şükela:  tümü | bugün
  • facebookta yıllar önce çok yakışıklı ve güzel olan arkadaşlarının ne kadar çökmüş ve çirkinleşmiş olduğunu görüp kendinin hala aynı olduğunu gördüğünü anladığı andır.
  • demin masa başında pi'yi 3.14 mü alsam 3.1419 mü alsam diye düşündüğüm andır. benden şanslısı yok mu, milyonlarca hem de. yalnız bir insanın dertleri arasında pi varsa gerçekten şanslıdır.

- ben 80% açlık sınırından aşağıda olan çad veya haiti'de doğmuş olabilirdim
    - ben günlük 10 dolar ile geçinmesi gereken, dünya nüfusunun 80% olan bu insanlardan biri olabilirdim.
    - ben bir günde açlıktan dolayı hayatını kaybeden o 22 bin çocuktan biri olabilirdim
    - ben ilkokul yaşlarında olan ama imkansızlıklardan dolayı okula gidemeyen ortalama 72 milyon çocuktan biri olabilirdim, hem de dünyada silahlara harcanan paranın 1% bu insanların hepsini okutmak için yetecekken
    - ben bir kitap okuyamayacak kadar eğitime aç bırakılmış yaklaşık bir milyar insandan biri olabilirdim
    - ben dünyada temel sağlık önlemleri olmayan 2.7 milyar insanlardan biri de olabilirdim

daha paragraflarca yazarım, ama dönüp kendime baktığımda bazı davranışlarım ve düşüncelerim vicdanımı sızlatıyor hafiften.

kaynak: http://www.globalissues.org/…overty-facts-and-stats
  • yasanabilecek en guzel anlardandir. sansli kisi kiymetini bilmeli, bu anlarin tadini maksimum duzeyde cikarmaya bakmalidir.

(bkz: alarmin kurulu oldugu vakitten tam bir dakika once uyanmak)
    (bkz: denemek icin acilmis bir filmin cok guzel cikmasi)
  • meyve, sebze, yiyecek, içecek veya çok daha farklı türlerde sikimsonik bir soyadına sahip olmadığını fark ettiği an.
  • piyasa bok gibidir, bütün gün o tedarikçi senin bu verecekli benim dolaşıp, elalemin ofislerinde iki galon çay içip, trafik çekip eve gelirsin. başın ağrıyordur, içtiğin çaylar mideni sikmiştir, ağzında acı bir tat vardır.

sonra kapıda ayağına bir kedi yavrusu dolanır, yukarıda anlattığın hiçbir şey umuru değildir piç kurusunun. göbeğini kaşıtmak derdindedir. diğer kedi yataktan sana bakar, yanakları bitlenmiştir, onlar da kaşınmalıdır.

karın içeriden seslenir. ne dediği mühim değil, her halükarda tüm gün duyduğun en güzel şeydir.

tımarhaneye dönmüş mutfakta yemek hazırlayıp kediler oynasın diye kutu ve kolilerle dolu salonda bir minik sehpada birlikte yemek yersiniz.

gülümsediğini farkedersin. etraftaki tüm boklulara rağmen gülümsüyor ve gülüyorsundur.

bundan da daha şanslı olamazsın zaten. korunması gereken yegane şey budur.