şükela:  tümü | bugün
 • paulo coelho'ya göre hayatımız boyunca peşinden deli danalar gibi koşmamız gereken ve eğer gerçekten istiyorsak olacak olan şey...
 • p. coelho'nun yol gösterici tanımlaması.

  "gerçekten arzu ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için tüm evren işbirliği yapar" diyor birçok satırda. kişisel menkıbe'lerimiz uğruna aşılmayacak çöl, güdülmeyecek koyun yoktur. arzularımız doğrultusunda giderken geride bıraktıklarımızsa, gerçekten bizimse hep bizim için duruyor olacaktır:

  " 'arkada bıraktığın şeyleri düşünme' dedi simyacı, atlarıyla çölün kumlarında ilerlerken. her şey evrenin ruhu'na kazınmıştır ve ebediyen orada kalacaktır.

  - insanlar gitmekten çok dönüşü hayal ediyorlar, dedi, çölün sessizliğine yeniden alışmış olan delikanlı.

  - bulduğun şey saf maddeden yapılmışsa, hiçbir zaman çürümeyecektir. ve oraya birgün geri döneceksin. bir yıldız patlaması gibi bir anlık ışıktan başka bir şey değilse, o zaman geri dönüşünde hiçbir şey bulamayacaksın. gene de en azından bir ışık patlaması görmüş olacaksın. yalnızca bu bile yaşamış olmanın zahmetine değer. "

  en güzel 'kişisel menkıbe' tanımı da benim için şu satırlardadır:

  " simyacı bir kavkı alıp kulağına dayamasını istedi ondan. bunu çocukken birçok kez denemişti. kavkıyı kulağına dayayınca deniz sesi duydu.

  - deniz her zaman bu kavkının içindedir, çünkü bu, onun kişisel menkıbesi'dir. ve çöl tekrar dalgalarla kucaklaşıncaya kadar da onu asla tekrar etmeyecektir."
 • kitabın ingilizce versiyonunda "personal legend" diye geçiyor.

  (bkz: menkıbe)
 • ne olursa olsun sahip çıkın, başlıktaki tanımlamanın geçtiği kitabı bugün çok daha iyi anlıyorum zira anlattığı duyguları teorik olarak anlarken bugün şimdi pratikte bildiğin yaşayarak anlıyorum, bu benim canımı çok yakıyor.

  sizi siz yapan, karakterinizi iyileştirecek, doyuracak, motive edecek ve boşluğunuzu dolduracak kişisel menkıbenize başınıza ne gelirse gelsin sahip çıkın, sımsıkı tutun ve mutlaka kişisel menkıbenize saygı duyacak ve bir adım öteye gidecek birisini bulacaksınız ve bunu adınızı bildiğiniz gibi bileceksiniz

  gördüğünüzde anlamanız için bir örnek sen benim şıpımsın
 • gader

  simyacı olabilmenin 5 şartından birisidir.
 • yüreğimizin sesini dinleyip peşinden gittiğimizde bütün evrenin bize yardımcı olacağı şey.
 • kişisel menkıbem yalnız bir tane midir. birden fazla olamaz mı? eğer olamıyorsa kişsel menkıbemin ne olduğunu bilmiyorum galiba.

  benim ruhumu anlayacak, yanyana oturup benimle dünyayı münakaşa edebilecek bir arkadaş mı istiyorum

  yoksa kitapları onlarca dile çevrilmiş usta bir yazar olmak mı?

  hele bir ekşi sözlük yazarı olayımda...

  edit: oldum...
 • sözlüğe koşup başlığını açmak istediğim hede idi ama bana başlık bırakmamışsınız şapşikler.

  insanoğlunun kişisel dünyasında takip ettiği yol. mesela kıbrısta askerlik yapıp gazi olan bir amca, kıbrısta kalmak gibi bir seçeneği olduğunu, ancak babasından ayrı kalmamak adına ığdır'a döndüğünü ve hayatına ığdır'da devam ettiğini anlatmıştı. kişisel menkıbesini gerçekleştirmeye gücü yetmeyen bu tatlı amca ığdır'da kalarak doğal beslendiğini ve güçlü kaldığını, mutlu olduğunu, hayvanlarını çok sevdiğini anlatırken aklı hala 1975 kıbrıs dönüşünde verdiği karardaydı...
 • "hiç kimse kendi yüreğinden kaçamaz. bu nedenle en iyisi onun söylediklerini dinlemek. böylece, kendisinden beklemediğin bir darbe indirmeyecektir kesinlikle sana."