şükela:  tümü | bugün
  • şu anda küfürler yağdırıyorum. kitaplarımı yeni aldığım kitaplığa yerleştirirken farkettim ki 3 tane çok sevdiğim kitabım yok!

efendim yıllardır öğrencilikti işti derken başka memleketlerde gezinip duran bir insanım,bütün kitaplarımı yanımda taşıyamıyorum ki. yaz tatili vesilesiyle evime gelince güzelce bi kitaplık alıp, kıyıda köşede kalan bütün kitapları bi düzenleyeyim dedim ki demez olaydım. bulamıyorum bazılarını. sonra hatırlıyorum ki geçen yıl komşunun lise mezunu, üniversiteye gitmeyen dolayısıyla koca bekleyen kızı kitaplarımdan bir kaçını anneme sorup ödünç almış. ben de nasıl olsa geri getirir diye üstünde fazla durmamıştım bu olayın biraz da ilgilenememiştim yoğunluktan dolayı. ama getirmemiş işte. anneme soruyorum getirmedi heralde diyor. hayır samimiyetimiz de yok kendisiyle.nasıl istenir ki o kitaplar? zaten kız da evlenmek üzere, benim kitapları nereye attı kim bilir kocayı bulunca. bak şimdi daha da sinirlendim...

(annemin bana sormadan eşyalarımı ödünç vermesi de ayrı bir konu tabi)

edit: başkasına vermiş kitaplarımı... tahmin etmiştim zaten.
  • şuna yol açan zihniyettir.
    (bkz: kitaplığından ödünç kitap vermemek)
  • hele bir de o kitabı alan adam, size pişkin pişkin kitap eski sevgilimde kaldı diyebiliyorsa, sikeyim seni de eski sevgilini de denir bir güzel bu adama..
  • silahlı mücadele ile ortadan kaldırılması farz olan zihniyettir. bu konuda çok doluyum sözlük;
    ben o kitapları alıcam diye çalışmışım, para biriktirmişim, severek almışım, ama denyo dostlardan biri a bilmem kimin kitabı, okuyum getireyim başkan dediği zaman biliyorum giden gelmeyecek, hayır okumayacak ta yabik, okusa tamam diyeceğim. kısacası ben o zihniyetin amına koyayım.
  • bu kişiler en çok böyle seri kitapların aralarda isimlerini beğendikleri bir tanesini çekip alır ve bu kitap nasıl diye sorar. sonrasında o seri aslında bu da 3. kitap diye söze girerseniz baştan kaybedersiniz. o zaman birinci kitap istenir sizden. zaten seri kitapların ilkini isteyen insan, onu asla geri getirmeyecek olan insandır(!) sakın vermeyin.
    bunların bir kısım zeki yaşam biçimleri, gözünüze girmek için ilkini geri getirip ikinciyi ve hatta serinin geri kalanını ister. kanmayınız rica ederim..

en ağır küfürü hak eden kişiler listesindedirler..
  • ilerde göz kamaştırıcı büyüklükte bir kütüphaneye sahip olacak zihniyettir. geçenlerde böyle bir kütüphaneye sahip olan birine nasıl bu kadar geniş bir kitaplığa sahip olduğu sorulunca verdiği cevap "hiç ödünç kitap vermeyerek ve ödünç aldığım hiçbir kitabı geri vermeyerek" olmuştu.
  • okudugu kitaplarin kutuphanesinde olmasini seven bireylerin olusturdugu kiymetli hazineyi kemiren zihniyettir. insanlar o kadar hevesle alsin,okusun, kitaplarini guzelce kategorilere gore kutuphanesine yerlestirsin; sen gel iclerinden sec rahatca ve geri verme. bir de karsilastiginizda geri getirmedigini hatirlayip, yine unuttugunu soyleyenleri vardir bu grubun, iste en ic burkanlar da onlardir.
  • bunu kütüphanelere yapanlar da vardır. bazı kütüphanelerde günlük ceza uygulaması yapılır. buna rağmen getirmezler. çoğunluğu akademisyenler ve yüksek lisans öğrencileri oluşturur. sonra da neden bizim bu kadar borcumuz var, çok saçma diye sorun çıkarırlar. saçma olmayan ise mevcut kitabı 2-3 ay hatta bazen 2-3 yıl iade etmemek, hatta kaybedip bunu kütüphaneye bildirmemektir. tabi kendilerince.