 tl'ye değiştirdim ankara'da.

lastikçi işyerimin orda çok düzgün sevdiğim bir abi. yaşı da 50 civarı. kimsede para olmadığından şikayet ediyor. herkes kartla ödemeye çalışıyor diyor.

hakkaten de ben sıramı beklerken 1-2 kişi kartla ödemek istedi, kart geçmediğini öğrenince bekle o zaman sonra bırakayım dedi. 50 tl bile yoktu üzerlerinde.

yakında lastik değişimine de vergi koyarlar bu gidişle. kimde para az ona vergi koyuyorlar çünkü.
  • 50 tl... servislere gidersen en iyi ihtimalle lastikleri saklamayla birlikte 100 tl civarı...

büyükşehirlerde değişim ve saklama için 100 tl büyük rakam değil ama 4 lastiğin değişimi için verilen 50 tl hiç değil... tanesi 12.5 tl'ye geliyor ki bi paket sigara o fiyat... benim lastikçi bi abi var, 50 lira alıyor ama işini adam gibi yapıyor, helal olsun...
  • kış lastiği değiştirme ücreti değildir;

lastik değişimi + balans ücretidir.

balans ücreti zaten min. 20-25 tl. jantları çıkar, hafif düzeltme yap, tekerlerin havasını standarta getir vs. ha burada havadan alınan ise sanki bambaşka bir işmiş gibi sunulan kış lastiği değiştirme parasıdır. ha yaz lastiğine balans ayarı yapmışsın ha çıkarıp kış lastiğine yazmışsın. hava parası buradan.

ha bu arada bu rot balansçılar zor durumdalar yav he he. türkiye'de yolları düzgün olan tek bir şehir bile yok. belediyecilik hizmetlerinden en memnun olan kim diye sorsan bu rot-balans'çılardır. bir zahmet kart da geçsin paşam.
  • 1 ay önce istanbul kartal'da değiştirme+balans+lastik saklama ücreti olarak 60 lira verdim. bana makul gibi geldi.