şükela:  tümü | bugün
  • facebookta yıllar önce çok yakışıklı ve güzel olan arkadaşlarının ne kadar çökmüş ve çirkinleşmiş olduğunu görüp kendinin hala aynı olduğunu gördüğünü anladığı andır.
  • demin masa başında pi'yi 3.14 mü alsam 3.1419 mü alsam diye düşündüğüm andır. benden şanslısı yok mu, milyonlarca hem de. yalnız bir insanın dertleri arasında pi varsa gerçekten şanslıdır.

- ben 80% açlık sınırından aşağıda olan çad veya haiti'de doğmuş olabilirdim
    - ben günlük 10 dolar ile geçinmesi gereken, dünya nüfusunun 80% olan bu insanlardan biri olabilirdim.
    - ben bir günde açlıktan dolayı hayatını kaybeden o 22 bin çocuktan biri olabilirdim
    - ben ilkokul yaşlarında olan ama imkansızlıklardan dolayı okula gidemeyen ortalama 72 milyon çocuktan biri olabilirdim, hem de dünyada silahlara harcanan paranın 1% bu insanların hepsini okutmak için yetecekken
    - ben bir kitap okuyamayacak kadar eğitime aç bırakılmış yaklaşık bir milyar insandan biri olabilirdim
    - ben dünyada temel sağlık önlemleri olmayan 2.7 milyar insanlardan biri de olabilirdim

daha paragraflarca yazarım, ama dönüp kendime baktığımda bazı davranışlarım ve düşüncelerim vicdanımı sızlatıyor hafiften.

kaynak: http://www.globalissues.org/…overty-facts-and-stats
  • meyve, sebze, yiyecek, içecek veya çok daha farklı türlerde sikimsonik bir soyadına sahip olmadığını fark ettiği an.