şükela:  tümü | bugün
 • 1949'da yayımlanan wilhelm reich kitabı..
  kitabın bütününde sinir hastalıklarının temelinde cinsel bozuklukların olduğunu öne sürer..
 • bir kişinin kişilik özelliklerini çeşitli yöntemlerle belirleme işi. bilimsel olarak yapılanlarının yanısıra burçlardan ya da göz rengi üzerinden yapılan saçma sapan yöntemleri de vardır.
 • dinle küçük adam'ın da yazarı olan wilhelm reich'in kişilik analizini anlattığı kitabı. kitap anlattığı konular bakımından baya bir ilgi çekicidir lakin reich'in analizlerini nasıl yaptığını ısrarla saklaması okuyanları bir süre sonra sıkmaya başlar. benim de içinde bulunduğum bir grup insan sırf bu sebeple kitabı yarıda bırakmıştır.

  örnek vermek gerekirse oedipuslu hastasının kendisini babası yerine koyduğunu ve gizliden gizliye bir nefret güttüğünü anlatır kitabında. bunu oedipuslu hastaların genelinde görülen bir kişilik direnmesi olarak atfeder ve kırar. aynen böyle anlatır " farkettim, ne olduğunu analiz ettim ve kırdım." e oldu mu şimdi_? kitabı okuyan yeni nesil nasıl anlayacak bu direnmeyi, nasıl karar verecek etrafından mı dolaşsam yoksa kırsam mı diye, karar verdi diyelim nasıl kıracak_? okuyorum tamam güzel hoş da artık 1950lerde yaşamıyoruz ki reich_? psikanaliz okulları yok öyle her yerde gidip öğreneyim direnme nedir, nasıl kırılır. kitap hoştur güzeldir de keşke biraz daha açıklayıcı olsaymış. ama tabi reich'i de mazur görmek lazım. o da her bilim adamı gibi yaptığı işin sırlarını anlatmak istememiş kitabında.
 • wilhelm reich amcamızın genelinde "sevişin kardeşim! sevişmeyenin usu yarılıyormuş, şizofren oluyormuş oondan sooğra kafayı yiyormuş" dediği eserdir.
  kitapta özellikle şizofren hastasını iyileştirme seanslarının olduğu bölüm heyecan verici. bazı kısımlarda ise çok detaya girerek okuru sıkmakta.
 • sanıldığı gibi " sevişin" mesajı vermeyen kitap. sevişmeyin de demiyor. bebeklikten çocukluğa kadarki süreç senin kişiliğini oluşturuyor. bu dönemde aileden tut diğer çevresel koşullarda bir problem, olağandışı bir durumla karşılaşmışsan tüm bunlar bilinçaltında yer alır; rüyalarda kendini gösterir ve cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler, denmektedir. ışte reich bunun analizini yapıyor ancak yönetimi hakkında okuyucuya pek yardımcı olmuyor; problemi bulduktan sonra ne yapılması gerektiğini de neredeyse bir sır gibi saklıyor. sorunun üstüne gidin demeyin, bu öyle bir şey değil.
 • farklı bir şekilde yapılanı için burdan buyrun.
 • kendim için suser'lardan yapılmasını istediğim kişilik analizidir.

  her gün:
  ekşisözlük, facebook, kadınlar kulübü, twitter, linkedin, instagram, snapchat, whatsapp...
  sonra iş, ev, iş, ev, iş, ev...
  bununla beraber çay, sigara, çay, sigara, yemek, çay, sigara, çay, sigara.

  hayaller:
  insanüstü güçlere sahip olabilmek (telekineti veya telepati), ıssız bir adaya düşüp yalnız yaşamak, sınırsız parayla dünyayı gezmek.

  beni analiz edenler yeşillendirsin ama tanımla beraber çözümünü de söylesin.
 • 1 saat beraber geçirdiğim herhangi birine yapabileceğim eylem.soyunuzdan sopunuza kadar her şeyinizi dökerim.şu konuda bir anlaşalım,bu bir yetenektir.'deduction', yani karşınızdakinin konuşmasından,jest ve mimiklerinden,başkasına karşı davranışlardan vs. algıladığınız dataları birleştirip bir sonuca varmaktır.bunu arkadaşlarıma uyguladığım zaman beni falcı sanıyorlar.