şükela:  tümü | bugün
  • sinekten yağ çıkarmaya çalışıp, karşısındakini de salak yerine koyandır. sorarsanız abi bu havada da dolap mı çalıştıralım der. ha dolap dışarda olsa anlarım. ama dolap da içerde. sen de oturmuşsun elektrik sobasının yanında 37 ekran tv ni seyrediyorsun. biralar sidik gibi.
    ha bunların bir de kavurucu yaz sıcağında tasarruf olsun diye akşam dükkanı kapatırken dolabın fişini çeken modeli vardır ki onlar tam meşeliktir.
  • bakkallara has o ic kanirtici bozuk beynir ve hatta piynir kokusunu her dair korumak isteyen bakkaldir.

(bkz: bakkal idare etmek)
  • sadece içecek dolabının fişini çekseler yine iyi. adam 45 derece yaz sıcağında dükkanı kapatırken, tasarruf olsun diye dondurma dolabının fişini çekiyor yahu***.
  • ufak tefek bişeyler aldıysan poşette vermez, trip yapar. bi isviçreli falan görse takdir eder, "waouuw"der, "ne düşünceli adam, küresel ısınmayı engellemek için kişisel olarak çabalıyor", ah ulen isviçreli iyi dedinde; ben onun içini biliyorum be.
  • para üstü yerine de hiç gideri olmayan şekersiz sakızlardan verir bu. falım falan neyse de baycan ne olm ?
  • her türlü adını hiç duymadığın bisküvi-gofret tarzı şeyler bulunur bu adamın dükkanında. nasıl para kazandığını, "bunları satabiliyor mu acaba, hayır satsa ne kazanacak ki, dükkanın elektriğine suyuna yetmez" diye düşünürken sen, buzdolabının çalışmadığını görürsün. son kullanma tarihi diye bişeyden de haberdar değildir. zamanında "ya bakma sen o tarihe, bişey olmaz ben hep satıyorum bunlardan ilk şikayet eden sensin" diyeni de vardır. hatta aldığım bir ayran ambalajının üstündeki tarihi göstererek "bunun son kullanma tarihi bugün" dediğimde "hemen iç o zaman ziyan olmasın" diyenini de gördüm.
  • tasarrufuna tükürdüğümün bakkalıdır ayrıca

z.ö.g.e. evet ısrarla tasarrufuna tükürdüğüm bakkaldır. çünkü muhtemel bakkal sıcaklığının 20 derece(oda sıcaklığı) olacağı bir ortamda tutulan kola tat vermez, yoğurt mideyi bozar.herşey ideal ısısında güzeldir.ben kışın bile olsa birayı,kolayı vb. ideal ısısında içmek isterim. tasarruf yapacak bakkal gitsin ampülleri değiştirsin ne bileyim tasarruflu dolap alsın.hayır başımada kaç kere geldi onunda siniri var üzerimde.
  • her daim "yaaueuv bu süper marketler bizi öldürüyor" diye muhabbete giren bakkaldır.
  • başka ürünlerin yanında bedava verilmesi gereken malları (eşantiyon) parayla satar.
  • ''hava zaten soğuk ne gerek var'' diyen adamdır aynı zamanda. tipik yurdum esnafıdır aslında.

kış boyu o kalın, kurşun geçirmez kabanı gece-gündüz üstündedir hep.

bir de her gidişinizde aynı kişiyi bulma olasılığınız bir hayli düşüktür bu tip dükkanlarda. dönüşümlü olarak eşi, oğlu/kızı, kardeşi, yeğeni gibi bilumum yakını refakat eder kendisinin yokluğunda. bakkal değil aile şirketi gibidir.

bir de tezgah arkasında yanan ihlas marka küçük elektrikli soba olmazsa olmazlarıdır bu tip işletmelerin.