şükela:  tümü | bugün
  • valla ben demiyorum da wikipedia öyle diyor.

tekrar ediyorum, 28.346 dolar. hatta dünya sıralamasında 45. sıradaymışız.

(bkz: bkz ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
  • kişi başına düşen gelir ülke içinde dönen paraya dair fikir veriyor olabilir belki, ama gelir dağılımı nasıl yapılıyora dair hiç bilgi vermemekte. o yüzden bir miktar gereksiz bulduğum bir veri (not: ekonomist değilim)
  • hâlâ düşmedi. bekliyorum...
  • bozdurmayalım abi sürekli artsın.

edit: imla
  • satın alma gücü paritesi bir gelir ölçme tekniği değildir , kıyaslama için kullanılır.

ülkelerin uluslararası sorumlulukları ekonomik büyüklükleri ile orantılıdır; gelişmiş ülkeler bu işten zararlı çıktıkları için satın alma paritesini üretip nispeten zayıf ülkelerin uluslararası sorumluluklarını artırmışlardır.

satın alma gücü paritesi(sagp) basitçe şudur?

baz alınan ülke abd olduğu için abd'den örnek vereyim; mesela bir abd'linin yılık 60 bin $ geliri var ama diğer yandan bu kişinin gideri de kendi ülkesine göre olduğu için geliri gibi gideri de size göre çok abartılı; bu hesap bir türk 10 bin dolar geliri var iken abd'linin basit hesap ile 6 kat daha yüksek refah yaşamadığını iddia eder.

28 bin $ sagp demek 28 bin $ gelir değil sizin refahınızı yaşayan bir abd'linin gelirinin miktarsal ölçüsüdür; yani bir türk abd'de aylık 28 bin $ geliri olan(ortalama gelir 60 bin $ civarı ) insan refahını yaşar ya da şöyle ifade edeyim bu oran türkiye'de 1500 liradan az bir gelir ile geçinmeye denk geliyor yani olumlu bir rakam değil.

ölçü olarak 1 abd'linin geliriyle alabildiklerinin karşılaştırılan ülkenin vatandaşının geliriyle alabildikleri kullanılır. özellikle üçüncü dünya ülkelerinin sagp bakılarak son derece eleştiriye açık bir ölçüm olduğu çıkarımına varılabilir.
  • wikipedia'daki kaynağa bakarsanız international dollar cinsinden olduğunu görürsünüz. us dolar cinsinden 11114 dolardır.
    edit: hatta sağ üstte yazan "shaded cells indicate ımf staff estimates" sözünden anlayacağımız üzere bu da gerçek değer değil tahmini değerdir.