şükela:  tümü | bugün
 • ulan işe mi gidiyoruz şafak operasyonu mu yapıyoruz belli değil.
 • işte bunlar hep tasarruf... saat neredeyse sabah 8, ama sokak lambaları yanıyor. evlerde lambalar yanıyor. işyerinde kambalar yanıyor. hep tasarruf.
  bu suudi saatine eşitleme fantazisine, tasarruf kılıfı uyduran itü yıkılsın, yerine 15 temmuz şehitler lunaparkı yapılsın.
 • nerde oğlum bu güneş? saat 8 oldu güneş yok lan! sizin yüzünüzden her gün geç kalıyorum. böyle saçmalık mı olur, gece yatıyom gece kalkıyom, güneş efendinin ancak keyfi oluyor da 8den sonra doğmaya başlıyor.

  gece gözümü açıyorum, lan niye uyandım gece gece, akşam çayı fazla kaçırdım heralde diye düşünürken alarm çalıyor meğer sabah olmuş.

  21 aralık’a kadar asker gibi şafak sayıyorum, en azından dipten dönelim diye, 20 aralık’ta şafak doğan güneş diyorum o güneş bile doğmuyor.

  psikolojim bozuldu, çok gerginim çok.
 • bana her sabah farklı sürprizler yaşatan karardır.
  bu sabah saat 7.10'da, köpeğini dışarıya çıkaran bir teyzenin kafa feneri taktığını gördüm. madenci değildi kendisi.
  ay sinirim bozuldu, sabah sabah.
 • çalıştığım için karanlıkta evden çıkıp, karanlıkta eve dönen biri olarak aydınlığımı çalanlara ''allah belanızı versin, gözünüzdeki ışığı alıp dünyanızı karartsın'' diye dualar ettiğim uygulama.
 • hâlâ anlamamış olan gerizekalılar olduğu için bilâle anlatır gibi anlatıyoruz : bre cahil bre aptal !
  kimse burda saatlerin 1 saat ileri -1 saat geri alınması yani yılda 2 kere ayrı ayrı yaz ve kış saati uygulamasının kaldırılmasını tar-tış-mı-yor ! yaz saati uygulaması dünyanın her yerinde dünyanın her ülkesi için yapay ( bak burayı altı çizilmiş büyük harfli ve kırmızı yazılmış hayal et) bir saattir. her yerin kendi saati yani yerel saati onun senin anlayacağın şekilde yazalım kış saatidir. sadece son asır içinde yazları saatleri bir saat ileri almak konusunda bi fikir çıkmış ki bu apayrı ve uzun bi konu ve konumuz bu değil. bu yaz saati uygulamasının verimli olmadığı yönünde batı da dahil bir çok iddia araştırma çalışma var, zaten bizim tartıştığımız konu o değil. bizim tartıştığımız konu ülkenin saatini (büyük harflerle oku) ait ol-ma-dı-ğı boylama (45 doğu boylamı) göre ayarlanması yani kalıcı yaz saatinde bırakılması ! yaz saati uygulamasından vazgeçilcekse bile bunun saatleri önce bir saat geri alıp ondan sonra başlanması gerekirdi. çünkü şuanki saatlerimizi ayarladığımız boylam türkiye cumhuriyeti topraklarından bile geçmiyor ! bizim olduğumuz boylamda olan kuzeyimizdeki ukrayna ve güneyimizdeki suriye bile bizden bir saat geride kaldılar şuanda. türkiye cumhuriyetinin saati 30 derece doğu boylamına göre yani izmit- kocaeli ilinin saatine göre yapılır.
  yani hayatınızda bir kerecik olsun bari yalakalık ve yandaşlık yapmayın da en azından bir kerecik bilimsel bir gerçekliğe göre hareket edin. türkiye nüfusunun benim bildiğim kadarıyla 55 milyon kadarı batıda yaşıyor yani teknik ve bilimsel olarak gmt+2 de. ancak bu herifler zorla bizi ve bu kadar milyon insanı gmt+3 e göre yaşatmaya çalışıyor. açın nolur iki tane belgesel izleyin dünyadaki tüm ama tüm canlılar bitkisinden hayvanına kadar güneşe göre hareket ederler, biyolojik olarak böyle evrilmişlerdir. ve zaten insanın kurduğu sistem onu zorla sabahın köründe kaldırırken hiç olmazsa güneş yavaştan doğar ve aydınlık başlarken kalkıyorduk. şimdi ise resmen gece kalkıyoruz çünkü bi günlük zaman dilimi içindeki her güneşin olmadığı yani doğmadığı karanlık an teknik olarak gecedir. insanlar için gün ışığı akşam 5 den sonra değil asıl metabolizmasını harekete geçirmesi gereken ve biyolojik saatini geceden güne çevirmesi gereken sabah saatleridir. zaten türkiyenin yaşam şartlarında heralde ancak binde bir insan akşamüstü saatlerde sokaklarda laylaylom yapabilmektedir. insanların neredeyse tamamı artık neredeyse gün ışığını hiç görmeden yaşamaya başladılar, sabah karnalık gün içide hep ofiste yapay florasan ışığında çıkışta yine karanlık evde yapay ampul ışığında, bu çok da önemli değil gibi gelebilir zannedilebilir ama açın internetten araştırın bu insan sağlığı için ciddi ölçüde zararlı çünkü biz insanalr da tüm canlılar gibi biyolojik olarka da psikolojik olarka da güneş ışığına ölümcül derecede bağ-lı-yız. yani amma amarttınız yeeeaaa diye ağzını yaya yaya konuşan kişiler bu olayın orta ve uzun vadede ciddi sağlık problemlerine yol açağını anlayamıyorlar, devletler bu konuları tartışır ve karar alırlarken insan sağlığını en öne alıp karar alırlar ideolojilerini ve tutuculuklarını değil. eğer bu durum değişmezse milyonlarca insan emekli olana kadar yılın 6 ayı neredeyse tek bi saat doğru düzgün güneş göremeden yaşayacak. emekli olana kadar yılın her 6ayı hep ama hep karanlığa kalkacaksınız.

