şükela:  tümü | bugün
 • insan bedeninin cevresinde psikolojik olarak olusturdugu balon... ama fiziksel, ama aslinda kure degil, ama sabit olculeri yok o anki ruh haline gore degisiyor - ama her durumda, patlatilmasi yani kisiye fazla yaklasilmasi iyi bir sey degil...
  kisisel alani fazla genis olan insan ne yapar, sacinda bir sey var sunu alayim diye elinizi uzattiginizda sicrar, tedirgin olur... kisisel alani fazla genis olan insan ne yapmaz, cok ozlemisim seni aman aman diye boynunuza atlamaz, yolda yururken kolunuza girmez... cunku sizin kisisel alaniniza girmenin de hos bir sey olmadigini dusunur...
  irksal bir faktor de var sanirim bu baloncugun boyutlarini etkileyen... fazla sicak kanli olan turk halki, ozellikle opusmeye cok merakli oldugu icin, hayatinin bir kismi tavuk konservesi misali halk otobuslerinde gectigi icin, icabinda erkek erkege bile kol kola gezebildigi icin, avrupa insanina zaman zaman anlamsiz gelen davranislar sergileyebilmektedir...
 • kamusal mesafe olarak da bilinir.
 • insanların çeşitli yerlerde,ortamlarda biribirlerine nasıl davranacaklarını belirleyen,kişiye ve kültüre göre değişiklik gösteren,kimine göre mesafe,kimine göre mesafesizlik..
 • ilginçtir kentlerde çok daha fazla bireyselleşme olmasına rağmen; kırsal kesimde oldukça geniş olan hatta sosyal mesafenin metrelere çıkabildiği, kentsel kesimde ise gittikçe daralan bir alandır. en belirgin olarak tokalaşma esnasında görülür, kırsal kesimde vücutlar birbirine uzak, öne doğru eğilmiş bir şekilde tokalaşılır, kentte ise birbirine oldukça yakın hatta diğer el karşısındakinin omzuna konarak tokalaşılır.
 • bilimsel olarak iddia edilene göre siniri asagi yukari 45 santim olan alan. karsidaki kisiyle arada tutulan mesafe 45 santimden azsa, kisisel alana girilmis demektir; 120 santimden fazlaysa da sosyal alana dahil olunur.
 • varlığı en fazla çok kültürlü ortamlarda hissedilen kavram.
 • insanın da kendisiyle taşıdığı portatif bir hava kabarcığı vardır ve bu kabarcığın büyüklüğü yetiştiği bölgedeki nüfus yoğunluğuyla ilişkilidir. kişilerin kişisel alanı, yaşadıkları kültüre bağlı olarak değişir. japonlar kalabaşığa alışkındırlar, fakat bazı kültürlerde ise geniş alana alışmıştır insanlar. aynı zamanda statü de kişisel alanı belirlemede bir etkendir. hiç uzaklara gitmeyip kendi ülkemizi göz önüne aldığımızda metropolitan şehir hayatını soluyanlar ile kırsal şehir hayatı yaşayanların kişisel alanlarının asla bir olamayacağı bir gerçektir.
 • iletişim açısından yüz yüze ilişkilerde kendisi surat hizasından başlayan bir mesafedir.

  kişiden kişiye çok fazla değişmez.

  basit tarifiyle; surattan yaklaşık bir karış kadar uzağı insanın mahremiyet bölgesidir. "ohh devam et bebek" denilen bölgedir. bu alana giren birini ya öpersiniz ya da çok fazla rahatsız olursunuz.

  kol kadar uzaklık ideal konuşma mesafesidir. "naber lan" denilen kısımdır.

  yaklaşık 5 metre mesafe sosyal alandır. konuşmadan ziyade varlığını fark ettiğiniz, bir arada olduğunuz alandır. "ulan şu manitaya bak taş gibi" denilen kısımdır.

  daha uzak mesafeler ise görme mesafesidir. burası kişiden kişiye değişebilir. 10 metre de olur 500 metrede. "aaa... bu giden hakan değil mi?" denilen alandır.