şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paulo coelho'ya göre hayatımız boyunca peşinden deli danalar gibi koşmamız gereken ve eğer gerçekten istiyorsak olacak olan şey...
 • p. coelho'nun yol gösterici tanımlaması.

  "gerçekten arzu ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için tüm evren işbirliği yapar" diyor birçok satırda. kişisel menkıbe'lerimiz uğruna aşılmayacak çöl, güdülmeyecek koyun yoktur. arzularımız doğrultusunda giderken geride bıraktıklarımızsa, gerçekten bizimse hep bizim için duruyor olacaktır:

  " 'arkada bıraktığın şeyleri düşünme' dedi simyacı, atlarıyla çölün kumlarında ilerlerken. her şey evrenin ruhu'na kazınmıştır ve ebediyen orada kalacaktır.

  - insanlar gitmekten çok dönüşü hayal ediyorlar, dedi, çölün sessizliğine yeniden alışmış olan delikanlı.

  - bulduğun şey saf maddeden yapılmışsa, hiçbir zaman çürümeyecektir. ve oraya birgün geri döneceksin. bir yıldız patlaması gibi bir anlık ışıktan başka bir şey değilse, o zaman geri dönüşünde hiçbir şey bulamayacaksın. gene de en azından bir ışık patlaması görmüş olacaksın. yalnızca bu bile yaşamış olmanın zahmetine değer. "

  en güzel 'kişisel menkıbe' tanımı da benim için şu satırlardadır:

  " simyacı bir kavkı alıp kulağına dayamasını istedi ondan. bunu çocukken birçok kez denemişti. kavkıyı kulağına dayayınca deniz sesi duydu.

  - deniz her zaman bu kavkının içindedir, çünkü bu, onun kişisel menkıbesi'dir. ve çöl tekrar dalgalarla kucaklaşıncaya kadar da onu asla tekrar etmeyecektir."
 • kitabın ingilizce versiyonunda "personal legend" diye geçiyor.

  (bkz: menkıbe)
 • ne olursa olsun sahip çıkın, başlıktaki tanımlamanın geçtiği kitabı bugün çok daha iyi anlıyorum zira anlattığı duyguları teorik olarak anlarken bugün şimdi pratikte bildiğin yaşayarak anlıyorum, bu benim canımı çok yakıyor.

  sizi siz yapan, karakterinizi iyileştirecek, doyuracak, motive edecek ve boşluğunuzu dolduracak kişisel menkıbenize başınıza ne gelirse gelsin sahip çıkın, sımsıkı tutun ve mutlaka kişisel menkıbenize saygı duyacak ve bir adım öteye gidecek birisini bulacaksınız ve bunu adınızı bildiğiniz gibi bileceksiniz

  gördüğünüzde anlamanız için bir örnek sen benim şıpımsın
 • yüreğimizin sesini dinleyip peşinden gittiğimizde bütün evrenin bize yardımcı olacağı şey.