şükela:  tümü | bugün
 • gun gelip maymun olacaginin, ne ettim de ettim, bak bok gibi ortada kaldim diyeceginin farkina varamamis kisi davranisi.
 • (bkz: kopek cekmek)
 • beni kaybedebilirsin sinyali verilip karsidakinin ilgisini kendi ustune toplamak icin oynanan tehlikeli bir oyundur. genellikle belli bir iliski tecrubesi olmayanlar ve kiskancligin cok saglam temelli bir iliskiyi dahi nasil kemirecegini farkedemeyenler tarafindan yapilir. karsidakinin de bu oyunu oynamaya meyilli bir cocuk olup olmamasina gore agir sonuclar dogurabilir.

  "tanriyi ve insanlari deneme" der nietzsche. cunku ilkinde inanc, ikincisinde karsidaki insan kaybedilir. sevdigin bir insani mutlu gormek yerine, onun sabrini sinamaya calismak, bir labratuvar faresi muamelesi yapip salak cosmopolitan testleriyle nerede durdugunu, neye nasil tepki verecegini gormeye calismak iliskiye zarar veren gereksiz ve bir o kadar da anlamsiz bir harekettir.

  bir de oc almak icin kiskandirmaya cabalayanlar vardir ki, bunlarin mucadelesi tamamen kendi egolariyla yaptiklari bir mucadeledir. kisisel egolarini ve gururlarini hissettiklerinin cok ustunde tutan bu insanlar, zarar verilmesi amaclanan insandan cok daha fazla kendilerine zarar verirler. iclerine akittiklari da kendi zehirlerinden baska bir sey degildir.
 • eski türk filmlerinde esas kızlarımızın sürekli yaptığı kandırmaca.
 • karşı taraf sizi sallamıyorsa komik duruma düşmenize, sallıyorsa da nefret edilmenize yol açar...
 • gereksiz ve boş bir davranıştır. karşınızdaki bunu yaptığında farkına varmak hiç zor olmaz. ama karşınızdaki sanki siz anlamamışsınız gibi devam edebilir. bu da hoş sonuçlar doğurmaz.

  zaten önemsemediğiniz biriyse, komik duruma düşer, haline "ne yapıyorsun yahu? yazık, yazık..." bakış açısıyla yaklaşırsınız.

  eğer sevdiğiniz, değer verdiğiniz biriyse yaptığı hareket sinirinizi bozar. böyle lüzumsuz saçmalıklara gerek duymasına kızarsınız. onun bu hareketinin, sizin hoşunuza gitmeyeceğini anlamamasına, ya da anlamasına karşın bunu yapmasına da bozulursunuz.

  yapılması saçma olandır. boşu boşuna gerginliktir.
 • zekice yapılabildiğinde kişinin amacına ulaşmasını sağlayabilecek ancak çoğunlukla (ki karşı tarafın da oldukça zeki olabileceğini göz önünde bulundarmak lazım) komik duruma düşülmesini sağlayan durum. ve ayrıca kişinin kendinin yanı sıra karşısındakine de güvensiz oluşunun göstergesi sayılabilir zannımca.

  (bkz: gereksiz hareketler)
 • sözkonusu eski sevgili ise ve terk edilen taraf da siz iseniz, çok çok büyük ihtimalle siz de yemişsinizdir bu haltı. "yo hayır ben asla yemedim" diyen de mutlaka bir şekilde düşünmüştür bunu. o yüzden kimse martaval okumasın. ha çocukluk döneminde bademciklerle beraber ego da alındıysa bilemem tabii.
 • ergenlik hezeyanı olarak tanımlansa da, her yaşta üstü örtülü olarak yapılmaya devam edilen şeydir aslında. kimse de kendine bunu yakıştırmaz. değişen tek şey taktiklerdir. taktik kötüdür. ilişkide strateji kaygısı gütmek falan? anladın sen.