şükela:  tümü | bugün
 • sariyer ilçesi sınırları içinde karadeniz kıyısında yer alan, denizi çok dalgalı bir kumsal.
 • lisedeyseniz, sıkı bir okulda okuyorsanız, bir kış günü okulu kırıp gidilebilecek en güzel yer. (bkz: genç olmak çok güzel)
 • yakınlarındaki kum ocağından ve bu kum ocağına giden toprak yoldan kamyonlar geçerken kalkan yoğun kum bulutları insana deniz kıyısında sahte bir çöle gelmiş izlenimi verebilen (sanırım) köy.
 • sarıyere bağlı olan ve bir otobüs şöförünün tavsiyesi üzerine gittik.ancak biraz hayal kırıklığına uğradık.oldukça güzel bir plaja sahip olmasına rağmen taş ocakları var plajın hemen gerisinde.ve sanki yazın hareketlenmeyi bekler gibi bir havası var.ayrıca kısırkaya hakkında bir tepeye oturup hayallere dalıyor insan.hayallerindeki bir yer gibi donatınca kısırkaya'yı gezilmeye doyulmayan bir yer oluyor.hele şu aralar doğalgaz hattı için çalışmalar var ki o kadar yolu kısırkaya'yı görmek için gitmek hayal kırıklığına dönüşüyor.
  bu arada ufak bir camisi var ancak o kadar bakımsız ki insan üzülüyor.şöyle şirin ancak temiz bir camide çok yakkışırdı hani kısırkaya'ya.bir de tarih kokan bir cami olsa idi fevalade olurdu.ayrıca neden kısırkaya diye insan merak ediyor?ancak işçiler dışında kimseyi göremediğimiz için bu soru o an anlamsız kaldı.
 • imara açılmış
  "3. köprünün etrafını imara açmıycaz yeaaa merak etmeyin yeaa"
 • bunca yıldır istanbuldayım daha keşfedilecek ne yerler var dedirtti bana burası, sakin sessiz bir kumsal.
  eterna sunshine of the spotless mind filmindeki kumsalda hissettim bir an kendimi...
 • bu sene plajını ne sarıyer belediyesinin ne de kısırkaya muhtarlığının işletmediği yerleşim yeri. plajın işletmecisi olmadığı için cankurtaran hizmeti de verilmemekte... bu yüzdendir ki bugün 5 kişi boğuldu.
  geçen sene 17-18-19 yaşında 3 kız kardeş "burada denize girmek tehlikeli ve yasaktır" tabelasının önünden denize girerek yaşamını yitirdi. her sene aynı şeyler.. ne tabelalara ne de kırmızı bayraklara uymayan, kendini yüzmede dünya şampiyonu sanan milletimiz bi bitmedi malesef... yav kardeşim yüzmesini bilmiyorsun, neyine güvenerek açılıyorsun?
 • huzur verir...
 • ne belediyenin ne de şahısların işletmesinde olmayan plaja sahip, semtimizin en güzel köylerinden birisidir. bu yüzden denize girmek ücretsizdir ve haliyle cankurtaran hizmeti verilmemektedir.

  halk arasında kum göçmesi veya kum kayması olarak adlandırılan rip akıntısı bu kumsalda çok sert bir şekilde boy gösterir.

  rip akıntıları kıyının morfolojik özelliklerine bağlı olarak, dünyanın birçok ülkesinde görülür. kıyıya dik gelen dalgaların, kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde, dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratan nesnelerin etkisiyle de oluşabilir.
  dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken, denize doğru bir basınç oluşturmakta ve kıyının uygun bir kesiminden denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getirmektedir. bu akıntı deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir akarsu görüntüsü kazanan güçlü ve hızlı bir akıntıdır.
  rip akıntıları saniyede 1-2 metre hızla, 20-30 metre genişliğinde bir hat boyunca denize doğru hareket eder ve bu akıntıya kapılan insanlar, çok iyi yüzme bilseler bile boğulma riskiyle karşılaşabilirler. kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olur. akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar. yapmanız gereken şey kıyıya doğru değil, yanlara doğru yüzmektir.

  sonuç olarak kısırkaya'da bugün biri 18, diğeri 30 yaşında 3 can almıştır. (hayatını kaybeden 3. kişi birazdan hastanede olacaktır, yakınlarına teslim edilecektir o yüzden yaşını bilmiyorum) 2015 itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e ulaşmıştır.

  hayatını kaybedenlerden birisinin annesi olsa gerek acı acı feryad ediyordu.. panikle hastaneye koştum, manzara çok kötüydü...

  http://imageshack.us/a/img537/2908/viq8mc.jpg

  http://imageshack.us/a/img540/3938/k1ak1i.jpg

  yüzmeyi ne kadar iyi bilirseniz bilin bu plajda dalga varsa ayağınızı suya bile sokmayın.. suyun üstünde duracak kadar yüzme bilenler, sakın boğulan birisini kurtarmaya çalışmayın (genel olarak yaşadığımız en büyük sorunlardan birisi bu.. boğulanı kurtarmaya gideni de kurtarmak için uğraşıyoruz, çoğu zaman başarılı olamıyoruz)