şükela:  tümü | bugün
  • beynini degil karnini doyurmayi secmistir.
  • (bkz: yaran başlıklar)

maslow’da beginner düzeydedir.
  • iskenderi bol tereyağlı yemiyorsa büyük ayıp eden insandır.
  • bir insan iskender yerken de kitap okuyabilir. absürt bir önerme içeren başlık.
  • doğru söyleyen insandır. itü'de bir hoca vardı. şimdi baktım rektör danışmanı olmuş. "ben kitap alıp simit ile beslenirdim. arttırdığım para ile yine kitap alırdım. abim inşaatlarda amelelik yapardı. ama o midesine düşkündü. hep kebap yerdi. kitap filan da okumazdı. o şimdi müteahhit oldu. ben de hoca oldum. o benden çok daha zengin." diye anlatırdı. bu örnek üzerinden bakarsak çok haklı insandır.
  • akıllıca davranmış ve doğru tercihi yapmış insandır. aklı iskenderde kalmışken okuduğu kitaptan tat alamaz zaten.
  • ekonomik durumuna göre haklıdır efendim. herkesten idealist olmasını beklemek de hayalperestliktir. kişi kendi yolunu aydınlatacak kadar bilgiye sahip olduğuna inanıyorsa(sahipse demiyorum zira bunun kararını vermek kişinin kendisine düşer, geriye kalanlar laf-ı güzafır) ve karnını doyurmaya ihtiyacı da varsa kitap yerine iskenderi tercih etmesi normal karşılanabilir.
  • içinde bulunduğu ülkede beyine değil de mideye yatırım yapmanın getirisini çözmüş, çağının ruhunu bünyesinde taşıyan bir adet dombilidir.
  • kitap bütçesi ile yiyecek bütçesini ayrı tutmayan insandır. iskender yiyeceğim paraya 3 kitap aldım. d&r 3 al 2 öde kampanyası sağolsun.
  • halbuki üzerine 5 lira daha koysan.. (bkz: doğu demirkol)