1. başlık belki durumu tam anlatmıyor. belki de sosyal psikolojide anlatmak istediğim şeyin tam bir tanımı var ama ben bilmiyor. her neyse,

esasında, hava attığı şeyin oluşumunda her hangi bir katkısı olmamasına ya da o şeyi elde etmek için uğraşmamış olmasına rağmen olağanüstü şekilde sahiplenmiş gurur kaynağı yapmış kişilerden bahseden kavramdır.

"adanalıyık allahın adamıyık" ile başlayabiliriz örneklemeye. arkadaş adana doğmuş olmak gibi tümüyle şans eseri oluşan bir durum sana nasıl diğer insanlardan üstün olma özelliği sunar?

"dün maçta nasıl koyduk ama?" ise daha da fantastik. o maçta sen oynamadın, o adamların iyi oyuncu olmasında ne kadar katkın var? hele hele karşındaki insanın farklı bir takımdan olması sana ona koyma hakkı mı verir?

"müslümanlar allahın sevdiği kuludur". öeh. diğer dinlerdekilerin hepsi cehenneme gidecek zaten di mi?

lan yazmaya başlamadan epey örnek vardı aklımda unuttum. neyse.
  2. bakımlı olana, vücut gelistirene falan lafım yok ama fiziksel özellikleriyle hava atanlar, renkli gozleri veya yaradilistan duzgun fizikleriyle etrafa "ahhaha bu daglari ben yarattim" diye tepeden bakanlar bu gruba giriyor .. son model arabaya sahip olup bunla hava atmak bile daha kabul edilebilir..
  3. lise mezunu veya yüksekokulu mezununun/öğrencisinin her bilgisayar mühendisliği okuyorum dendiğinde, hacker olarak kendince hava atan insanlar bu sınıfa girmeli. kendilerine ithafen; mümkünse başka şeyler atın da karşınızdaki sıkılmasın.. kızı düşünün.. bunalır, bıkar.. hadi bir mat gordon, bir tyson ballou, bir danny schwarz ... vs olsanız belki görüntü açısından kurtarıp sağır rolü yapabilirler. ama bu durumda, hele kuaförlerse mümkünse saça konsantre olsunlar.

kişisel özellikler dışında bir şeyle hava atmak hakkında bilgi verin