şükela:  tümü | bugün
 • universiteyi bitiren yukumlulerin askerliklerini 12 ay yedek subaylik yerine 6 ay er olarak yapmalarina imkan saglayan sistem. bir nevi vakitten tasarruf yontemi
 • "poşet" ve "pilli" türü tabirlerle hitap edilmeye yarayan, asteğmen/subay statüsünde bulunulduğundan astsubayların bulaşmaya tırstığı, ne idüğü belirsiz, olmasa da olur askerlik şekli.
 • astsubay ve asteklerin eline ego tatmini için verilmiş üniversite mezunlarının asker hali.

  - sivilde ne iş yapıyon lan sen?
  - inşaat mühendisiyim komtanım..
  - ha iyi..şurdaki tuğlaları taşı bakalım..

  - sivilde ne iş yapıyon lan sen?
  - elektronik mühendisiyim komtanım..
  - haaa iyi.. seni yemekhanedeki televizyon sorumlusu yapıom bah, bozulur mozulursa askerliğin bitmez ona göre..

  - sivilde ne iş yapıyon lan sen?
  - bankacıyım komutanım..
  - borsa nolcak borsa..dolar çıkcak mı dolar..1 milyarım var ne yapayım? ha bi de benim vergi iade zarfları var..doldurursun onları
 • - lan kısa dönemler, aranızda terzi var mı?
  - moda stilisti var komtanım...
 • doktorlarin istese de yapamadigi askerlik turu.
 • odtü, boğaziçi gibi üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun kişilerin yazıcı olduğu askerlik şekli.
 • universitelerin, 4 yillik bolumlerinden mezun olanlara; "bir an evvel yapayim da aradan ciksin. isimden/gucumden kalmayayim. cekemem ben yedek subayligi falan..." seklindeki dusuncelerden dolayi cazip gelen askerlik gorevini ifa usulu.

  gel gelelim, kazin ayagi hicte oyle degil. zaman olarak kisa surmesine ragmen, gerek askerin demirbas rutbeli kadrosunun, gerekse askerlik gorevini uzun donem er olarak yapmakla mukellef er ve eratin hismina ugrandigi icin (sonradan bu hisim makul bir seyiye inse de, cekilenler geriye kaliyor) bilmemkac aylik kisa donem askerlik suresi boyunca -bilhassa dagitima kadarki, o, 45 gunluk surecte- burundan fitil fitil gelir. terhis kagidina kadar da* karsilasilan bu dislanmalar olsun ya da art niyetler, degisen seviyelerde devam eder.

  basta boluklerdeki uzun donem askerler olmak uzere (ki, bunlarin kidemli olanlari, belli bir rutbe takanlari daha bir killar agi sebekesi ile donatilidir) uzman cavusundan tutun da, astsubayina ve diger ust rutbeli subaylara kadar, artik neredeyse geleneksellesmis bu rajonlari, egolari ile birlestirerek kisa donem er uzerinde her firsatta uygulamaktan kacinmazlar. muhtemelen, cogunun yakin es/dost ve akrabalarina ballandira ballandira aktararak yayginlastirdigi hatirat bu donemde sekillenir. "aga, bigun kaymakamin biri dustu boluge, ot toplattim serefsizim."; "hoca, herif sivilde docent mi neymis, sabahtan aksama kadar postalik yaptirdim allama."; "hakim, savci, avukat demedim, komutanim cektirdim, dusmus elime affetmem."...

  asker ocagi icindeki diger askerler icin kisa donem er; kendilerine besyuz kusur gun boyunca yaptirilan hizmetin verdigi gizli ofkenin hedefidir. bugun gelip yarin gidecek olan, aslinda askerlik yapmayan, zaten, sivil yasamda belli bir merhaleyi katetmis, mevki ve unvan sahibi kisilerdir. kucaga dusmusken, elde de firsat varken bu askerler olabildigince ezilmelidirler. aslinda kafalarinda olusmus olan "devlet niye bize boyle de, onlara oyle" esitsizligininin ve kisisel mukayesenin tezahurudur.

  bundan dolayi ben derim ki, "kisa donem erlik vakitten kazandiriyor, dogrudur, lakin, ruhen ve bedenen cok sey kaybettirir. o yuzden, cigeri bes para etmez ego tatmincilerinin emir eri olmaktansa, elinizde yedek subay olmak gibi bir luksunuz var, bu sansinizi bir kullanin. (ya cikarsa, cikmazsa eyvallah) pasa pasa rutbeli olmanin keyfini cikarin, maasinizi alin. askeriyenin tum imkanlarindan faydalanin. boylelikle hem kendiniz gibi olup da yedek subay olanlara imrenmez, hem de, gereksiz adamlarla muhatap olmayi asgari seviyeye indirmis olursunuz; kafaniza uyan bir boluk komutanina da duserseniz, belki de, ele ense, rutbeye saplak dahi olabilirsiniz. ha, yedek subay olamazsaniz da, bahtiniza kusup simdiden kendinizi olasi muamelelere hazirlayiniz. veyahut askerligin kebap seklinde tanimlanabilecegi birliklere dusmek icin dua ediniz.
 • (bkz: şase)
 • 1-2-3 ağustosta tuzlada sınava girip 9 ağustosta inşallah belli olcak ve benim gitmek istediğim askerlik türü.
 • en iyisinin hımını hıçayım denilen şeyin aslında en iyisi neden çünkü kısa adı üstünde.