şükela:  tümü | bugün
  • kısfmet filan değil. normal kısmet. bu pideci aşağı nazillidedir ve dümdüz dünyanın en iyi pidecisidir. nazilli'ye yolunuz düşer de durmazsanız, durur da başka bir yerde başka bir şey yerseniz kendinizi ömür boyu affetmezsiniz çünkü dünyanın en iyi pidecisi nazillidedir. kişi başı bir kıymalı bir de tahinli sipariş edip lezzetten lezzete akınız. beğenmezseniz bana mesajla bildiriniz. mağduriyetinizi gidereceğim.
  • gayet salaş bir yerdir, esnaf lokantası havasındadır. akşam yemeği saatlerinde yer bulmak zor olur, her daim doludur burası. nazilli'nin açık ara en iyi pidecisidir. kıymalıdan başlayarak peynirliye oradan da tahinliye olmak üzere zevkten zevke atlatır sizi. üzerine kahvenizi de içtiniz mi daha ne olsundur..
  • geleceğimin kurumu
  • "dünyanın en iyi pidecisi" iddiası abartı değildir. az bile söylenmiştir. tarifi imkansız bir mekandır. nazilli'de iki yerde mukimdir. birincisi aslolan mekan. izmir istikametinden nazilli'ye girince, otogarın hizasındaki üstgeçiti geçip ilk kavşaktan sağa dönüp dümdüz gidince bir süre sonra sağda yemyeşil minicik bir türbe var. o türbeden sağa sapınca da biraz ileride sağda kısmet pide. diğeri oto sanayi sitesinde.

burada kıymalı pide, sebzeli pide, peynirli pide ve en önemlisi tahinli pide vardır. mevsimine göre limon yerine dükkanın civarındaki ağaçlardan hemen o an toplanan turunçlar verilir. ama ille de tahinli pide. yapılırken izlemesi de çok güzeldir. usta hamuru açar, üzerine tahin gezdirir tekrar yoğurup açar. yine tahin. yine yoğurur. bunu 3-4 kere yapıp hamuru en son yine yuvarlak açıp tahin ve şekeri koyar.

pidenin üzerinde kıyma değil, kıymanın altında hamur vardır. üzerine bir de kaymak koyarlar.

nazilli'ye gitmek için en güzel bahanedir. sebeb-i seyahattır.
  • aşağı nazilli'de yeşil türbe arkasındaki merkez şubeleri artık aynı yerde değildir, çünki hemen karşısındaki tek katlı eski binayı yıkarak oraya 3 katlı, hatta bir de teraslı kocaman ve pek te bir lüks benbeyaz bir bina dikmişlerdir ve hizmete sokmuşlardır.

bu akşam gittiğimde çevresindeki otomobil popülasyonu, daha içeri adımımı atmadan karşılaşacağım kalabalığın habercisi gibiydi ki, içeri girdiğimde katlarda oturacak yer bulmak problem oluyordu, sırada bekleyenler de vardı tek tük. maşallah dedim.

sadece pide için sanırım bölgede yapılmış en büyük yatırım, ama içerideki kalabalığa bakınca boşa yapılmış bir yatırım olmadığı ortada. ayrıca o eski salaş görünümü ancak karşıdaki şu anda kapalı ve içi boş olan eski dükkanlarına baktığınızda görebiliyorsunuz. şu an çok lüks, hatta abartıyotum, dünyanın en lüks pide restoranı / salonu.

yakın çevredeyseniz mutlaka en kısa sürede ziyaret etmenizi salık veririm. internet sitesi de şurada: http://kismetpide.com.tr/

edit: fiyatlara azıcık dokundurmayı da ihmal etmemişler ama...
  • nazilli'de doğdum büyüdüm. ankara'da yaşıyorum. yılda bir belki iki kere memlekete gidiyorum. her gidişimde bu salaş, arka mahalle pidecisinde yerdim. bu yaz eşim ve ben, anne-babamın yazlığına giderken nazilli'de durup bu pidecide yemek istedik. amacım bir kıymalı bir de tahinli pide yemek; yaklaşık bir yıldır özlediğim tada bir an önce kavuşmaktı. yolda mola verirsek saat geç olabilir, arka mahalle pidecisi kapanmış olabilirdi. biz de hiç molasız aç karna nazilli'ye doğrudan girdik. kapatmamışlardır diye umarak dükkanın önüne vardık ki ne görelim. o eski dükkan olmuş sana plaza. sağındaki solundaki aşağı nazilli görüntüsünde bir değişiklik yok ama. yaşlı amcalar kaavede okey onuyor. etraf bildiğin mahalle arası. ve o eşek kadar sosyetik bina ---- ---- ---- gibi sırıtıyor.

