şükela:  tümü | bugün
  • yeni tanışılan öğrenci kişiyle iletişim kurma sırasında sorulan birkaç sorudan "hangi bölümde okuyorsun?"un cevabını mukabil, sorulması muhtemel sorulardır. misal;

a: bölüm ne senin?
    b: hukuk abi..
    a: siz çok ezber yapıyorsunuz* di mi?..
    b: koca koca kitapları ezberlemek pek mümkün olmuyor, mantığa dayalı daha çok.
    a: kanunları madde madde ezberletiyorlar mı size?
    b: .....
  • - bölüm neydi?
    - dramaturji.
    - dramatoloji ha.
    - ...

- bölüm neydi?
    - tiyatro, oyunculuk.
    - öyle komiklik, şakalar falan yapıyorsunuz di mi?
    - ...

not: ikisi de yaşanmıştır, defalarca.
  • - ne okuyorsun evladım sen?
    - jeoloji mühendisliği teyzecim.
    - aaa evladım deprem ne zaman olcak bir söyleyiver be!
    - dünyanın durduğu gün a.q, oldumu teyze?

jeoloji okuyanların baş belası sorudur efenim, hatta başka da bir soru yöneltilmez çünkü başka bişi soramazlar.
  • filoloji bölümlerinin mantığını kavrayamamış güzide insan: g

g: hangi bölümdesin sen?
    - (kesin kıl bir durum çıkacak hissiyle) ingiliz dili ve edebiyatı.
    g: (dil kursuna gidiyorum denmişçesine) aa ne güzel kolaydır ya, ingilizce öğreniyorsunuz falan...
    - yok aslında dili bilerek geliyorsun. bilmeden gelmişsen de hazırlık okutuyorlar bir yıl, öğreniyorsun. bölümde daha çok o ülkenin/ kültürün/ dilin edebi eserleri ve tarihini görüyorsun.
    g: ("am, is, are işte, daha ne olabilir?" havasında) e olsun canım, sonuçta "bildiğin ingilizce" işte.
    - (anlatmaya hevesli hala) ama eski ingilizce eserleri okuttukları da oluyor, o zaman haliyle zor oluyor. kültür araştırmaları, tarihe paralel olarak felsefi düşüncedeki gelişmeler/değişmeler, analiz, yor...
    g: eski ingilizce çok gereksiz değil mi?
    - (anlatma işinden sıkılarak) öyle öyle.
  • - ne okuyon
    -tıp
    -hmm (ne sorsam ne sorsam hah) ya geçenler de sırtım...
    -pff bi siktr git
  • "diş hekimliği" cevabı verilince soran kişinin canavarlaştığı sorular. zira "dişçilik" 5 sene okunan, sonunda dişçi değil pratisyen diş hekimi olunan, ancak çeşitli ana bilim dallarına ayrılarak uzmanlaşabilinen bir bölüm olunca;
    - 6 seneydi demi? yok 4 müydü?
    - beş
    - neyse artık bizim de dişlerimize bakarsın, bak seni bekliyorum ona göre
  • -ne okuyosun çocuğum?
    -kimya.
    -sabun mu yapıyosunuz?
    -her çeşit.
  • -ne okudun?
    -ascilik.
    -aa hadi yaa.. peki en iyi yaptigin yemek hangisi?
    -...*
  • -ne okuyorsun sen?
    -siyaset bilimi ve kamu yönetimi...
    -ne olunuyor oradan?(başlığı kısmen kısırlaştıran değişmez sorudur. ne oluyorsun da değil, bir edilgenlik söz konusu.)

bundan sonra cevap beklemeden cümle kuranlar benim asıl sıkıntım.karşı tarafın kurduğu cümlelerin çeşitliliği sığlık derecesine göre en çoktan en aza doğru dizlmiştir.
    .
    .
    -geleceğin cumhurbaşkanı olabilirsin. çalış yeğenim çalış.bak ülke kimlerin eline geçti...
    -başbakan olabilirsin yani... yetimin hakkını yedirtme, köylüye ve işçiye sahip çık. (başbakan oldum sosyal sorumluluk programı yüklüyor bana, eli omzumda ufuğa bakarak.)
    -vaay bakan olursun, ya da milletvekili.(milletvekili derken burun kıvırıyor!)
    -siyasetçi olacan demek! iyi yalan söylüyorsundur sen, sahtekaaaar. sfljhkdfghkfjg (yavşak gülme efektleri)
    -oğlum siz başa gelince şu emeklilere bir şey yapın, nereden geldiğinizi unutmayın! (yaşlı teyzelerde sekmiyor bu talep.)
    -artık bize bir ihale kapatırsın vali olunca. (bir yere gelirse diye ön protokol imzalama çabaları...)
    -kaymakam oluyorsun oradan mezun olunca, biliyorum. (cansın sen can! üsttekilerin altında cansın.)
    .
    .
    ya benim anlamadığım bu bölümü okuyanların bölüme öss'yle değil de, seçim sandığından zaferle çıkarak, ya da atanarak geldiği mi düşünülüyor acaba? dur bakim... tabi lan!
    (bkz: eureka)