şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiç kimse boyunu ırkını ailesini doğduğu yeri seçemiyor dolayısıyla kısa boylu erkek ya da kadın diye küçümsemek insanları hoş değil , ama şöyle bir gerçek var ki ülkemizde özellikle kısa boylu erkek boyuna uzayamıyorum bari enine uzayayım mantığı ile spor salonlarını doldurup vücut geliştirme sevdasına kapılıyor çevremde ne kadar kısa boylu erkek arkadaş varsa hepsi vücut geliştirmeci.
  vücut geliştirmeyi de abartmayın arkadaşlar duba üçgen kaşar peyniri gibi duruyorsunuz sonra.
 • (bkz: üst edit) 1.75 boy - 80 kg - 10% yağ oranı çok iddialı, büyük emek ve özveri isteyen bir hedef. önce bunu belirteyim..gömleğin kazağın altından pek iri durmaz ama, o gömleğin altında yatan kaptan amerika'yı görenin ağzı açık kalır.

  1.75 boy için 73-75 kg. bile 10-12% yağ oranında oldukça hacimli ve estetik bir vücuttur. kısa boylu arkadaşların, yağ oranı sabit tutulduğunda, 75-80 kg arasındaki farkın kas kütlesinden kaynaklandığını, ve bunun en az 2 yıllık disiplin, emek, özveri olduğunu bilmelerinde fayda var.

  * * *

  mr. olympia'ların alayı 1.75-1.80 arasıdır.

  1.90 boyundaki erkek ise, uzun kemik yapısı nedeniyle, sadece hatlarını belirginleştirmek içün 100 kg. üzerine çıkmalı ve çok daha fazla efor sarf etmeli.

  1.75 boyunca bir erkek, 80 kg. - 10% (gerçek 10%) ile hacimli ve define bir vücuda sahip olabilir rahatlıkla. kompakt bir vücut bb için daha elverişli. kısa olmanın böyle bir avantajı var.

  tabii ki kısa erkeklerin hacim sevdasından vazgeçip define bir vücuda sahip olmayı hedeflemesi, estetik açıdan daha mantıklı. geniş omuz ve kanatları vurgulayan ince bir bel, çok kalın olmayan ama quadriceps bölgesi define bacaklar, kocaman bir omuz başı, yine ince ama define, vasküler triceps-biceps ve forearm bölgesi, üzerinde ince bir yağ tabakası bulunan karın bölgesi vs... 1.75 boyundaki bir erkek, 73-75 kg. 10-12% yağ oranı ileböyle bir forma ulaşabilir.

  bence bu form, 90 kg. 15+% yağ oranı ile kütük gibi duran bir vücuttan çok daha estetik duracak, aynı zamanda hantal değil, atletik olacaktır.
 • abartmadan yapın. yoksa yürüyüşünüz tyrion lannester'a benziyor.
 • uzun boylu erkek ve kadinlarin vucut gelistirme sevdasi kadar sacma buldugum durumdur. vucudun fonksiyonel olarak gelismesinden yanayim. basket oynarsin vucudun ve kaslarin ona uygun gelisir, yuz metre kosarsin ona uygun gelisir hamalsindir kaldirdigin agirliga tasidigin esyaya gore vucudun sekillenir vs gibi. spor salonunda agirlik kaldirarak gelisme olayini sacma buluyorum, kisisel gorusumdur.
 • (bkz: kısa kaslı)
 • herkesin beden inşası kendine tabi ki cep herkülü gibi gezmek çok hoş değil bence. yine de kendileri bilirler.
 • olduğu yerde kalmayan kendilerini geliştirmek için çaba gösteren erkeklerin haklı sevdasıdır. silik bir tipken iddialı bir tip haline gelerek nice sıradan uzun boyludan daha gösterişli bir hal almıştır.
 • gümüş sırtgibi olma isteginden kaynaklidir. yapmayin etmeyin olum igrenc gorunuyorsunuz.
 • iyi işte ne güzel adam şekle girmek için çaba sarf ediyor. hem siz değil misiniz bizim ülke erkekleri şekilsiz, biçimsiz, çirkin filan diye. uzun boy sevdalısı genç kızlarımıza karşı şanslarını arttırmak istiyordur gençler ne yapsınlar. şişman, biçimsiz, şekilsiz olmasından iyidir. bu yaşta benim bile yaptığımdır aynı zamanda. güzel görünmek iyidir her zaman. uzun ya da kısa ol, fit bir vücut her zaman güzeldir.
 • insanları rahat bırakın.