şükela:  tümü | bugün
 • cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası cumhurbaşkanı erdoğan kısa çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığını açıkladı. açıklamanın ayrıntısı şu şekilde, "bilindiği gibi sosyal koruma kalkanı adı altında 6 milyar liranın üzerine nakdi yardım yaptık. bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği gibi başlıklarla 18 milyar liraya yakın bir kaynağı milletimizin huzuruna sunduk. kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için bu süreyi 1 ay daha uzatıyoruz."

  insanların aklıyla nasıl bu kadar dalga geçilir? bu açıklamalar doğrultusunda öyle bir algı yaratılıyor ki sanki kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından değil de ayrı bir kaynak yaratılmış ve oradan ödeniyor.

  bu duruma istinaden farklı bir açıklama da habertürk'ün bir haberinde yer alıyor, "kaç ay kısa çalışma ödeneği alındı ise işsizlik maaşı süresinden indirilir. ancak, cumhurbaşkanı ödenek alınan sürelerin işsizlik maaşı süresinden indirilmemesi konusunda karar almaya yetkili bulunuyor." peki cumhurbaşkanımız işsizlik maaşlarımızın indirilmemesi hususunda bir karar aldı mı? tabii ki hayır.

  kaynak

  ileride bu insanlar işten çıkarıldığında ve işsizlik maaşına başvurduğunda ödenen kısa çalışma ödeneği kadar işsizlik maaşından mahrum olacaklar. bu en çok akp'nin ve işverenin işine geliyor. klasik akp zihniyeti, işvereni koru işçiyi ez. en kötüsü de birçok insanın bu durumdan bihaber olması.
 • başlığı açan arkadaşı tebrik ediyorum. şöyle başlıklara denk gelemiyoruz artık tabii. konu çok mühim ve suserin söyledikleri tamamen doğru;

  açıklayalım; bir kere bu sistem zaten işçinin olan, işçinin biriktirdiği parayı işçiye veriyor ve bu dönemde verilen bu paralar işçinin işsizlik maaşından düşüyor.

  iş veren zaten maaş ödemiyor, dolayısıyla vergi de vermiyor. sgk yatırmıyor. yani yasa işveren için şahane. üstelik işçiden yararlanmaya devam ediyor.

  devlet için de kıyak, şimdi birincisi bu insanlar işsiz olmadığı için işsizlik şu an artmıyor görünüyor, yani zaten kişinin birikmiş parasından ona verirken istatiksel olarak da her şey düzgün görünüyor.

  henüz işin daha trajik kısımları gelmedi tabii. sözde kıyak olan işçiyi çıkartamama durumu bitip, işçi işten çıkarılınca, gidip işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğunda asıl şamarı yiyecek. yani aslında bir nevi bedavaya çalıştırıldığını öğrenecek.

  not: bu ve bu tip konular aslında sözlüğün geldiği durumu çok güzel gösteriyor. magazin, seks, anket, şarkı başlıklarının arasında gündemde bile durmayacak bu başlık. tam da istenen oldu yani. kalite yerlerde ama tık yani para daha çok.
 • okumayan araştırmayan kesimin bunu sanki ayrı bir kaynaktan ödemiyormuş gibi anlamasiyla aynı durumdur.
 • komedidir. yeni kaynak yaratmış gibi anlatıyorlar üstelik. benden kestiğin, alın teriyle kazandığım ve el koyduğun paramı bana geri veriyorsun. bu masalları makarnacılara anlatıyor tabii...
 • devletin kasasindan vatandasa nakdi yardim olarak cikan paranin 6 milyar tl oldugunu anliyoruz. 1 milyar usd bile degil.

  geriye kalan, carpan etkisiyle 100 milyarlarca trilyon tl'ye ulasan para ya kredi, ya issizlik fonunda biriken para, yani vatandasin kendi parasi.

  yok istihdam kalkami, yok sosyal koruma kalkani.

  butun kalkanlar nedense vatandasin g.tunde patliyor.