şükela:  tümü | bugün
 • 2018’de 15 bin + 21 gün bedelliye 630 bin başvuru oldu. başvuru hakkına sahip 1.3 milyon kişi olmasına rağmen yarısı başvurmadı. ben de başvuru hakkına sahip olup başvurmayanlardan biriyim.

  yeni askerlik yasasında 145 bin bedelli kotası koydular. 20 bin başvuru oldu, kota dolması bir yana çeyreği bile dolmadı. 2019 yılı itibariyle 460 bin bakaya ve 2 milyonu aşkın öğrencilik nedenli erteleme var. hani birikmeyi eriteceklerdi?

  işin özeti para verip temel eğitim için kışlaya girmek saçmalığın zirvesi. üstelik yurtdışına uzaktan eğitim gibi bir hak tanınmışken, para verip celp tarihi beklemek işkenceyi uzatmaktan başka birşey değil.

  2011 ve 2014’de çıkan bedellilerde olmayan temel eğitimin keramet varmış gibi son bedelli yasalarında yer almış olması akılla izah edilemez.

  sesimizi duyurmak için twitter etkinliklerimize sen de katıl.

  edit: çok fazla destek mesajı aldım, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. iyi ki varsınız. bu desteklere bakıldığında devlet temel eğitimi kaldırdığı takdirde millet parayı yatırmak için geceden banka kuyruklarına girebilir:)) ekonominin durumu herkesin malumu, piyasada sıcak para dönmesini istiyorsa devlet, temel eğitimi kaldırmalı veya uzaktan eğitime dönüştürmeli

  edit 2; özelden çok sordular kışlasız olunca fiyatı daha da yükseltirler diye, sorun yok isterlerse ücreti arşa çıkarsınlar, o zaman iki seçenek sunarlar birincisi bedelli ücretini verip bir ay kışlaya gitmek veya normal ücretin 2-3 katını verip kışlasız terhis imkanı.

  inanın bu ekonomik krizde bile millet kışlasız bedelliye fiyatı yüksek dahi olsa daha fazla talep gösterecektir.

  #kışlasızbedelliaskerlik
 • desteklediğim istek. bedelli dediğin ya hep ya hiçtir. 20 günde kime ne öğreteceksin?

  edit: destek verdik diye ne ılıklığımız kalmış ne prensesliğimiz. diyarbakır'da, (diyarbakırlıların çoğunun dahi bilmediği bir bölgede) kısa dönem olarak askerlik yaptım. 5 ay boyunca çarşı, sivil vs görmedim. ayağımdaki postalın yürümekten parçalandığı zamanlar oldu.

  bir uygulama yanlışsa yanlıştır. ben yaşadım diğerleri de yaşayacak demek tamamen ruh hastalığıdır. evet ulan ben yaşadım ama kimse yaşamasın o günleri. 2 sene olacak hala daha kabuslarımda askerlik görüyorum.
 • kışlada bedelli yapmış biri olarak karşı çıktığım istek.neden mi?
  çünkü ekşici olmak bunu gerektirir kendin birşey yaptıysan herkesin yapması gerekir. yoksa hakkımı helal etmem bak*

  edit: işbu entry günlerdir kyk borcu silinmesin diye bas bas bağıran ekşicilere ithafen girilmiştir.
 • askere üniforma ve yemek satan firmalar diğer türlü kazanamazdı. bu şekilde hem bedelli parası hem üniforma parası. akp işi win win.

  edit: biri mesaj atmış "askerlikte üniforma ve yemek ücretsiz. kışladaki askerlerden para alınmıyor bunun için." diyor. ülkenin seviyesi bu, akp neden kazanıyor ortada.

  edit: mesajı atan kaldorein isimli yazar özelden ilk mesajın bu değildi o yüzden yanlış anladım diyor. demiyorki ben bir ...yım :)
 • çevremde ne kadar 21 günlük bedelli varsa hiçbiri eğitim benzeri bir şey görmedi. öyle gittiler, kendileri gibi bedelli yapanlarla içtiler sıçtılar. belki orada uzun dönem yapan erleri de psikolojik olarak etkilediler.
  yani saçma sapan, devlete yük böyle bir uygulama olacağına hiç olmasın daha iyi.
 • 10 gün sonra bedelli askere gidicem bana yaramayan platformu sikiyim
 • siz kıyafetleri diyorsunuzda asıl para yemekten kırılıyor.. bizim bölükte 1000 kişi için para veriliyordu en son 5 gün 50 kişi yiyordu yemekhaneden...max 100 kişilik yemek geliyordu... kahvaltıdaki artan domatesleri öğlen çorba yapıyorlardı.. kar inanılmaz... artan çikolata vb leri de toptancılara satıyorlardı
 • şu saatten sonra zor o iş bedelli standart uygulamaya bağlandı yakın zamanda değişmez.
 • 21 gün bedelli askerlikten yararlaran bir er olarak, bedelli gidip yatmışlar, bişi öğretmemişler laflarına katiyen katılmıyorum. bize on numara temel eğitim verdiler.( komutlar,tekmil verme, rütbeli karşısında yapılması gereken davranışlar, silah parçalama, silah bakımı, atış eğitimi, gece operasyonunda yapılması gerekenler vs. ) anlayacağınız sizin gittiğiniz kışlaya göre değişir o eğitim işi , samsun'da bizim içimizden geçtiler. acemilikte ne gerekiyorsa onu öğrendik. her türk evladının da hiç yoktan temel eğitim almasından yanayım, o g3 piyade tüfeğini bir elinize alın atış yapın. ayrıca korkacak ve abartılacak bir şey de yok. bedellilere komutanlar gayet iyi davranıyorlar. bedelli yapıp ağlayanlara bakmayın sevgili kardeşler.