şükela:  tümü | bugün
  • 2018’de 15 bin + 21 gün bedelliye 630 bin başvuru oldu. başvuru hakkına sahip 1.3 milyon kişi olmasına rağmen yarısı başvurmadı. ben de başvuru hakkına sahip olup başvurmayanlardan biriyim.

yeni askerlik yasasında 145 bin bedelli kotası koydular. 20 bin başvuru oldu, kota dolması bir yana çeyreği bile dolmadı. 2019 yılı itibariyle 460 bin bakaya ve 2 milyonu aşkın öğrencilik nedenli erteleme var. hani birikmeyi eriteceklerdi?

işin özeti para verip temel eğitim için kışlaya girmek saçmalığın zirvesi. üstelik yurtdışına uzaktan eğitim gibi bir hak tanınmışken, para verip celp tarihi beklemek işkenceyi uzatmaktan başka birşey değil.

2011 ve 2014’de çıkan bedellilerde olmayan temel eğitimin keramet varmış gibi son bedelli yasalarında yer almış olması akılla izah edilemez.

sesimizi duyurmak için twitter etkinliklerimize sen de katıl.

edit: çok fazla destek mesajı aldım, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız. bu desteklere bakıldığında devlet temel eğitimi kaldırdığı takdirde millet parayı yatırmak için geceden banka kuyruklarına girebilir:)) ekonominin durumu herkesin malumu, piyasada sıcak para dönmesini istiyorsa devlet, temel eğitimi kaldırmalı veya uzaktan eğitime dönüştürmeli

edit 2; özelden çok sordular kışlasız olunca fiyatı daha da yükseltirler diye, sorun yok isterlerse ücreti arşa çıkarsınlar, o zaman iki seçenek sunarlar birincisi bedelli ücretini verip bir ay kışlaya gitmek veya normal ücretin 2-3 katını verip kışlasız terhis imkanı.

inanın bu ekonomik krizde bile millet kışlasız bedelliye fiyatı yüksek dahi olsa daha fazla talep gösterecektir.

#kışlasızbedelliaskerlik
  • desteklediğim istek. bedelli dediğin ya hep ya hiçtir. 20 günde kime ne öğreteceksin?

edit: destek verdik diye ne ılıklığımız kalmış ne prensesliğimiz. diyarbakır'da, (diyarbakırlıların çoğunun dahi bilmediği bir bölgede) kısa dönem olarak askerlik yaptım. 5 ay boyunca çarşı, sivil vs görmedim. ayağımdaki postalın yürümekten parçalandığı zamanlar oldu.

bir uygulama yanlışsa yanlıştır. ben yaşadım diğerleri de yaşayacak demek tamamen ruh hastalığıdır. evet ulan ben yaşadım ama kimse yaşamasın o günleri. 2 sene olacak hala daha kabuslarımda askerlik görüyorum.
  • tabi amına koyayım ya. siz parayı yatırın tsk evinize ps4 konsolu kursun ve call of duty oynayarak yapın bence askerliği. en güzeli bu bence.
  • kışlada bedelli yapmış biri olarak karşı çıktığım istek.neden mi?
    çünkü ekşici olmak bunu gerektirir kendin birşey yaptıysan herkesin yapması gerekir. yoksa hakkımı helal etmem bak*

edit: işbu entry günlerdir kyk borcu silinmesin diye bas bas bağıran ekşicilere ithafen girilmiştir.
  • askere üniforma ve yemek satan firmalar diğer türlü kazanamazdı. bu şekilde hem bedelli parası hem üniforma parası. akp işi win win.

edit: biri mesaj atmış "askerlikte üniforma ve yemek ücretsiz. kışladaki askerlerden para alınmıyor bunun için." diyor. ülkenin seviyesi bu, akp neden kazanıyor ortada.

edit: mesajı atan kaldorein isimli yazar özelden ilk mesajın bu değildi o yüzden yanlış anladım diyor. demiyorki ben bir ...yım :)
  • babalarının prensesinin ömrü boyunca bir dediği iki edilmedi, şımarık bir çocukluk geçirdikleri için kırmayın bu aq çocuklarını da isteklerini yapın.
  • yok deve amk
  • çevremde ne kadar 21 günlük bedelli varsa hiçbiri eğitim benzeri bir şey görmedi. öyle gittiler, kendileri gibi bedelli yapanlarla içtiler sıçtılar. belki orada uzun dönem yapan erleri de psikolojik olarak etkilediler.
    yani saçma sapan, devlete yük böyle bir uygulama olacağına hiç olmasın daha iyi.
  • türkiye gerçekten mantıksızlıklar ülkesi. adamlardan hem para alıp hem üstüne askere göndermek.

ulan eğer diyorsan ki askerlik bu yapılmalı, koy 15 ay askerlik herkes paşa paşa gitsin laf edersem şerefsizim. gidilsin yapılsın, ama diyorsan ki yok arkadaş benim bu kadar personele sahada ihtiyacım yok, bedelli çıkartayım herkesi de orduya almayayım. o zaman çıkart bedelli, bunun bedeli de neyse hesap et, de ki kardeşim 100.000? verebiliyorsan yap, eğer vermiyorsan gel asker ol. yine anlayayım.

ama bir insana gelip, kardeş sen hem para ver hem de gel 20 gün burada boş boş yat, işini gücünü de zora sok, burada da bedellisin diye sana zaten bir cacık yaptırmayıp hayatından 20 gün silip bir de grip edip göndereceğiz demek saçma.

yani alınan karar bir şeye hizmet etmeli, ya askere alırsın orduya hizmet eder, ya bedelin karşılığı neyse hesap edersin ordunun bütçesine hizmet eder, ama alıp bir adamı 20 gün bi kışlaya dikip işini gücünü bozup tekrar evine göndermek ne cacığa hizmet eder kimse bana anlatamaz.

yine boş, hiçbir efektifliği olmayan kararlar alınan türkiye... cidden garipsin ülkem.
  • 10 gün sonra bedelli askere gidicem bana yaramayan platformu sikiyim