şükela:  tümü | bugün
 • açılmakta çok geç kalınmış başlık.

  hilary / anthony hodgson 1

  tango / zbigniew rybczynski 2

  papa / natalie labarre 3

  tinkle / lucas f. pacheco 4

  the next move / laura neuvonen 5

  the present / jacob frey 6

  father and daughter / michael dudok de wit 7

  la maison en petits cubes / kunio kato 8

  on the water / yi zhao 9
 • kitbull ve missing halloween animasyonları ile selam çaktığım başlık.
 • oldukça şeker gibi bir hava içerisinde gösterilse de ister istemez bilinçaltınıza rahatsızlık veren bir örneği için:

  alma
 • (bkz: tomasz baginski) - fallen art başta olmak üzere tüm filmleri önerilir.
 • korku kısalarından bir demet
 • kısa film ve animasyon izlemeyi çok seviyorum. hatta uzun metraj filmlerden daha çok seviyorum. bir konuya ilişkin bilgi sahibiyse insan, onun üzerine uzun uzun konuşabilir ama, ancak ve ancak konuyu özümsemiş biri onu basit ve kısaca açıklayabilir diye düşünüyorum. doğru ya da konuyla ilişkili olmayabilir; ama kısa filmler bana hep bunu çağrıştırıyor nedense. youtube'ta da denk geldikçe izliyorum. her neyse. şu ana kadar izlemiş olduklarım arasından en beğendiklerimi buraya eklemeye karar verdim ben de. izlenceyi bozan açıklamalar yazmamaya çalışarak konularına ilişkin birkaç şey aktarmaya çalıştım. izleyecek olanlara iyi izlenceler dilerim.

  best friend: çağ ilerlerken birbiriyle daha çok etkileşmesine karşın yalnızlaşmaya başlayan insanlara ve insan ilişkilerine ilişkin bir anımasyon. izlediğim en çarpıcı kısa filmlerden biri.

  brain divided: kadın ve erkeklerin ilişkileri nasıl gördüğüne ilişkin bir anımasyon. azıcık yanlı ve cinsiyetçi bulsam da güldüğümü inkar etmeyeceğim. eğlenceliydi. listedeki tüm animasyonları en sevdiğimden itibaren sıralasam en sonra bu yer alırdı ama.

  el empleo (the employment): toplumsal düzene ilişkin bir kesit.

  hors de l'eau: bir makak sürüsündeki bir anne makak gözünden sürünün yaşadıkları anlatılıyor. animasyon gerçek bir makak sürüsünün yaşadıkları temel alınarak aktarılmış olduğundan, oldukça çarpıcı ve biraz da üzücüydü.

  in between: sosyal anksiyeteyle yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bundan daha güzel anlatan bir şey daha izlemedim. kendimle öylesine ilişkilendirdim ki açıp açıp izliyorum arada. anlatımı, karakterleri ve arkada çalan müziği ile çok sevimli bir animasyon.

  in the fall: yetişkin yaşamına ilişkin bir animasyon.

  nuggets: bir bağımlılık öyküsü. sarsıcı.

  one day: ait olunan bir yer var mı? insan bir gün bir yerde durmak ve oraya yerleşmek ister mi? gitme isteği hiç bitmeyecek mi? ev, neresi? kendime en yakın bulduğum animasyonlardan biri oldu.

  piirongin piiloissa: güvenli bölgesinin içinden çıkamayan birinin öyküsü. bazen dengeyi bozmak gerekiyor.

  parfum fraise: geçmişin bugüne nasıl etki ettiğini, ait olunan/içine doğulan çevrenin kişiye etkilerini anlatan bir öykü.

  sleeping betty: izlediğim en absürt ve en eğlenceli animasyonlardan biri. pek az şeye bu kadar çok gülmüşümdür. bu da benim absürtlüğüm olsa gerek. neyse, izlemeden anlaşılamaz. izleyin efenim. yalniz, at cok karizmatik degil mi? tam hayallerimin atı.*

  some thing: ufacık bir dağın, ellerinde bir sürü cevher barındıran koca dağlar karşısında elindeki o ufacık şeyin ne olduğunu anlama macerasını anlatıyor. izlerken gözlerim dolmuştu. açıp açıp izliyor ve o ufacık dağa sarılmak istiyorum. keşke yağmur damlalarıyla müzik yapabilseydim ben de.

  ulysse: ilişkilere ve özellikle de cinselliğe ilişkin çarpık inanışların ilişkilere nasıl (olumsuz) etki ettiğine değinen ilginç bir animasyon.

  ushinawareta choshoku (the lost breakfast): günlük rutinleri, düzenleri bozulan insanların dengeyi ve sonuç olarak da kendilerini nasıl yitirdiklerine değinen bir animasyon.

  the backwater gospel: din, ahlak, iyi ve kötü kavramlarına değinen bir animasyon. içinde vahşet barındırıyor. tüylerimi diken diken etti izlerken.

  thermostat 6: ciddiye almadığımız küresel ısınmanın, yaptığımız ekolojik tahribatın ve açgözlü tüketimin sonuçlarına değinen bir animasyon.

  tsumamareru koma (bring me up): ebeveynlerin çocukları nasıl büyüttüğüne ve çocukların yetişkinliğe nasıl geçtiğine ilişkin bir animasyon.

  ekleme: liste güncellendi.