şükela:  tümü | bugün
 • 2007 yılına kadar bu ödenekten faydalanan çalışan sayısı 100 geçmez iken 2008 yılının son döneminde toplam 685 çalışan bu ödenekten yararlanmıştır. 2009 yılında bu ödenekten yararlanmak için gerekli şartların kolaylaştırılması ve ödenek miktarının arttırılması planlanmaktadır.
 • çalışanın zorlayıcı neden yüzünden çalışamadığı süre için ödeme yapıyorlar, güzel. ama öyle bir istenen evraklar listesi verdiler ki, tablolar, grafikler, asit test oranları...

  amına koyim, götü boklu kobiyim ben, nerden bulayım sana çizgi grafik?
 • --- spoiler ---
  4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu'nun ek 2'nci maddesi gereğince, genel ekonomik kriz yaşanması ya da belirli bir sektör veya bölgede kriz ile zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak önemli ölçüde azaltılması veya işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen geçici olarak durdurulması hallerinde uygulanıyor.

  bu durumlarda işçilere 3 ayı geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği veriliyor. işsizlik fonundan 2005 ila 2018 yılları arasında 228 bin 610 işçiye toplam 212 milyon 500 bin lira ödeme yapıldı.
  --- spoiler ---
  kaynak
 • kriz dönemlerinde talep miktarı artan bi şey. bu ödeneğe ali tezel'in söylediğine göre sadece istanbul'da 50-60 bin kişilik talep olacakmış. ödenek verilen işçi işsiz kalırsa aldığı ödenek işsizlik maaşından kesilmekte imiş.
 • "kısa çalışma ödeneği, şirketlerin genel, bölgesel ya da sektörel ekonomik krizi gerekçe göstererek haftalık çalışma süresini düşürdüğü veya faaliyetini kısmen ya da bütünüyle durdurduğu durumda, işçilere ödemesi gereken ücretin bir bölümünü işsizlik sigortası fonundan karşılaması olarak özetlenebilir. 2008-2009 krizinde birçok şirket bu yöntemle ücret yüklerinin önemli bir bölümünden kurtulmuştu. içinden geçtiğimiz ekonomik kriz döneminde ise patronlar bu uygulamanın yaygınlaşmasını istiyordu. 9 kasım 2018 tarihinde yapılan yeni düzenlemeyle patronların isteği karşılandı. yapılan değişiklik şirketlerin genel kriz dönemleri dışında da bu uygulamadan yararlanmasının önünü açıyor. bundan sonra işi bozulan patron “kısa çalışma yapacağım, ücretleri fondan ödeyin” diyebilir.

  . . .
  kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği, 2003 yılında çıkarılan 4857 sayılı iş yasası'yla çalışma yaşamına girmiş; 2008 yılında 4447 sayılı işsizlik sigortası yasası'na aktarılmıştır.

  işsizlik sigortası fonu'nun işsizlik dışında kullanılmasına örnek gösterebileceğimiz düzenlemelerden biridir.

  bu yöntemde; kriz ve zorlayıcı nedenlerle, işyerindeki çalışma geçici olarak azaltılmış ya da durdurulmuşsa işverenlerin ücret ve sgk prim yükümlülüklerinin, yasayla belirlenen oranlarda, işsizlik sigortası fonu bütçesinden karşılanması öngörülmektedir.

  yöntem, işçilerin çıkarına gibi gösterilmektedir. oysa patronların üzerindeki ücret yükü, belirli bir dönem ve koşullarla sınırlı da olsa işsizlik sigortası fonu'na ödetilmektedir.

  patron, borçlandırılmadığı için kriz ya da zorlayıcı nedenler ortadan kalktığında geri alınmamaktadır.

  sistem, yalnızca patronların çıkarına kurgulanmıştır. bedeli işçilere ödetilmektedir: kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan işçi işsiz kaldığında, yararlandırıldığı süre işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir. daha açık deyişle; işsizlik fon bütçesinden patronlar adına ödenen paralar, işsiz kaldıklarında ödenen işsizlik ödeneğinden kesilmektedir. ..."

  tkp emek merkezi
  https://www.tkp.org.tr/tr/emek-merkezi
 • bazı sektörler için tekrar gündemde olan ve işkur tarafından önerilen çalışmadır.

  özetin özeti şudur ki; 45 saat olan haftalık çalışma saatiniz işletme tarafından 30 saate düşürülüyor, böylece işçi çıkartma işlemi yapılmıyor. 15 saati devlet sizin sgk fonunuzdan ödüyor; bu süreçte veya sonrasından işsiz kaldığınızda ise 3 ay eksik işsizlik maaşı alıyorsunuz. ayrıca sigortanız 20 gün üzerinden yatırılıyor.

  bu tarz bir çalışma için işçinin kendi rızası şart.
  rızası yoksa kovarsınız o ayrı konu.

  detaylı bilgi için: https://www.iskur.gov.tr/…eren/kisa-calisma-odenegi
 • cumhurbaşkanının 31 aralık 2019 tarihine kadar uzattığı uygulama.

  -işkur tarafından maximum 3 aylık süre için verilir,

  -haftalık belli bir saati yoktur. il teftiş kurulundan gelen müfettişlerin verdiği saat kadar uygulanır. (burada müfettişleri ikna etmek ve önlerine işlerin azalışlarını gösteren belgeler koymak önemlidir )

  -sgk fonundan değil, her personelin her ay ödediği %1 işsizlik fonundan ödemeler yapılır.

  -eksik maaş alma 3 ay ile sabit değildir. kaç aya denk gelen gün aldıysanız o kadar eksik işsizlik maaşı alınır.

  - eksik sgk günü 20 gün ile sabit değildir. ay da kaç kçö (kısa çalışma günü) den faydalanıldı ise o kadar sgk günü eksik gösterilir.

  -personelin rızasına gerek yoktur ( alınması en doğru yol ) varsa sendika genel merkezine bilgi verilir.
 • işverenin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak bertaraf edilmesine imkân bulunmayan, geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması ile sonuçlanan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları ya da deprem, yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalık, seferberlik gibi durumlardır.

  corona nedeniyle bir çok iş yeri kısmen veya tamamen kapanmış durumda tekrar gündeme gelecektir.
 • işletmeler başvuruyu sadece 3 senede 600 günü olan ve son 3 ayı aynı işyerinde çalışmış olan personel için yapabiliyor yani her elemanı kapsamıyor
 • işverenler, işçilerinizi çıkarmadan önce bu sistemden faydalanın.

  internet üzerinden başvurabiliyorsunız.

  3 ay boyunca çalışanlarınızın ücretini devlet tarafından karşılanıyor.

  son 12 ay asgari ücret (2.943tl) alan bir çalışan için devlet bu sisteme başvuranların maaşının 1752 tl’sini ödeyecektir.

  özellikle bu süreçte önemli fayda sağlayabilir.

  ancak bazı şartları var mesela çalışma gün sayısı gibi.

  neyse insanları işten çıkartıp tazminat davalarıyla karşı karşıya kalmadan, panik yapmaksızın neler yapılabileceğini takip edin.

  tüm ayrıntı bu sitede, bu arada danışmanlık şirketlerine para kaptırmayın başvuru yapmak uçak bileti almaktan kolay