• kibir duygusu ve bunun beraberinde gelen boşluk, yetersizlik, eksiklik hissinin / olayının açığa çıkması.

(bkz: kişilik bozuklukları)
  • başkaları gibi olmaya çalışmak. kendi sınırlarını bilmeden yaşamak.
  • ucundan kıyısından da olsa tanışılan her canlı.
  • zayıf irade.
  • kişilik bozukluklarına yatkın genlerin çevre etkisiyle etkinleşmesi. yani bir bozukluğun ortaya çıkması için hem kişinin "doğası"nda yatkınlık olmalı, hem de "kötü çevre" koşulları (sosyal, fiziksel) bulunmalı.

(bkz: epigenetics)
  • sevgi ve güven eksikliğiyle büyümek.
  • fazla yüz vermek
  • kisinin yasadigi ve yasayacagini bildigi hayatin, ozendigi hayatin tersi olmasidir.
  • bunun aile tutumundan ziyade direkt olarak kişinin eğilimi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
    misal iki kardeş arasında ne büyük uçurumlar olabiliyor. annem ve babam benim gözümde dünyanın en özverililerindendir, destek olur ama seni fanusa koymaz. olmak istediğini olmana engel olmaz, kendisi de şekillendirmez.
    böyle bir ailede- herhangi birimizde kişilik bozukluğu var mıdır bilmiyorum ama- ablam ve ben öylesine farklı yetişmişiz ki. o çok insan canlısıdır, ben yabani, o aile ilişkilerini çok umursar, bana vız gelir tırıs gider, o çok kolay unutur/affeder, ben hayatımdan çıkarırım, o hırslı değildir istediğini alamadığında hayırlısı buymuş der, ben hırsımdan yeri göğü yıkarım, o içki sevmez, ben çok içerim, çok severim. böyle bir sürü fark var işte, kişilik bozukluğu olan benim, evet tamam dağılalım.
    mutlu bir çocukluk, geniş ve rahat bir aile, ilgili ebeveynler. benim hamurumda varmış ne yapalım?
  • (bkz: baba)
hesabın var mı? giriş yap