şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu hafta itibariyle google play'den indirebileceğiniz kitap üzerine kurulu sosyal ağ. benzer zevklere sahip üyeleri buluyor. uygulama içinde güzel bir takas sistemi de oluşturulmuş, bakalım bir deneyeceğiz.

  benim ilgimi çeken mesele şu, misal imdb'de, goodreads'de "bu filmi/kitabı beğenenler bunu da beğendi" tipi bir bölüm oluyor ya filmlerin/kitapların sayfalarında, bir film hoşunuza gittiğinde o listedekileri de sıra sıra izliyorsunuz. bu uygulama da aynı kafadaki insanların profillerini gösteriyor, onların kitap listeleri de bu yukarıda bahsettiğim tavsiye bölümünün daha geniş bir hali.

  bakalım kafamdaki gibi olacak mı, umarım olur.
 • kendi ifadeleriyle, kitap üzerine kurulan tematik bir sosyal ağ.

  birkaç ay önce ios ve android uygulamalarını çıkarmışlar. genel olarak, benzer zevklere sahip insanları eşleştiren bir algoritma sayesinde insanların birbiriyle sosyalleşmesini, ilgi duydukları kitapları belirlemelerini ve sanırım ileride yayınevleri ve yazarlarla da etkileşime geçebilmelerini sağlayan ilginç bir platform.

  bunun dışında diğer ilginç bir yanı ise, kullanıcıların birbirleri arasında veya kitap dostum kütüphanesiyle yapabilecekleri ücretsiz kitap takası mantığı. dediklerine göre kitap dostum kütüphanesi ile yapılacak kitap takaslarının kargo masrafları sponsorlar tarafından karşılanacakmış, ancak sanırım kullanıcıların kendi aralarında yaptıkları takasların maliyetini taraflar karşılayacak. uygulamada "hakkımızda" başlığı altında bulunan "takas sözleşmesi" kısmında detaylı bilgi verilmiş.

  öte yandan kitap dostum ekibi, korsan kitaplara karşı sağlam bir duruş sergilemekteymiş ve yine takas sözleşmesi başlığı altında, bağış veya başka yollarla gelen korsan kitapların kütüphaneye alınmayacağını ve gönderene iade edileceğini ifade etmiş. ancak yine takas sözleşmesi altında bulunan;
  "terör, satanizm, pornografi içerikli kitaplar [...] iade edilmektedir." maddesi dikkatimi çekti. yani ırkçılık vesaire gibi birtakım hassas konuların belirtilmemesi hoş olmamış, düzeltilmeli.*

  yayına açılmadan önce herhangi bir beta sürecinden geçip geçmediklerini bilmiyorum ama uygulamayı genel olarak biraz inceledim, güzel hoş olmuş ancak daha geliştirilmesi gereken yerler, giderilmesi gereken birtakım hatalar yok değil. tabi bunlar zaman içerisinde düzeltilecek şeyler.

  bir de şu üyelerin profillerinde görülen "beginner" şeysinin ne olduğunu henüz anlayabilmiş değilim, anlayabilen varsa yeşillendirsin. sanırım bir çeşit seviye sistemi olacak ama ne işe yarıyor, neyi etkiliyor en ufak bir fikrim yok.

  bununla birlikte webrazzi'nin haberine göre 3500 yayınevi, 77 bin yazar ve 275 bin kitaptan oluşan bir veritabanına sahiplermiş. hesabınızı ilk oluşturduğunuzda tabi tutulduğunuz anket de, muhtemelen bu veritabanı üzerinden zevklerinizi belirleyecek, ve bu kriterlere uygun kitaplar, yayınevleri, yazarlar ve diğer kullanıcıları size gösterecek. güzel fikir, benim niye aklıma gelmedi bilmem.*

  yalnız şöyle bir sıkıntı var, ellerindeki bu 275 bin kitap ve 77 bin yazarlık database yeterince kapsayıcı değil. özellikle yabancı dilde hiçbir kitap göremedim diyebilirim. kesinlikle daha büyük bir database'e ihtiyacı var bu sistemin. 77 bin yazarın içinde tolkien olmaz mı lan?

  edit: tolkien varmış ama ben erişememişim.
 • ilk defa kullanma fırsatı bulduğum hizmet.

  geçen hafta elimdeki okumuş olduğum suskunlar kitabını tutunamayanlar ile takar etmek istedim ve kabul edildi. bir kargo müşteri numarası aldım (firmaya ait) ve kitabı karşıdan ödemeli gönderdim. aradan 3-4 gün geçti ve tutunamayanlar, sıfır bir şekilde, ücretsiz olarak geldi bana.

  firmanın twitter adresinden ücretleri kendilerinin karşıladığını öğrendim. bu işi nasıl finanse ediyorlar bilmiyorum ama mükemmel bir iş. siz de kitaplarınızı takas edin efendim, değişip değişip okuyalım. arkadaşlar aracı olmuşlar ne güzel.

  bu arada kitabınızı göndermeden önce ön kapağın iç kısmına "kitapdostum.com kütüphanesine sevgilerle" yazıp, isim, soyisim ve imza atmalısınız deniyor sözleşmede. ben bunu sonradan fark etmeme rağmen sorun çıkarmadılar. bunda güvenlik endişesi duyanlar en azından imzalarını farklı atabilirler herhalde.

  bence kullanın yani, süper bir şey.
 • raflarda boş boş duran kitapların takasını yaparak bilginin herkese ulaşması için aracı olan uygulama. bu zamana kadar beş kitap takası yaptım ve ptt kitap kampanyasından yararlanarak cebimden sadece 9 tl çıktı. kitap dostum kütüphanesinden takas yapıldığında ücretsiz olması da cabası.
  bundan üç dört ay önce aklıma gelmişti, böyle kitap takası yapılmasını sağlayan bir site oluşturmak. ama tabi bu büyük bir uğraştı ve hayal olarak kalmıştı. işe yarar android uygulamaları başlığı altında gördüm ki böyle bir uygulama zaten yapılmış. üstelik fikrin aklıma geldiği zaman ile bu uygulama tarihleri çakışıyor. çok ilginç.
 • muazzam oluşum. kitap dostum kütüphanesiyle ayda bir kez ve toplamda en çok 3 kitap olmak üzere ücretsiz kargoyla takas yapabildiğiniz, onun dışında da üyeler arasında kargo yöntemini sizin belirlediğiniz şekilde sınırsız sayıda kitap takası yapabildiğiniz uygulama. geçmiş yıllarda büyük heveslerle aldığım ama zamanla değişen, oturan okuma zevkimle birlikte artık kütüphanemde istemediğime karar verdiğim birçok kitabımı muazzam kitaplarla takas ettim.
  uygulamada yapılan edebiyat ağırlıklı paylaşımlar ve kurulan arkadaşlıklar da cabası.
  tavsiye ederim.
  hakkında yazdığım ayrıntılı inceleme için;
  http://obsesifkorkuluk.blogspot.com.tr/…usunuz.html
 • umarım cehalete bi nebze de olsa katkı sağlar.
 • bok pusur...
 • üzülerek söylüyorum ki, kendisini kurulduğundan bu yana neredeyse hiç geliştirmemiş olandır. yönetici kadrosundan birisine uygulamanın eksiklerini söylemiş olmama rağmen hiçbir yenilik ve iyileştirme yapılmaması, uygulamanın pek çok konuda yetersiz olması ve kitap okuyan insanların birbirlerine bu kadar uzak olmaları bana çok saçma geldiği için silmiş olduğum uygulamadır.