  anlamayan hödüklere gelsin : türkiyenin yerel saati gmt( greenwich mean time) + 2 dir. ve buna kış saati denir. yaz saati yapaydır (tüm ülkeler için ve son 70-80 yılda uydurulmuştur). yaz saati uygulaması dan vazgeçen bir ülkenin( ki bu yapılabilir , bunda bi sorun yok işin bu kısmı gerçekten sadece uzmanları ilgilendirir ) önce saatini geri alıp yani kış saatine (kendi ve gerçek saatine) geçip ondan sonra bu uygulamayı sonlandırması gerekir. eğer saatlerini 1 saat geri almadan sonlandırırsa işte o zaman mesele sadece uzmanları değil tüm vatandaşları herkesi ilgilendirir. kundaktaki bebeğe kadar ! çünkü biyolojine aykırı bir şeyi sana dayatmış oluyorlar.
 • destekledigi uygulamaymiş. ben edirne'de yasiyorum, sabah 8'de zifiri karanlik burasi. cocuklar okula boyle gidiyor. gel de bu cocuktan başarı bekle. saat 10'dan önce kimse kendini acamıyor.

  3-5 tane müptezel namaz kildiktan sonra uyumasin direkt işe gitsin diye alındı bu karar.

  serseri sürüsü. 2 tane ördek versen bakamayacak insanlara devlet yönettiriyor aptallar.

  bana ne gerci dolar 4 lira olunca benim isime gelecek ama ülke işte, naparsın.
 • bazi akp'lilerin avrupa sehirlerindeki gundogumu saatlerini vererek akillarinca destek ciktiklari sacma sapan uygulama.

  kardes verdigin orneklerin hemen hepsi turkiye'nin kuzeyinde, biz de aralik ayindayiz.
  turkiye'yle ayni enlemdeki ulkelerden de turkiye gibi abes bir bicimde dogu saati kullanan tek ornek ispanya (onlarin da derdi tum avrupa ile birlikte cet denen orta avrupa saatini kullanmak), zaten bizim abeslige yakin bir tek onlar cikmis.

  bunlar iyice alistilar herkesi gerizekali sanmaya. neyse ki imam hatipli degiliz, dunyadan haberimiz var.

  kardes bir aciklayiver hele, istanbul'dan ziyadesiyle kuzeyde olan munih'te ustelik aralik ayinda neden gunes istanbul'dan yarim saat once doguyor?
  akp ulkenin saatinin icine ettigi icin olmasin sakin?
 • yaz saati uygulaması bitirilmeyerek normale dönülmemesi olayıdır.

  ülkenin doğusunda çok sorun edilmemiş olabilir ama batısında sıkıntı büyük.

  daha dün "sabah" servisimiz fabrikaya yaklaşmışken trafik tıkandı. menemen-aliağa yolu üzerindeyiz ve yeni foça kavşağı'na az bir mesafe kalmış. yolun üstünde önce bej rengi bir ceket gördük, az sonra da kahverengi bir şal. biraz daha gidince bir kadın ayakkabısı... biraz daha gittik, hareket eden bir ambulans, önü çökmüş ve camı parçalanmış bir özel araç, kenara çekmiş ve ağlamaklı üç adamın başında beklediği bir toros.

  trafik ışığının olmasını bırak, ışıklandırmanın bile olmadığı bir köy kavşağında, işe gitmeye çalışan bir kadın ezildi dün. haberlerde yok maalesef. bir kenara istatistik olarak kaydedildi sadece. gerekçe olarak da araçla ilgili, kadınla ilgili bir sürü şeye bağlanacaktır ama resmi olarak, yaz saati uygulaması bitirilip normale dönülmüş olsaydı o saatte aydınlık olacağı ve bunun da kaza riskini azaltacağı dile getirilmeyecek, o kesin.

  bir kadının kanı ellerinize bulaştı. kına yakın.
 • siki daşağına denk olanları görmemizi sağlayan uygulamadır. 4 te hava mı kararırmış? nabıyorsunuz mesela akşam hava kararmadığında merak ediyorum. cidden merak ediyorum. ulan sabah ezanıyla evden çıkıyorum, hava buz gibi. hava zifiri karanlık. sikeyim akşamını. saat 4'te de kararsa ofisteyim 6'da da kararsa ofisteyim. ama aradaki fark karanlıkta uyanıyor olmamız bunun nesini anlamıyorsunuz acaba ya?
hesabın var mı? giriş yap