şükela:  tümü | bugün
 • uzmanlar kiskançlik duygusunu yenmenin püf noktalarini soyle aciklamis:

  basarili anlarinizi düsünün
  uzmanlar “kiskançliga kapildiginizda, huzur içinde oldugunuz bir dönemi, severek yaptiginiz bir isi animsayin” diye öneriyorlar. çogumuz için kiskançlik, nabzimizda, solugumuzda hissettigimiz bir duygudur. o ani yasayanlar bilir, insan sanki kilometrelerce kosmus gibidir. kimisi de “derinlere” dalar. bir baskasi karsisindakini didikler. sinir küpüne dönerler, hatta siddete basvuranlar vardir... tepkiniz nasil olursa olsun, kendinizi kontrol edebilmek için yapmaniz gereken, duygularinizi tanimaktir. diyelim ki, asiri kiskançlik duymaya basladiniz... bir an durup bu duygunun nereden geldigini, daha önce ayni seyleri ne zaman hissettiginizi bulmaya çalisin. hafizanizi söyle bir yoklayin. çocukken, annenizin çok istediginiz halde bir basarinizda sizi övmedigini ya da kardeslerinizi daha çok takdir ettigini hatirlayacaksiniz.

  kendinize güvenin
  simdi de, yetiskin bir insan olarak edinmis oldugunuz duygusal olgunluktan yararlanarak duygularinizi makul hale getirmeyi deneyin. örnegin, kendinize sunu telkin edin: “annem, güzel göründügümü söylememis de olsa, bunu muhakkak düsünmüstü.” zaten asil önemli olan, sizin simdi güzel oldugunuza inanmanizdir. özellikle kiskançlik-depresyon kisir döngüsüne düsmekte oldugunuzu farkettiginizde atmaniz gereken bir sonraki adim, elde ettiginiz basarilari hatirlamaktir. özgüveniniz giderek azaliyorsa, huzur içinde oldugunuz bir dönemi, mutlu geçen bir tatili, severek yaptiginiz bir isi animsamanin tam zamanidir. hafizanizi tazelemek için fotograf, defter, kitap gibi anilardan yararlanabilirsiniz.
  basarilarinizi kaydedin
  hafizayi desteklemek için, basarilarinizin belgeleriyle dolu bir defter tutabilirsiniz. güzel anilarla dolu bir kutuyu karistirmak, sikinti ve umutsuzluklarinizi dagitmaniza yardim edecektir. sevdiginiz siirler, yakin arkadaslarinizin fotograflari ya da tatillerde topladiginiz deniz kabuklariyla doldurabilirsiniz bu kutuyu. kendi benliginize yönelmekten, onu simartmaktan korkmayin. kivanç duydugunuz bir olayi animsamanin tadini çikarin. herkesin böyle bir anisi vardir. birçok kisi çocuklariyla övünür, onlar sayesinde hayati daha hos bulur. bütün bunlar, kendinize biçtiginiz degeri yükseltmenin, kötü bir döneminizde bile kendinizi iyi hissedebilmenin anahtarlaridir. kiskançlik duymaya basladiginizda bunlari hatirlamayi ögrenirseniz, davranis biçimlerinizi de degistirmeniz mümkün olur. esinizle yolda yürürken, onun baska birine ilgi gösterdigini görürseniz, hemen “dügmeye basip” kendinizi çekici buldugunuz bir ani hatirlayin ve kafanizdaki bu resmin bozulmasina izin vermeyin.

  açikça konusmaktan kaçmayin
  eger esinizin gözü sürekli karsi cinsin üzerindeyse, ona rahatsiz oldugunuzu söylemek gerçekten gereklidir. bazi kadinlar öfklerini hiç dile getirmezler. kocalari da onlari sikanin ne oldugunu bilemezler. bu yapidaki kadinlar aynanin karsisina geçip iç çekerler. oysa bu mutsuzlugu disina da yansiyacaktir. unutmayin; kendinizi nasil görüyorsunuz, dünya da sizi öyle görmektedir.

  onlar öyle diyor...başarabilenin heykelini dikmek lazım..
 • çözüm = zaman + tecrübe + yaşanılan deneyimler + anlatılan deneyimler + yaşla gelen olgunluk dönemi
 • kıskanılan kişi sıçarken düşünülür.. * **
 • tek kelimedir cevabı: yoktur. güvenle (kendine, ona, buna) uzaktan ilgisi falan da yoktur kıskançlığın. zira ille de karşı cinsle ilgili değildir durum; yeri gelir sevdiceğin sizin eliniz yerine çakmağı tutması dalgalandırıverir damarlarınızdaki kanı, o an en büyük düşmanınız olabilir o çakmak da, gözlerini süzen dudaklarını büzen "gel beni al" diye bir hatuna* gülüp geçersiniz sadece. tutku varsa, heyecan varsa, hava da az bucuk ask kokuyorsa üzgünüm, kıskançlık duygusunu yenmenin yolu yoktur; o diğerlerinin yanında ufak bir esantiyondur...
 • cok kiskandigin kisiyle gorusmeyi kesmekten daha iyisini bulamadigim yollardir bunlar.gidip basina tebelles olacagina otur oturdugun yerde di mi? *
 • kiskanilan kisiye sadece onu kiskandiginiz acidan bakmak yerine "tanri su an bana sans verse, onunla yer degistirir miydim? tamamen o olmak ister miydim?" diye dusunmek bazi durunmlarda ise yarayabilir. yaramayabilir de. yaramiyorsa o insan kiskanilabilecek bir insandir, kiskanmaya devam ediniz. kotu birsey degildir.