o şokla girdik içeri ama boş masa bulabilene aşk olsun. o saatte kapanmamıştır inşallah diye düşündüğümüz arka mahalle pidecisi akşamın onunda tıklım tıklım. boş masayı bulduk fakat boş masada bizden önce oturanların artıkları ve çöpleri hala duruyor. bir süre o çöplerle oturduk. neyse, garson siparişimizi aldı. biz de bu esnada pideyi yapanlara bakıyoruz. yaklaşık 14-15 yaşında gençler. birbirlerine un veya başka şeyler fırlatıp oynaşıyorlar. baya baya ustaların pide yapmasını beklediğimiz yer çoluk çocuğun oyun alanı olmuş. 14-15 yaşındaki "genç usta"ların yaptığı kıymalı pide önümüze geldi. büyük bir hevesle yemeye başladım. afedersin ---- gibi yapmışlardı. her yıl memlekete gitmenin anlamının önemli bir kısmını oluşturan kısmet pide pidesi, olmuş sana ---- gibi bir yiyecek. hey allahım... sonra tahinli pide geldi. onda da aynı şekilde, eski tattan eser yok.

tatilden dönüş yolunda yemek molasını nazilli'de vermedim. her geçişimde uğradığım kısmet pide'nin önünden bozdoğan yoluna devam ettim. mikado pide salonu'nda yedim. ekstradan 60 km yol yaptım ama değdi.

kısmet pide'ye döneyim. bu salonda benim tecrübem umarım bir seferlik bir boş bulunmadır. yoksa nazilli halkı da aynı şeyi yaşar da buradan ayağını çekerse yazık olur koca pideciye.

edit: yeni binalarının ve yaptıkları pidelerin ne gibi olduğunu açıkça yazınca entry götümüze girebilir gerekçesiyle silinmiş. o yüzden yazamıyor, sizin hayal gücünüze bırakıyorum.
  • 22 yıldır nazilli'de oturmama rağmen adını ilk defa izmir'de duyduğum pidecidir. tabi bunu söyleyince biraz küfür yemedim değil. bu akşam itibariyle gittim gördüm ben 22 yıl buraya gelmeden nasıl yaşamışım onu sorguladım. açık ara hayatımın en iyi pidesiydi üzerine tahinli pide söyleyecektik fakat arkadaşlarımın doyması üzerine künefe ile idare ettik. künefe çok hafifti ve şurup için yüzmemesi ayrı bir güzeldi. kısacası yolunuz düşerse gidin bir uğrayın. fiyatları ise bana son derece makul geldi.
  • kendileri tarafından gönderilen cevap metni şu şekildedir;

1958 yılından bu güne kadar hiç bir ortaklık söz konusu değildir. 1997 yılında işletme sahibi mehmet duruoğlu'nun (trafik kazası sonrası) vefatından sonra tüm kısmet pide kuruluşu eşi hasibe duruoğlu ve çocuklarına kalmıştır. türkiye patent enstitüsü'nden tescilli nazilli kısmet pide markası ve şirket sahibi hasibe duruoğlu'dur. entry'de bahsedilen & başına "öz" konulan firmanın geçmişi 1 yıla dayanmaktadır. o firmada çalışan 'hiç bir usta' 1958 yılından bu güne kadar açık olan nazilli kısmet pide firmasında çalışmamıştır."
  • yatağan istikametine giderken, yeşil türbeden sağ yaparak bulduğum yer. dünyanın en iyi pidecisi tanımı çok doğrudur. yamulmamanız adına söylüyorum; eski dükkanı, benzer bir isimle akrabalarından biri işletmektedir, kendisi şu anda yeni binada bulunmkatadır. (orjinali)
  • izmir'deki pidecilerin bir cogunun nazillili oldugu bilinir ama biraz once nazilli kismet pide'de yedigim o seyden (kesinlikle pide degil) sonra izmir'deki nazillili pidecilerin aslinda bayburtlu oldugunu anladim. varolussal bir sorgulama, surreel dakikalar, uc kulhu elham hallelujah!!