şükela:  tümü | bugün
  • son 10 yıldır hayli pahalı olan bir şey oldu. okur olmayınca bu da doğal. yayın evleri artık kitapları satıp pazara kazanmak derdinde değil. matbaa gibi çalışıp, yazar ya da şairden kitabın masrafını ve dahi yüzde 20 civarında karını çıkartıp, kitabı sat diye sahibine gönderiyor.
  • büyük cesarettir. kimliğinizi bir dünyanın önüne sermek gibi; düşünceleriniz, hissiyatınız, bilginiz, duygunuz her ne varsa. hangi birini koyacağına nasıl karar veriyor bunu yapan insanlar hep merak etmişimdir. mesela bir şair "bu şiir iyi oldu, artık tüm insanlığın eleştirisine açık bir eserim var, kitabıma koymalıyım"ı ne zaman diyebiliyor? ne yalan söyleyeyim çekindiğim ve gerçekleştirenlere hayran kaldığım eylemdir.
  • ilk kitabını bastırırken kimse yüzüne bakmaz. kitabın içeriği, doyuruculuğu mühim değildir. ilk baskı için 500 vs 1000 gibi bir hedef belirler ve parasını ödersin.
  • bir insanın geride bırakacağı en kalıcı miras.
  • kitapları okurken dikkatinizi çekmiştir hep, bazı sayfaların sağ yada sol alt köşesinde f:2, f:3 gibi bir notasyon olduğunu görürsünüz. zaman zaman okurken gözüme çarpan ve merak ettiğim bu notasyonun ne olduğunu geçen hafta öğrendim.

kitaplar basılırken kullanılan basım tekniğiyle, kalıpla alakalı bir notasyon bu. bir kitap 8li kalıplarla basıldıysa eğer 9.sayfada f:2, 17.sayfada f:3, 25.sayfada f:4 olur. 8li kalıp için formülize edersek, n=1,2,3,... olmak üzere her 8n+1. sayfada f:n+1 yazısını görürsünüz.

kimi kitaplarda 8li kalıplar kullanılırken kiminde 16lı kalıplar görmeniz de mümkün. bu kalıplar da 8in katları şeklinde çeşitleniyor. işte bir kitap basılırken kitabın sayfa sayısına da kullanılan bu kalıplara göre karar veriliyor. bunun için yazarlar da yazdıkları kitapların sayfa sayısını bu katları geçmeyecek şekilde ayarlamaya özen gösteriyorlar. yine kimi kitapların sonunda notlar şeklinde okuyucuya ayrılan sayfaların sebebi, veyahut tahminimce yayın evlerinin diğer kitaplarının reklamlarının sebebi de olabilir, yazarın yazdıklarının bu sayfalara yetişmemesinden; boş sayfa olmasını önlemek istemekten kaynaklanıyormuş.

evet artık bir gün kitap yazma, dergi çıkarma gibi bir düşünceniz olursa kitabınızı bastırmak için gittiğiniz matbaanın size çıkaracağı fiyatla ilgili referans bilgilerden de haberdar olmuş oldunuz.
  • ilk kitabımı sonlandırma aşamasına geldim. bu konuda yardımcı olabilecek yazarlar varsa lütfen yeşillendirsinler.
  • 10 adet bastırmak istiyorum.ama daha kitabı yazmadım tabi.