şükela:  tümü | bugün
  • cogalmayi ogul vermeyi engelleme sonlandirmama.
  • (bkz: hadim etmek)
  • insanda uygulanan verisyonu için (bkz: vasektomi)

ayrica (bkz: hadim etmek)
  • cok sicak ortamlarda sik ve uzun sureli olarak bulunulmasi neticesinde dogal yollardan gerceklesebilecek durum.

(bkz: hamam/#6629308)
  • ytck/101'de düzenlenen suç.

(1) bir erkek veya kadını rızası olmaksızın kısırlaştıran kimse, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. fiil, kısırlaştırma işlemi yapma yetkisi olmayan bir kimse tarafından yapılırsa, ceza üçte bir oranında artırılır.

(2) rızaya dayalı olsa bile, kısırlaştırma fiilinin yetkili olmayan bir kişi tarafından işlenmesi hâlinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
  • bir zamanlar deli gibi karşı olduğum, hayvanın en doğal hakkının ve hatta haklı isteğinin elinden alınmasıyla sonuçlanan eylem.
  • sevgili kedimi sokmaya kıyamadığım ancak özellikle meme ve rahim kanseri oluşmaması açısından yapılması çok mühim olan operasyonun adı.
    ne de olsa anestezi altında yapılmaktadır.
    risk ve ikincil risk arasında gidip gelmekteyim şu sıra.
    deneyimli dişi kedi sahiplerinden yardım beklemekteyim.
  • hayvanlara karşı bu eylemi savunanlara, veya iyi niyetiyle sadece evcil hayvanının sağlığını düşünerek yapanlara diyorum ki;

insan bu hayatta neden var? yoktu varoldu ve yine yok olacak. onu hayata bağlayan en temel içgüdü bu varolma içgüdüsü. varolmanın dayanılmaz hafifliğinin en içgüdüsel süreklilik yolu da varlığını üreyerek -yani yeni bir varlık oluşturarak- devam ettirmek. bu dürtü yok olduğu veya bittiği zaman, artık insanın da, canlının da bu hayatta varoluş amacı kalmaz.

bu öyle bir içgüdü, çiftleşmek öyle bir eylem ki, vücudun bütün kimyasını alt üst eder, darmadağın eder. üreme içgüdüsü sebebiyle bütün hayvanlar onlarca salgı salgılar. bu hayvanların bütün hareketleri, mimikleri, heyecanları bu eylem üzerine inşa edilmiştir. aşk dediğimiz şey gönüllerde açıklaması imkansız olsa bile, vücutta biyolojik ve kimyasal bir açıklaması vardır. öyle ki insan gerekli kimyasallar ile(dopamin,endorfin vb) ibrahim tatlıses'e bile aşık edilebilir( ama işte bilim ne kadar mantıksal olursa olsun, gönül elvermeyince o bilimsel ve mantıksal, analitik iş yürümez).

işte kısırlaştırılan hayvan bu kimyasalların hepsinden mahrum kalır veya bu kimyasalların hepsinin dengesi bozulur. yazıktır, ben daha kısırlaştırılmış hiç bir hayvanın gözünün ferinin kaybolmadığını görmedim. neşeyle hoplayan zıplayan bir hayvan görmedim. ben hayattan bütün ümidini kesmiş, bir mal gibi, bir robot gibi, yaşama sevincini kaybetmiş zavallı ve şişko hayvanlar gördüm. aynı evinde pineklemiş televizyon izleyen göbekli gibi.

lütfen birazcık empati yapın; 16 yaşında bir genç kızın rahmini aldığınızı düşünün... veya 15 yaşında her gün masturbasyon yapan bir ergen erkeğin testislerini aldığınızı... üstelik bu kararı kendisi de vermesin, onun iyiliğini düşünen ebeveynleri versin...nasıl olurdu?

yapmayın, etmeyin. bırakın kediniz kanserden ölsün, bırakın köpeğiniz azdığı zaman bütün yastıklara ve yorganlara tecavüz etsin, bacaklara yeltensin. yeter ki onun gözlerindeki ışıltı, yaşama ve varolma aşkı elinden alınmasın.

aylar sonra gelen edit: seksten daha güzel şeyler tabi ki var hayatta. ama hayvanlar bunu yapamıyor. örneğin sanat, insanlar için de bir nevi bu var olma içgüdüsünün dışavurumudur. yani bu yazdıklarımdan menopoza giren bir insanın hayatı kararır, seks yapamayan insan bitmiştir gibi bir anlam çıkarmayın. bu edit'i şu tartışma yüzünden yazdım;(bkz: #18699235)
  • ikilemlere sokan operasyon. bir tarafta hayvan için üzülüyorsunuz, bir yandan da evin içinin selameti için gerekli. bir gün gelip de kedi ve köpek için prezervatif falan icat olunursa, bilin ki bu ikilemde kalmış bir hayvan sahibinin işidir.