şükela:  tümü | bugün
  • en sevdiğim şeylerden biri. çok sevdiğin bir kitabı hayatının farklı dönemlerinde okumanın hazzı, her okuduğunda farklı şeyler hissettirmesi, sana çok şeyler katmış olan bir kitabı heyecanla birine hediye edip onun için neredeyse hiçbir şey ifade etmediğini görünce sevgili kitaplarına kimsenin yeterli kıymeti veremeyeceğinden korkmak ve daha bir çok sebepten.
  • kindle ile yapildigi takirde yadirganmamasi gereken davranis.
  • geçmişte okuyup etkilendiğin kitaplar ile gelecekte güzel bir kütüphane oluşturmanı sağlayacak eylemdir.

bir de bu huyu bedavacılık üzerine yapan tipler vardır ki kesinlikle uzak durulası ve hiç bir şekilde kitap paylaşılmaması gereken şahıslardır. hatta bu tarz kişilere elinde ki kitapları da kütüphaneye bağışlaması önerisinde bulunulabilir.
  • okunmuş ve okumayı bekleyen kitaplarla dolu devasa bir kütüphane sanırım yadırganmayacak bir nüfusun yegane hayali.

kitap kokusu, mevsimine ruh haline göre yeniden açılıp okunacaklar, okunacak en uygun zamanın hayali, başucuna konanlar, beni kitaplarımla gömün romantizmi, bir ömür okusam vazgeçmem okumaktan asaleti, rengarenk boy boy satın alınmış hikayeler...

bunlar ve niceleri yüzünden biriktirdiğimiz kitaplar, en çok sığındığımız hobi ürünlerimiz acaba diyorum, gereksiz olabilir mi?

küçücük evlerde yaşanan bu mistisizm aslında sırtımızdaki yük olabilir mi?

biriktirmeden devam etsek, paylaşsak, anlatsak ve anlattıkça anımsasak okuduklarımızı daha anlamlı olabilir mi okumak? acaba?

biriktirmenin her türlüsünde ilkel bir şeyler buluyorum bu sıra. anlamak, yaşamak, deneyimlemek varken neden biriktirmek kitapları belki de mantıklı bir yanıtı yoktur.

ha bu konu aklıma ev taşımaktan geldi, çoğunca ortak kanı sayılan evi ev yapan detaylardan kitaplar malum taşınırken en büyük dert.

bence biriktirmeyin online'a dönün.
  • gereksizdir.
    bir nevi mülkiyettir,taşınmazdır.
    bağlayıcılığı var.
    (bkz: e-reader)
    (bkz: kindle)
    mükemmel bir çözümdür.
    "kitabın kokusunu,hissini seviyorum ben yeaa" gibi klişelerle gelmeyin çünkü ağacın kokusu ve hissi kağıdınkinden kat be kat daha güzel.