şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halen tbmm'de bekleyen kişisel verilerin korunması kanun tasarısı'nın kanunlaşması halinde oluşturulacak olan kurul. görev süresi 6 yıl olarak öngörülen kurul üyeleri, bakanlar kurulunca 10 yıl öğretim üyeliği yapanlar ya da yine 10 yıl kamu ve özel sektöründe çalışanlar arasından seçilecekmiş. merhaba yeni kadrolar, merhaba.
 • "kamuoyunda “fişleme yasası” olarak da bilinen “kişisel verilerin korunması yasa tasarısı”, adalet komisyonu’nda kabul edildi. tasarıya göre vatandaşların tüm kişisel verilerini, üyelerini bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın atayacağı “kişisel verileri koruma kurulu” koruyacak.

  tasarıyla mit’e de “istihbari faaliyetler kapsamında kişisel verilerin işlenmesi” yetkisi verildi. chp’li cemal okan yüksel “mit müsteşarı hakan fidan, akp’den milletvekili aday adayı olmuştu. fidan’ın aday olmasına cumhurbaşkanı erdoğan karşı çıkınca yeniden görevinin başına geldi. artık biz bu müsteşarın tarafsız olacağından emin olamayız. istihbari olarak elde edilecek verileri iktidarın istediği isimlere vermesi hayatın olağan akışına uygundur” diyerek tasarının ilgili maddesine itiraz etti."

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…acak..._yemin_et.html
 • zeki müren'in de bizi görmesini sağlayacaktır.
 • öncelikle kişisel verileri hükümetin "yasal" yolla rızaya bakılmaksızın ele geçireceği anlamına gelir.
 • "işin matrak tarafı, bu kanun avrupa birliği’nin “kriterleri” doğrultusunda insanların özel hayatlarının korunması için çıkarılıyor.
  ...

  bizim ceza kanununa göre “kişilerin özel bilgilerini” onların izni olmadan “işlemek” ve açıklamak suç.

  bu yeni yasa da güya “insanların özel bilgilerini” korumak amacıyla çıkarılıyor.

  ama yedi kişilik bir heyet kuruluyor bu yasaya göre, bu heyetin üçünü cumhurbaşkanı, dördünü bakanlar kurulu atıyor.

  bugünkü koşullarda bu, “yedi tane akp’li” demek.

  bu “yedi kişi” bazı özel koşullarda ve “yeterli önlemleri” alarak insanların özel bilgilerinin “işlenmesine” karar verebiliyor.

  bugün elbette ülkedeki istihbarat örgütleri kendilerince önemli buldukları insanların hayatları hakkında bütün bilgileri topluyorlar ama yasaya göre bu “yasak” ve cezası var.

  bu yeni yasa, bunun yasak olmasını ortadan kaldırıyor, “kurulun” kararıyla bu özel verileri toplayıp ”işlemek” yasalaşıyor.
  ...

  ankara’daki korkunç saldırıyı gerçekleştiren adamın “çalıntı” bir arabayla iki bin dokuz yüz kilometre hiç fark edilmeden, durdurulmadan, aranmadan dolaşabildiği bir ülkede, “jurnalciler” sizin kılık kıyafetinizi, sağlığınızı ve nasıl seviştiğinizi izleyecekler.

  yatak odalarınızda bir “devlet görevlisinin” perdenin arkasından sizi izlemesi, eğer onu fark ederseniz, “devam edin, devam edin, rahatsız olmayın, ben kişisel veri toplama kurulu için çekiyorum” demesi doğal bir hâle gelecek.

  bu tür işleri her istihbarat servisi yapar, hatta meşhur hikâyedir, cia bir arap prensinin avrupalı bir fahişeyle sevişmesini çekip, şantaj yapmak için filmleri adama göstermiş, prens filmleri seyrettikten sonra, “bundan bana on kopya daha çıkartabilir misiniz” demiş.

  öyle işler yapılır da bunun “yasal” bir hâle gelmesi sanırım bizim gibi ülkelere mahsus."

  ahmet altan
 • meali:

  baktık ki kişisel verilerinizi siz koruyamıyorsunuz, sizin adınıza bunları toplayıp biz koruyalım dedik.
 • (bkz: #59474835)
 • rezaletin daniskasıdır.
 • tbmm genel kurulunda bir kaç saat önce kabul edilen kişisel verilerin korunması yasasına göre kurulması öngörülen, kişisel verileri koruma kurumu’nun karar organı olarak faaliyet gösterecektir. görev ve yetkilerini bağımsız olarak yerine getireceği belirtilen bu kurul 9 üyeden oluşuyor. kurulun 5 üyesi tbmm, iki üyesi cumhurbaşkanı, iki üyesi de bakanlar kurulu tarafından seçilecek. seçilen üyelerin, yargıtay birinci başkanlık kurulu huzurunda yemin edeceği düzenleniyor. yeni kabul edilen bu yasanın yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde, kurul üyelerinin seçilmesi gerektiği öngörülüyor.

  yasayla getirilen yeni bir diğer kavram da veri sorumlusudur. veri sorumluları kurumlara özgü görevlilerdir. bu görevliler, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini ve erişilmesini önlemek ve kişisel verilerin muhafazasını sağlamakla yükümlüdür. kişisel verilerinin ihlal edildiğini düşünen her ilgili, veri sorumlusuna başvurarak bu duruma son verilmesini isteyebilir. veri sorumlusu da bu başvuruyu 30 gün içinde sonuçlandırmalıdır.

  başvurunun reddi, verilen cevabın yetersizliği ya da cevapsız bırakılması hallerinde ilgili kişi; veri sorumlusunun cevabını öğrendiği tarihten itibaren 30 gün ve her halde başvurudan itibaren 60 gün içinde ancak kurul’a şikâyette bulunabilecektir.
 • gün itibari ile kurulandır.