şükela:  tümü | bugün
 • 1807'de hayata geçirilip 1813'e kadar süren, fransa önderliğindeki devletlerin ingiliz deniz ticaretine yönelik koydukları ambargonun adı. kıta sistemi* olarak da bilinir. tahmin edildiği gibi söz konusu kıta avrupa kıtasıdır. rusya, italya, ispanya, avusturya bu ablukaya katılan devletlerden bazılırdır.

  amaç; öteden beri süregelen ingiltere-fransa çekişmesi ingilizlerin sanayi atılımıyla fransa'ya eyvah dedirtmişti. napolyon* bunun üzerine ingiltere üzerine gitmeyi planlamıştır. fakat deniz kuvvetleri açısından döneminin süper gücü olan ingiltere napolyon'u kara kara düşündürmüş, trafalgar savaşı'nda hezimete uğrayan fransız donanması napolyon'a sadece askeri güçle ingiltere'nin hakkından gelemeyeceğini göstermiştir.

  nasıl bir çirkeflik yapsam da ingiltere'nin işlerini bozsam diye düşünen napolyon, bunu ingiltere'nin ticaretine ambargo koyarak başarabileceğini planlamıştır. napolyon bu planına diğer avrupa devletlerini de zorlayarak dahil etmeyi ihmal etmemiştir.

  amma ve lakin işler planlandığı gibi gitmemiş, ingiltere avrupa pazarını kaybedince kendine başka pazar arayışlarına girerek sömürge imparatorluğunun yolunu açmıştır. ayırca ingiltere'ye koyulan ambargodan sonra kıtada pek çok mal bulunamaz hale gelmiş ve rusya bu ablukya ilk isyan eden devlet olmuştur.

  sonuç itibariyle napolyon, bu girişimle ava giderken av olmuş, rusya ile ilişkileri bozulmuş ve 1812 seferi'ne çıkarak kendi sonunu sonunu hazırlamıştır.

  (bkz: 1812 seferi/@sosyal munzevi)