şükela:  tümü | bugün
  • kate millet'in sozu. radikal feminizm ana sloganlarindan biri
  • sosyalist feministlerin de sahip cıktıgı bir slogan ve slogan olmanın da otesinde yerli yerinde bir tespittir..
  • feministlerin özel alan ile kamusal alan arasında varolduğu varsayılan ontolojik ayrıma temelden itiraz etmelerinden kaynaklanan bir slogan, bir tutumdur. tarihsel olarak haneyle özdeşleştirilen ve kadına ait bir alan olarak kabul edilen özel alanın, aslında politik olandan yani kamusal olandan hiç de sanıldığı kadar ayrı olmadığını ifade eder. bu tutum, kadınların gerçekte gayet de toplumsal olan sorunlarını kamusallaştırarak topluma mal etmelerini sağladığı gibi, bu sorunların tek başına kadınların sorunu olmadığını, topluma içkinleşmiş ataerkillikten, cinsiyetçilikten kaynaklanan sorunlar olduğunu, dolayısıyla bu sorunların çözümünün de sadece kadınların problemi olmadığını, tersine "kamu"nun sorunu olduğunu gösterir. "karıyla koca arasına girilmez" şeklindeki atasözüne gayet güzel bir yanıttır ayrıca "özel olan politiktir". dayak, cinsel sömürü, ev işleri, çocuk bakımı gibi kadınlara mahsus sorunlar ve işlerle mücadele ederken, kadınların yalnız olmadığını, "özel" sandığımız her türlü problemi paylaşarak ortak çözüm üretme yolunda politikleştirebileceğimizi hatırlatır bize.
    edit: burada sözü geçen "paylaşma", "kamusallaştırma" gibi sözcükler zannedilmesin ki "kadınlar sorunlarını erkeklerle birlikte çözebilirler", "kadınların sorunu erkeklerin de sorunudur" filan gibi anlamlara geliyor. malum farklı "kamu"lar ve "kamusallık" biçimleri vardır. burada kastetmek istediğim şu: pek çok kadın yaşadığı sorunun şahsına munhasır olduğunu düşünür ve bunu paylaşmaz, kimseye anlatmaz, tek başına çözüm aramaya çalışır. bilmez ki kadın sorunu denen şey hepimizin başında. "özel olan politiktir" biraz da kadınların bu yalnızlıklarını kırmalarını teşvik edecek bir slogandır. benim sorunumun bir benzerini bir başka kadın farklı bir biçimde yaşıyordur. bir araya gelip ortak çözüm üretmeye çalıştığımızda güçleniriz, tek başına bulamadığımız çıkışı, birlikte kolayca bulabiliriz.
  • (bkz: 1968)
  • the personal is political'in cevirisi olup, aslinda dogru cevirisi kisisel olan politiktir olmaliydi. ayni sekilde dusunsek de, ilk yazan kendisi oldugu uzere a lifetime of type ii errors'in hakkini verelim (bkz: #13170460)
  • canan'ın röportajında da geçen cümledir. http://www.radikal.com.tr/…06.01.2012&categoryid=82