şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kısa film vücuda getirme eylemi. sinema-televizyon öğrencileri yapar genelde, pek de başarılı sonuçlar çıkmaz ortaya. yine de bir jajambo vardır ki yeri ayrıdır.
  (bkz: kısa film) (bkz: ukte)
 • harddiskinde yeteri kadar boş alan bulunmayan vatandaşların başvuracağı media download hadisesi..
 • maddi imkan ve profesyonellik bir yana, hocalarının öğrencilere filmi çekmeleri için sadece iki gün vermesi gibi bir durum söz konusu ise iyice boka sarabilme olasılığı olan eylem.
 • yapanlarin kesinlikle sonuna kadar desteklenmesi gereken, yaratilan her sey gibi saygiyi hakeden bir ugrastir. her seyden once bir caba ve emek sozkonusudur.
  sacma sapan gereksiz bulanlara da "sen nasil bir otoritesin ki" diye sormak farzdir.
 • az zamanda çok büyük işler başarmak temelli olduğundan, herbir saniyenin, görüntünün, sözün ve sessizliğin daha da bir önem kazandığı filmlerdir.
 • bazılarının hayatını karartan eylem. eleman, bulmuş buluşturmuş, az imkanları zorlamış bir kısa film çekmiştir. güzeldir de... beğeni, övgü toplar. eleman gazla sinemacı olmaya karar verir. ammaa, gel gör hayat öyle değildir. en boktan film 1 milyon amerikan dolarına çıkmaktadır. oof of.. eleman bastırdığı "yönetmen" kartıyla kalır hayatın ortasında.
 • kısa film çekmek sanıldığının aksine hiç de kısa sürmez. onu filmin kısa kalmışı olarak düşünmek daha da yanlış bir sanrı olur. apayrı bir iştir o ve önemi asla süresiyle ölçülemez. kısa film hem çekilir hem çektirir.
 • yönetmen dışında görüntü yönetmeni, kameramanı, ışıkçısı belirlenmeden başlanırsa kaosun ta kendisidir. böyle durumlarda teknik bilgi falan yetersiz kalır, sanat yönetmenliği yapıcam vs..diyen insanlar ortadan kaybolur ve bütün iş birkaç kişiye kalır. aynı şekilde bu tür kavramlar önceden belirlenmezse herkes 'aa şu sahneyi de ben çekiyim. bakın çok güzel fikirlerim var' diye ortaya atlar. kadraj bi tarafa kayarken millet birbirine girer. çekilen görüntülere bakılıp kurguda sinirler helak olur.
  o nedenle yaratıcı ve sağlam bir senaryo bulunduktan sonra -5-10 dkda anlatacak iyi bir hikayeniz olsun ki kısa metrajlı filminiz birşeyler ifade etsin- evt ne diyorduk, doğru düzgün bir senaryo yazdıktan sonra ilk aşama iş bölümü yapmaktır. herkes görevini bilir, birden fazla işle uğraşmazsa kendi konusuna iyice adapte olabilir; sonucunda ortaya o kadar çalışmaya değen bir eser çıkabilir.