şükela:  tümü | bugün
 • kişilikli insan, dürüst ve direkttir. dolambaçlı yollara girip dolambaçlı laflar etmez. bu da zeka göstergesidir. istediğini geç de olsa elde eder. düsturu: "yiğidin malı meydanda gezer."dir. "beni seven böyle sevsin."diye düşünür. düşmanını bile sırtından vurmaz.

  kişiliksiz insan yalancı ve kurnazdır. hedefine ulaşmak için dolambaçlı işler çevirir. bu da geri zeka göstergesidir. kendinden daha geri zekalı olan insanı/insanları bulamadıkça istediğini elde edemez. düsturu: "köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek."tir. "beni sevmeyene seveceği şekilde davranacağım."der. dostunu bile sırtından vurur.
 • böyle bir fark yoktur. herkesin bir kişiliği/karakteri vardır.

  iyi kişilikli ile kötü kişilikli insanları karşılaştırırsın; o başka.
 • - karar alma.

  kişilikli insan kendi kararlarını kendi alır. kişiliksiz insan başkalarının onun için karara varmasını bekler.
 • (bkz: kişilik)
 • kişilikli insan aklına yatmayan fikirlere, aklına yatmayan insanlara, tasvip etmediği durumlara prim vermez. sevmediği kişiyi seviyo gibi yapmaz, yüze gülüp arkadan dudak bükmez, yanlış olduğundan emin olduğu durum ve insanlara karşı tavrını alır, mesafesini haşırt diye kor. öyle herkesin yüzüne gülmez. bi duruşu olur kişilikli insanın. kendine has fikirleri olur. sırf menfaati bozulmasın diye kimselerle küsmeme gibi şeylere girmez , aman herkesle iyi olayım demez. direk gibi şeyi olur kişilikli insanın. kişiliği olur kişiliği.
  kişiliksiz insanda ise bu saydıklarımın hiçbiri olmaz.
  yumuşakça gibi bişeydir kişiliksiz insan. herkesle iyidir. güya renk vermez ama kişiliksizliğin de bir rengi vardır işte. kendisi oradan tanınır.
  böyledir işte.

  edit: imla amk imla