şükela:  tümü | bugün
 • tam adı ''ingiliz ve amerikan edebiyatında kısa öykünün büyük ustaları'' olan, icinde celal üster'i etkileyen oykulerin yer aldigi, is bankasi kultur yayinlarindan cikmis bir derleme.

  kitabin cevirisi ve editorlugu celal uster'e ait. kitapta celal uster'in kendi sectigi james joyce, virginia woolf, katherine mansfield, edgar allan poe, herman melville, mark twain, jack london, thomas hardy, oscar wilde, kate chopin, o. henry, lafcadio hearn, saki, stephen crane, g. k. chesterton, ambrose bierce, sherwood anderson, oliver goldsmith, washington ırving, nathaniel hawthorne gibi ingiliz ve amerikan edebiyatindan efsane yazarlarin 19.yy ve 20.yy'da yazdiklari oykuler var.
 • içerisindeki öykülerden "mahşerin üç atlısı", "gül ile bülbül" ve "owl creek köprüsünde bir olay"ı beğendiğim kitap. ayrıca çok güzel bir kapağı var.
 • az önce alıp okumaya başladığım ve zihni dizginleyen, dinlendiren bir kitap. kadıköy'deki iş bankası yayınları kitabevi'ni dolanırken kapağı ile dikkatimi çekti, içinden bir kaç paragraf okuyunca almaya karar verdim. tavsiye edebilirim.
 • içinde çok güzel hikayeler barındıran, kapağıyla ilgime mazhar olmuş güzel kitap. en beğendiğiklerim edgar allen poe'nun gammaz yürek ve mark twain'in nicodemus dodge ve iskelet hikayeleri...

  birkaç vasat hikaye de var ama genele baktığımızda gayet okunası bir kitap diyebilirim.
 • bir romanı okumaya devam ederken arada bir öykü okuyarak farklı düşüncelere yelken açmayı sağlayan ,kütüphanenizde olması gereken bir kitap.türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından modern klasikler dizisinin 85. kitabı olarak yayınlanmıştır.
 • türklerdekileri pek bilmiyorum bilenler yeşillendirirse okumak isterim.
  ecnebilerde bildiklerim:
  (bkz: edgar allan poe)
  (bkz: ernest hemingway)
  (bkz: etgar keret)
  (bkz: charlotte perkins gilman)
  (bkz: shirley jackson)
  (bkz: franz kafka)
  (bkz: stefen zweig)
  (bkz: gabriel garcia marquez)
  (bkz: flannery o'connor)
  (bkz: william faulkner)
  (bkz: james joyce)
  (bkz: katherine mansfield)

  şimdilik bunlar belki bir ara da her yazar için en sevdiğim öyküsünü eklerim umarım.
 • edebiyatçı ve çevirmen celal üster tarafından hazırlanıp iş bankası kültür yayınları işbirliğiyle yayımlanan derleme.

  kitabın tam adı “ingiliz ve amerikan edebiyatında kısa öykünün büyük ustaları” ve toplam yirmi öyküden oluşmakta. 1984 ve hayvan çiftliği çevirileriyle tanınan celal üster, öyküleri kendi seçip hazırlamış. kitap ilk olarak kasım 2016’da yayımlanmış (ki bu da benim bu zamana kadar nerede olduğum sorusunu aklıma getiriyor ama olsun).

  eser genel olarak ingiliz ve amerikan edebiyatının bilinen isimlerinden oluşuyor, ancak washington irving ya da stephen crane gibi türkiye’de popüler olmasa bile amerikan edebiyatında önemli yeri olan yazarları da içeriyor.

  amerikan edebiyatında modern kısa öykünün kurucusu kabul edilen edgar allan poe‘nun gammaz yürek (the tell-tale heart) öyküsü hariç, yazarların pek tanınmayan eserlerini tercih etmiş celal üster.

  kitaptaki öyküler ve yazarlar:

  - harp malulü (oliver goldsmith)
  - alman öğrencinin başından geçen (washington irving)
  - papazın siyah peçesi bir mesel (nathaniel howthorne)
  - gammaz yürek (edgar allan poe)
  - daniel orme (herman melville)
  - nicodemus dodge ve iskelet (mark twain)
  - kilise çalgıcılarının aymazlığı (thomas hardy)
  - owl creek köprüsünde bir olay (ambrose bierce)
  - kedi resimleri yapan çocuk (lafcadio hearn)
  - caline (kate chopin)
  - bülbül ile gül (oscar wide)
  - arabacının koltuğundan (o. henry)
  - açık pencere (saki)
  - yüzü dönük (stephen crane)
  - mahşerin üç atlısı (g. k. chesterton)
  - savaş (jack london)
  - yumurta (sherwood underson)
  - araby (james joyce)
  - perili ev (virginia woolf)
  - bayan brill (katherine mansfield)

  anglofon edebiyatının bilinen ismi katherine mansfield‘dan amerikan edebiyatında natüralizmin öncülerinden stephen crane‘e, gotik edebiyatın önde gelenleri poe ve washington irving’den, realizmin tanınan isimleri mark twain ve jack london‘a kadar iki edebiyatın da önemli isimleri toplanmış. ingiliz ve amerikan edebiyatına ilgi duyanlar için iyi bir derleme olmuş.
 • içinde ferit edgü'nün bulunduğu ustalardır. ayrıca benim için bunlardan biri edebiyat hocam gökhan yılmaz'dır; kitaplarındaki öyküleri kısa değildir tabii.