şükela:  tümü | bugün
  • bireylerin genetik yatkınlığı olduğu bilinen bir bozukluktur. semptomları aşırı teatral bir görünüme sahip olabilir. genellikle; ergenlik ve gençlik dönemlerinde karşılaşılır. tedavisindei ilaçların uzun süreli kullanılmaması gerekmektedir.
  • (bkz: kısa devre)
  • şizofreni kriterlerini içerir. bozukluğun süresi en az 1 gün en çok 1 aydır. süreç bitiminde hastalık öncesi işlevsellik düzeyine tam bir dönüş olur. şu semptomlardan bir ya da daha fazlasının yaşanmasıyla oluşur;
    hezeyanlar
    halüsinasyonlar
    dezorganize konuşma
    ileri derece dezorganizasyon ya da katatonik davranış
  • her tıp fakültesi öğrencisinin psikatri stajı sırasında yasadığı durum. "ben psikoza girdim galiba bi doktora gideyim" demek psikozda olmadığına delalet eder.
  • espri yapabiliyor, günlük hayatınızı idame ettirebiliyor, hepsinden önemlisi analiz ve yorumlarınız taraflı tarafsız herkes tarafından beğeniliyorsa öncelikle sizin yaşadığınız psikotik bozukluktan çok depresyondur. kaldı ki bırakın kısa süreli bir psikotik bozukluğu, uzun süreli bir psilotik bozukluğunuz olsa bile bunun günümüz şartlarında tedavi edilebilirliği vardır. ayrıca 'böyle bir ülkede delirmemek mümkün değil' lafı şaka maka doğrudur, yani depresyona girdim diye hemen ilaçlara sarılmayın bence... kimyasal ilaçlar pek sağlıklı şeyler değil, ama bunu dedim diye psikotik bir bozukluğunuz varsa tedavi olmamakta ısrar etmeyin tabi, dediğim gibi bu tarz hastalıkların günümüz şartlarında bir tedavisi bir şekilde mevcut.

rahat olun, birşeyler ters giderse bunun farkına varın, emin olun hastalığın farkına kendin varıp bunu kabullendiğin an %90 problem ortadan kalkıyor.

bu ülkede birini psikolojik problemlimolarak suçlamak çok kolay, em önemlisi doktorlar bunu anlayabilecek yeterkilikte malesef yeterli değil. misal siz doktora anlattığınız şeyi bir doktor, bu bunlar anlatıyır ama ben kül yutmam, kesin bu kendi başına geldiğini düşünüyor diye kafasından kurarak asıl psikotik problemlinin kendi olduğu ortaya çıkabilir, bakın şaka yapmıyorum, bu ülkede eğitim sistemi ortadaz mühendis de yetişmez, avukat da yetişmez bu sistemde, kimse kusura bakmasın doktor da yetişmez.

misal siz şöyle şöyle şeyler oluyor diye ortaya karışık bir cümle kurarsanız o masada deli diye yaftalanabilirsiniz, oysa ki o işler bu hayatta normal şeyler olabilir. sözlükte başıma gelenden bir örnek vereyim, birkaç olay anlattım, birkaç kişi mesaj atıp sana böyle yapıldığını mı düşünüyorsun diye mesaj gönderdi, hayır arkadaş, ama bunlar ülkede oluyor... bunu da birilerinden duymuyoruz, direkt mahkeme tutanaklarından okuyoruz. adama diyorsun ki izlenebilirsiniz, iftiara atabilirler, kumpas kurabilirler, yanınıza fetöcü gönderip fotograflarınızı çekip mahkemede sizi fetöcü olarak suçlayabilirler, kumpası kuranlar gizli tanık diye işin içinden sıyrılır olan size olur.. adaö diyor ki delimisin, arkadaş kimse deli değil de siz biraz gerizekalısınız sanırım, bunlar balyoz ergenekonda fetönün yaptığı rutin kumpaslar, erol mütercimler de diyor bana da yaptılar, herkese de yaptılar diye... yani olan şeyler... adam diyor ki delimisin.. ya da neysez bu tarz örnekler bile gereksiz bu ülkede

bu ülkede psikotik problemli olanlar kimse kusura bakmasın sosyal medyada, ahaberde izleyip okuduklarına, montaj videolara, fotograflara bakıp inanmak isteyip inanan muhafazakar kesimdir. dikkat edin müge anlı gibi programlarda en ahlaksız katiller, seri suç makineleri muhafazakar, oğluna recep tayyip ismini verecek kadar akp'li tipler, beşiktaşta durağa dalıp insanları öldüren sonra denize atlayan adam deli, işin garibi ülke bu durumda, sadece beyindeki o ince çizgiyi geçmemişler...

en basiti, arkadaş ortamında, iş ortamında en zeki sensindir, sen çok doğru şeyleri söyle, en doğru analizleri yapsan insanlar sana öyle şey mi olur der, hatta deli der, sen haklı çıkınca afedersin demez, yine seni görmezden gelir çünkü günümüz insanı böyledir. psikolojik problemlidir ve ahlaksızdır. bu şartlarda böyle bir ortamda böyle bir ülkede zaten depresyona girersin

örnekler saçma gelebilir ama şunu anlatmak için söyledim belki saçma örnekler verdim, kısacası siz en ufak olayda, depresyonda hemen yelkenleri indirmeyin... bu ülkede herşey olabilir, depresyona da girebilirsiniz, bu şartlarda çok da normaldir. tedavisi vardır.